משלמים על המשכנתה: בנק אוף אמריקה וסיטי איכזבו ברבעון הרביעי

תשלומים על הליכים משפטיים בנושאי משכנתאות הרעילות מהמשבר של 2008 ממשיכים לפגוע בבנקים; רווחי בנק אוף אמריקה נפלו ב-63%; סיטי דיווח על רווחים נמוכים מהתחזיות

סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שני בנקים גדולים בארה"ב דיווחו היום על תוצאות הרבעון הרביעי. בנק אוף אמריקה מריל לינץ' דיווח על נפילה של 63% ברווחים ברבעון בעיקר בגלל תשלומים ליישוב תביעות על משכנתאות רעילות. הבנק הרוויח 732 מיליון דולר או 3 סנט למניה - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 2 סנט למניה.

הכנסות הבנק ירדו ב-25% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה והסתכמו ב-18.7 מיליארד דולר. ההסבר העיקרי הוא ההוצאות של הבנק לממשלה עקב סוגיית המשכנתאות הרעילות שהיו בין הגורמים העיקריים למשבר הפיננסי בארה"ב ב-2008.

בריאן מויניהן, מנכ"ל בנק אוף אמריקהצילום: בלומברג

מרבית ההוצאות של הבנק הגיעו מהתחייבויות של קאנטריוייד פיננשל, ענקית הסאבפריים אותה רכש הבנק ב-2008. לולא כיסוי הוצאות המשכנתאות, הכנסות הבנק היו מגיעות ל-22.6 מיליארד דולר.

לחיוב ניתן לציין כי בכל שנת 2012 הבנק רשם רווח של 4.2 מיליארד דולר לעומת רווח של 4.1 מיליארד דולר ב-2011 ויחידת ניהול העושר של הבנק דיווחה על רווחים מרשימים. "אנחנו נכנסים ל-2013 חזקים ובעמדה טובה לקראת צמיחה", אמר מנכ"ל הבנק בריאן מונהן.

בינואר האחרון הגיע בנק אוף אמריקה להסדר פשרה עם ענקית המשכנתאות הממשלתית פאני מיי, לאחר שהואשם בגין הונאת משכנתאות בין השנים 2008-2000. במסגרת הסדר הפשרה, הסכים בנק אוף אמריקה לשלם לפאני מיי 3.6 מיליארד דולר במזומן ועוד 6.5 מיליארד דולר באמצעות רכישה מחדש של משכנתאות שמכר לה הבנק לאחר שאלה תומחרו על ידו בערך נמוך מערכן האמיתי.

הבנק הרביעי בגודלו בארה"ב, סיטי, דיווח אף הוא על תוצאות הרבעון הרביעי ובין היתר על עלייה של 25% ברווחים ברבעון הרביעי לעומת הרבעון המקביל אשתקד. עם זאת, רווח של 1.2 מיליארד דולר ברבעון עדיין היה נמוך משמעותית מהערכות האנליסטים שצפו רווח של 2.9 מיליארד דולר. הכנסות הבנק עלו ב-8.7% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב-18.7 מיליארד דולר.

מנכ"ל סיטי מייקל קורבטצילום: רויטרס

כמו בבנק אוף אמריקה, גם סיטי רשם הוצאות גדולות בגזרה המשפטית. 1.3 מיליארד דולר הועברו להוצאות משפט והם כללו תשלום של 305 מיליון דולר עליו דיווח סיטי בעבר כחלק מהסכם של הבנקים הגדולים בארה"ב והרגולטורים בנוגע לנושאי עיקול משכנתאות.

זהו הדיווח הראשון של המנכ"ל מייקל קורבט שנכנס לתפקיד לאחר פיטורי ויקרם פנדיט. סיטי ציין כי תנאים רגולטורים חדשים עבור הבנקים העיבו על יכולת הבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker