מצמיחה לרעב: מלחמת האזרחים במאלי מאיימת להרוס את הכלכלה

עם תמ"ג לנפש של 1,100 דולר, תוחלת חיים של 51 שנים ותמותת תינוקות גבוהה, מאלי היא אחת המדינות העניות בעולם ■ לאחר שמשטר דמוקרטי וסיוע חיצוני עזרו לה לצמוח בעשור האחרון, מאיימת המלחמה למוטט את הכלכלה לחלוטין ולהוביל למשבר הומניטרי

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

>> יותר משבוע לאחר שצרפת נכנסה למאלי במבצע צבאי שנועד למנוע מהמדינה המערב אפריקאית להיהפך לבסיס טרור אזורי, גובר החשש למשבר הומניטרי במדינה ובשכנותיה. "יש כרגע עדיין מספיק אוכל בשווקים, אך המצב מחריף", אמר ביום רביעי זלטאן מילסיק, העומד בראש תוכנית המזון העולמית בבמאקו שבמאלי. "יש 1.8 מיליון אנשים שחיים באזורים שנפגעו, ולשליש מהם לא מובטח מזון".

ארגוני סיוע בינלאומיים מתכוננים למשבר הומניטרי. הגבול עם אלג'יר, שבעבר היה נקודת מעבר חשובה לסחורות, סגור, והדרכים שבעבר הובילו משלוחים לצפון חסומות. 23 אלף אנשים ברחו מבתיהם מאז שהחלו מתקפות המורדים במאלי, והארגונים הבינלאומיים מתכוננים ל-700 אלף פליטים שיברחו מהמדינה אם הלחימה תימשך.

"אנחנו מודאגים ממחסור במי שתיה נקיים, סניטציה, טיפול רפואי ומקומות מחסה", אמר ינס לרקה מהלשכה לתיאום הומניטרי של האו"ם בז'נווה, לעיתון "טורונטו סטאר". באזור המרכזי שליד מופטי, שם מרוכזת הלחימה, יש מחסור חמור במזון, במוצרים לבישול ובטיפול הולם בפצועים, ציין לרקה.

חייל צרפתי בקונובוגו, מאליצילום: רויטרס

הבנק העולמי הודיע כי הוא מגביר את התמיכה בממשלת מאלי, על רקע ההאטה בכלכלת המדינה. הבנק מודאג מכך שהקונפליקט במדינה, המוקפת במדינות נוספות מוכות עוני, יפגע בכלכלת האזור כולו, שכבר בכל מקרה נמצאת במצב קשה. גם קרן המטבע הזהירה בסוף השבוע מפגיעה באזור. "זה בהחלט עלול לפגוע בכלכלות השכנות", אמר מסעוד אחמד, ראש חטיבת קרן המטבע לענייני המזרח התיכון ומרכז אסיה.

במארס שעבר השתלטה קבוצת קציני צבא על הארמון הנשיאותי במאלי, והכריזה על פיזור הממשלה והפרלמנט, וחוקת המדינה הושעתה. זמן קצר לאחר מכן הודיע הנשיא המודח, אמדו טומני טורה, על התפטרותו. באפריל 2012 הכריזו מורדים משבט הטוארג על אזור אזוואד שבצפון מאלי כמדינה עצמאית. המורדים שיתפו פעולה בתחילה עם ארגון האסלאם הקיצוני אנסאר דין, שרצה לאכוף את חוק השריעה במדינה, אך בתוך חודשים ספורים התפרקה הברית והמורדים איבדו את השליטה ברוב הערים בצפון מאלי לאנסאר דין, הנתמך על ידי השלוחה האפריקאית של אל-קאעדה.

עד להפיכה, היתה מאלי במשך 20 שנה דוגמה נדירה למדינה דמוקרטית ולאי של יציבות פוליטית במערב אפריקה. ואולם, למרות השלטון הדמוקרטי והשחיתות הנמוכה, התושבים במדינה סבלו מאז ומתמיד מעוני קשה. מאלי היא אחת המדינות העניות בעולם, ונמצאת במרכזו של אחד האזורים העניים בעולם. הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית מדרגים את מאלי ושש מתוך שבע שכנותיה, בהן חוף השנהב, מאוריטניה וסנגל, בין 50 המדינות העניות בעולם. התמ"ג לנפש במאלי מסתכם ב-1,100 דולר, נכון ל-2011, מה שמציב אותה במקום 213 בעולם. שיעור תמותת התינוקות במדינה הוא השני בגובהו בעולם, ותוחלת החיים בה, שב-2010 היתה 51, היא בין הנמוכות בעולם.

שיעור העוני במאלי אמנם ירד מ-55.6% ב-2001 ל-43.6% ב-2010, אך זהו עדיין שיעור גבוה מאוד, והמלחמה במדינה עלולה להעלות אותו בחזרה. יותר ממיליון אנשים באזור צריכים להתמודד עם זינוק במחירי המזון, קריסת השירותים הציבוריים והיעדר טיפול רפואי הולם מאז שהחל המשבר, לפי נתוני הצלב האדום.

ללא מוצא לים, מאלי תלויה מאוד בכריית זהב וביצוא חקלאי - 80% מהתושבים עוסקים בחקלאות - ומצבה של כלכלת המדינה משתנה בהתאם למחירי הסחורות החקלאיות והזהב. המדינה ניסתה לפתח גם ענף תיירות, בין היתר בעיר העתיקה טימבוקטו, אך מאז השתלטות האסלאם הקיצוני על העיר הרסו אנשיו אתרים היסטוריים המוגדרים כאתרי מורשת עולמית, והתיירים, מיותר לציין, לא מגיעים.

בשל המצב הקשה של הכלכלה, מאלי תלויה מאוד בסיוע פיננסי בינלאומי של מאות מיליוני דולרים שקיבלה בשנים האחרונות ממדינות כמו ארה"ב וגרמניה, וכן מגופים בינלאומיים כמו קרן המטבע הבינלאומית. ב-1996-2010 צמחה מאלי בקצב ממוצע של 5% בשנה, ואולם ב-2011 הואט הקצב ל-2.7%.

כעת, הקונפליקט הצבאי במאלי, שגרר התערבות מצד צרפת וניגריה, מחריף את המצב הכלכלי של המדינה בת 14 מיליון התושבים וגם את מצבן של שותפות הסחר שלה. "מאלי היא מדינה ללא מוצא לים, שהרבה מהפעילות הכלכלית בה מורכבת מיבוא, ונשענת על שכנותיה. בנמל של דאקאר יש הרבה פעילות שקשורה למאלי, לכן האטה במאלי תוביל להאטה בפעילות הזו", אמר סגן נשיא הבנק העולמי לאפריקה, מוכתאר דיופ.

הצמיחה הכלכלית של מאלי כבר הואטה באופן משמעותי, ושכנותיה, בהן חוף השנהב וסנגל, נחלשות גם הן. "יש מוצרים זולים שמיוצרים במדינות שכנות ומיוצאים למאלי, כך שהאטה במגזר זה תפגע ביצרניות האלה", אמר דיופ. הוא הוסיף כי הבנק העולמי פועל כדי להאיץ את תוכניות הסיוע, שהופסקו בשנה שעברה, לאחר שההפיכה במאלי לא השאירה במדינה ממשלה מסודרת שבה יכול הבנק העולמי לתמוך. הוא ציין כי הבנק מפתח תוכנית למתן סיוע ישיר לתקציב הלאומי של מאלי.

מאלי

שטח: 1.24 מיליון קמ"ר אוכלוסייה: 15.5 מיליון תוחלת חיים: 51 תמ"ג*: 17.88 מיליארד דולר צמיחה: 2.7% תמ"ג לנפש*: 1,100 דולר אינפלציה: 2.9% אבטלה**: 30%

הנתונים נכונים ל-2011 *במונחי שווי כוח קנייה **נכון ל-2004

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker