וול סטריט סגרה שבוע חיובי; S&P בשיא של 5 שנים

אינטל נפלה ב-6% לאחר שדיווחה על רבעון שני של ירידה במכירות ■ מורגן סטנלי וג'נרל אלקטריק עלו ב-8% ו-3% עקב דו"חות ■ הנפט ברצף העליות הארוך זה 14 חודשים ■ האג"ח הממשלתיות בארה"ב עלו פעם 5 ב-6 ימים ■ הין היפני בשפל של שנתיים וחצי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא של חמש שנים על על רקע כוונת בית הנבחרים האמריקאי להצביע על העלאה זמנית של תקרת החוב של הממשל, דו"חות רבעוניים חיוביים של קונצרן ג'נרל אלקטריק ובנק מורגן סטנלי וצמיחה כלכלית חדה מהצפוי בסין. מניות הטכנולוגיה רשמו ירידות לאחר שענקית השבבים אינטל דיווחה על רבעון שני ברציפות של ירידה במכירות.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.4% בדרכו לעלייה שבועית של 1.2%; מדד S&P 500טיפס ב-0.3% לרמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2007; מדד נאסד"ק נסגר בירידות קלות בעקבות דו"חות כספיים מאכזבים של ענקית השבבים אינטל, אולם עלה ב-0.3% בסיכום שבועי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות אשר נסגר בעליות זו הפעם החמישית בשישה ימי המסחר האחרונים, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.03% לרמה של 1.84%.

תקרת החוב בארה"ב: בית הנבחרים יצביע על ארכה של 3 חודשים

בית הנבחרים האמריקאי יקיים בשבוע הבא הצבעה על אישור העלאת תקרת החוב של הממשל בארה"ב לשלושה חודשים, אמר היום מנהיג סיעת הרוב הרפובליקני בית הנבחרים, אריק קנטור.

"בשבוע הבא, נאשר העלאת זמנת של תקרת החוב למשך שלושה חודשים על מנת להעניק לסנאט ולבית הנבחרים זמן נוסף לאישור התקציב", אמר קנטור. מוקדם יותר היום אמר יו"ר בית הנבחרים האמריקאי, ג'ון ביינר הרפובליקאי, כי יש לאשר את תקציב הממשל בטרם תבוצע העלאה ארוכת טווח של תקרת החוב של הממשל. 

תקרת החוב היא הסכום המירבי שמותר לארה"ב ללוות על פי חוק. בעבר הועלתה תקרת החוב כדרך שגרה, כמהלך טכני בלבד. אולם לנוכח לחצים כבדים לקצץ בחובותיה, משתמשים הרפובליקאים בגבול הטכני הזה כבן ערובה בקרב על קיצוצי התקציב. אם תקרת החוב לא תועלה ברגע שארה"ב תגיע לרגע שבו אין לה כסף לפרוע את חובותיה, היא עלולה להיכנס באופן טכני לחדלות פירעון, ולפני כן להשבתה של פעילות רוב משרדיה. כרגע נמצאת תקרת החוב ברמה של 16.4 טריליון דולר. 

ירידה מפתיעה בבטחון הצרכנים בארה"ב לשפל של שנה

בטחון הצרכנים בארה"ב המשיך במפתיע להתדרדר בינואר, זה החודש השני ברציפות, ונפל לרמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2011, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן וספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס ירד בינואר לרמה של 71.3 נקודות לעומת רמה של 72.9 נקודות בדצמבר. כלכלנים צפו עלייה של המדד לרמה של 75 נקודות. מספר שיא של צרכנים שהשתתפו בסקר ציין את הויכוח סביב "המצוק הפיסקלי" בוושינגטון כסיבה לירידה בבטחונם. רמתו הממוצעת של המדד בשנה שקדמה לתקופת המיתון הכלכלי האחרון בארה"ב היתה כ-87 נקודות.

"ההיבט הייחודי ביותר של הנתונים הראשוניים של ינואר הוא מספר שיא של צרכנים - 35% - שהביעו התייחסות שלילית ביחס למשא ומתן למניעת המצוק הפיסקלי", אמר עורך הסקר ריצ'רד קרטין. "חשוב לציין כי הויכוח סביב תקרת החוב עדיין לפנינו, ועלול לגרום להרעה נוספת בבטחון", הוסיף. 

הנפט בשיא של 4 חודשים

מחיר הנפט בניו יורק נסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה ארבעה חודשים, בדרכו לרצף העליות השבועי הארוך ביותר זה 14 חודשים, על רקע האירועים באלג'ירה, שם השתלטו מורדים איסלאמיסטים על שדה גז טבעי וחטפו לפחות 40 אזרחים זרים ויותר מ-150 מקומיים. צבא אלג'יריה פתח אתמול בפעולה, ואף שחלק מבני הערובה שוחררו, יש דיווחים סותרים על מספר ההרוגים בקרבם.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה בפברואר נסגרו היום במחיר של 95.56 דולר לחבית, עלייה של 0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי עלה מחיר הנפט ב-2.1% בדרכו לעלייה שבועית שישית ברציפות - רצף העליות השבועי הממושך ביותר מאז נובמבר 2011. 

עונת הדו"חות בוול סטריט

רווחי קונצרן התעשייה ג'נרל אלקטריק (GE) גדלו ב-7.5% ברבעון הרביעי, וההזמנות לציוד שלו צמחו בחדות. הרווח הנקי של GE טיפס ל-4.01 מיליארד דולר, מעל לתחזיות אנליסטים. הכנסות החברה צמחו ב-3.6% והסתכמו ב-37.97 מיליארד דולר ברבעון, מעט פחות מתחזיות אנליסטים. מניית החברה עולה ב-2% במסחר לפני בפתיחה בוול סטריט.

בנק מורגן סטנלי, שהיה חתם הנפקות המניות הגדול בעולם בשנה שעברה, עלה על תחזיות אנליסטים עם רווח בסך 507 מיליון דולר ברבעון הרביעי, לעומת הפסד בסך 250 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2011. הכנסות החברה צמחו ב-23% והסתכמו ב-6.97 מיליארד דולר, מעל התחזיות, כאשר את עיקר הצמיחה רשמה חטיבת המסחר במניות ובנקאות ההשקעות, שהכנסותיה גדלו ב-43% והסתכמו ב-2.95 מיליארד דולר. מניית הבנק מזנקת בכ-6% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

אינטל, היצרנית המובילה בעולם של שבבים למחשבים אישיים (PC), דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על ירידה במכירות וברווחים הרבעוניים על רקע המשך התכווצות שוק המחשבים האישיים, אך עלתה על תחזיות האנליסטים בשורה התחתונה זה הרבעון החמישי ברציפות. אינטל דיווחה על רווח של 2.6 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2012 - נפילה של 27% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. המניה צונחת בכ-6% במסחר לפני הפתיחה.

מגמה חיובית באירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת על רקע נתוני צמיחה כלכלית חזקים מהצפוי שפורסמו היום בסין, ולאחר שיוון קיבלה תשלום חיוני מקרן המטבע הבינלאומית. בורסת לונדון עלתה ב-0.4% ונסגרה ברמתה הגבוהה ביותר מאז מאי 2008; פרנקפורט ירדה ב-0.4%; פאריס נסוגה ב-0.1%.

המכירות הקמעוניות בבריטניה ירדו בדצמבר ב-0.3% לעומת התקופה המקבילה ב-2011. תחזיות הכלכלנים היו לעלייה של 0.1%. חודש דצמבר נחשב לרוב לאחד החודשים החזקים של המגזר הקמעוני.

הבנק המרכזי של איטליה הוריד את תחזית הצמיחה שלו עבור כלכלת המדינה לירידה של 1%, לעומת תחזית קודמת להאטה של 0.2% בלבד. הבנק המרכזי צופה התאוששות בצמיחה במחצית השנייה של השנה.

הצמיחה בסין הקפיצה את אסיה

עליות נרשמו הבוקר גם בבורסות אסיה על רקע נתוני הצמיחה החזקים בסין. מדד MSCI אסיה פסיפיק עלה ב-1.1%. טוקיו עלתה ב-2.9% על רקע חולשת הין היפני. סיאול עלתה ב-0.7%; הונג קונג עלתה ב-1%; שנחאי עלתה ב-1.4%.

בשוק המט"ח, נחלש הין היפני לשפל של שנתיים וחצי מול הדולר. המטבע היפני נסחר בשער של יותר מ-90 ין לדולר זה היום השני ברציפות - לראשונה מאז יוני 2010. 

כלכלת סין צמחה ב-7.9% ברבעון הרביעי, מהר מהתחזיות ולעומת צמיחה של 7.4% ברבעון השלישי ו-7.6% ברבעון השני. הצמיחה המהירה מעט מתחזיות כלכלנים לצמיחה של 7.8%, מעודדת המשקיעים שחששו מ"נחיתה קשה" של הכלכלה הסינית בעקבות מאמצי הממשל למנוע התחממות יתר בשוק הנדל"ן ובכלכלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker