שר האוצר היווני ייחקר בחשד לסיוע לקרובי משפחה להעלים מסים

יורגוס פאפאקונסטנטינו ייחקר לאחר שהפרלמנט היווני אישר זאת; הוא חשוד במחיקת 3 קרובי משפחה מרשימה של בעלי חשבונות בשווייץ

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

לאחר שעות של דיונים, הסכים הפרלמנט היווני הלילה ב-2 לפנות בוקר לפתוח בחקירה נגד שר האוצר לשעבר, יורגוס פאפאקונסטנטינו. פאפאקונסטנטינו הודח ממפלגת פאסוק הסוציאליסטית, לאחר שהתגלה כי 3 משמות קרוביו הוסרו מרשימה של כ-2000 חשודים בהעלמת מס שהעבירה כריסטין לגארד, אז שרת האוצר של צרפת וכיום יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), לידי ממשלת יוון.

עם זאת, הפרלמנט החליט שלא לאפשר חקירה נגד אוונגלוס וניזלוס, העומד כיום בראש פאסוק, אחת מ-3 חברות הקואליציה הנוכחית. גם שני ראשי ממשלה לשעבר לא ייחקרו, לפי החלטת הפרלמנט: לוקאס פאפאדמוס, ויורגוס פאפאנדראו.

שר האוצר לשעבר של יוון, יורגוס פפאקונסטנטינוצילום: אי–פי

לגארד העבירה את הרשימה, הכוללת כ-2,000 אזרחים יווניים להפ חשבונות בנק בשווייץ, באוגוסט 2010. עם זאת, הממשלה לא פירסמה את דבר קיום הרשימה, שנחשף רק בשנה האחרונה ועורר תרעומת ציבורית גדולה. כאשר מגזין יווני חשף את הרשימה במלואה בשנה שעברה, והתגלה כי מופיעים בה פוליטיקאים בכירים, קרובי משפחותיהם ומנהיגים מהעולם העסקי, עורך המגזין נעצר והוגשו נגדו אישומים בגין הפרת הפרטיות. עד כה לא פעל הממשל כנגד המופיעים ברשימה, וכאשר דבר קיומה נחשף, נטען כי הכונן עליו היא הייתה שמורה אבד.

התרעומת ביוון גדולה במיוחד, בין היתר כיוון שבעוד האליטות מעלימות מס ומחזיקות כספים בבנקים שווייציים בטוחים, כרבע מאזרחי המדינה מובטלים ומתקשים לסגור את החודש.

בנפרד, דווח היום בעיתון היומי הספרדי "אל מונדו", על שערוריית מס גם במדינה עתירת חובות זו. לפי העיתון, מפלגת השלטון של מריאנו רחוי שילמה חלק ממשכורות בכיריה בכסף שחור, עד שנת 2009, בה כבר עמד רחוי בראשות המפלגה. במרכז השערורייה עומד חשבון בנק בשוויץ בו מצויים 22 מיליון יורו, בשליטת גזבר המפלגה לשעבר, לואיס ברצנס. צורת התשלום איפשרה למפלגה לחסוך תשלום מסים על שכר חלק מבכיריה. המפלגה מכחישה כי עברה על החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker