סטודנטים מתוסכלים? גם לכם סין מייצרת תחליף מוצלח יותר

בסין יש עשרות מיליוני סטודנטים דומים - צעירים שאפתניים שמספרם עשוי לשמש כתחרות כלכלית רבת עוצמה לעולם המערבי בעשורים הקרובים ■ סין משקיעה 250 מיליארד דולר בשנה בהון האנושי שלה ■ הכירו את היצוא הבא שלה שיכבוש את העולם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אמה של ז'אנג שיאופינג נשרה מבית הספר לאחר כיתה ו'. אביה, אחד מבין 10 אחים, מעולם לא הלך לבית ספר. אך ז'אנג, בת 20, היא בת לדור חדש בסין, המנצלת את המאמץ הלאומי לייצור סטודנטים במספרים שהעולם טרם ראה. תחום הלימודים הראשי שלה הוא אנגלית, אך באופן לא רשמי היא מתמחה גם בתרבות אמריקאית, אותה היא קולטת בין היתר באמצעות צפייה באינטרנט בתכניות טלוויזיה כמו "יומני הערפד" ו"הטופ מודל הבאה" .

כל זה חלק מהשאיפה האישית המאוד ספיציפית שלה: לעבוד יום אחד עבור יצרנית מכוניות סינית, ולספק לה את ההיכרות השוטפת עם השפה והתרבות האמריקאית, לה זקוקה החברה על מנת לספק את הדור הבא של המוניות יעילות הדלק שעיריית ניו יורק מתכוונת לבחור בשנת 2021. "זה החלום שלי, ואקדיש לו את מירב המאמצים", אמרה.

בסין יש עשרות מיליונים סטודנטים דומים - צעירים שאפתניים שמספרם עשוי לשמש כתחרות כלכלית רבת עוצמה לעולם המערבי בעשורים הקרובים. סין משקיע 250 מיליארד דולר בשנה במה שכלכלנים מכנים הון אנושי. כפי שארה"ב יצרה מעמד בינוני של אנשי צווארון לבן בעשור לאחר מלחמת העולם הראשונה באמצעות חוק יוצאי הצבא שהבטיח חינוך למשתתפי המלחמה, ממשלת סין משתמשת בסובסידיות ענק על מנת לחנך עשרות מיליוני צעירים העוברים מהכפרים לערים.

המטרה היא לשנות את המערכת הנוכחית, בה קבוצה קטנה של אליטות משכילות מנהלת צבאות אדירים של חקלאים ועובדי מפעלים בעלי הכשרה חלקית. סין רוצה לטפס במעלה דירוגי הפיתוח העולמי, בין היתר באמצעות ציבור משכיל בהרבה שדומה יותר לכוח העבודה של ארה"ב ושל אירופה.

אך אף שאוכלוסיה משכילה יותר עשויה לחזק את מעמדה העתידי של סין כמעצמה מתועשת, היא גם מציבה אתגרים בפני ההנהגה: עודף סטודנטים עם ציפיות גבוהות ואפשרויות מוגבלות. רק ימים יגידו האם המערכת הפוליטית האותוריטרית של סין יכולה ליצור מערכת חינוך מעודד יצירתיות וחדשנות הדרושות לכלכלות מודרניות ויכולות לייצר הרבה משרות איכותיות.

במידה שסין תצליח בכך, הזינוק החינוכי שלה עשוי להיות בעל השלכות עמוקות על הכלכלה הגלובלית, בה חלק הולך וגדל של מוצרים ושירותים חוצים גבולות. יותר ויותר בוגרי אוניברסיטה ברחבי העולם מתחרים על משרות דומות, והפריחה בהשכלה הגבוהה בסין מתחילה להפעיל לחץ גם על הזדמנויות תעסוקה במקומות אחרים בעולם, כולל בארה"ב.

צילום: דרימסטיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker