בורסות עולם

נתוני מקרו דחפו את וול סטריט לשיא של 5 שנים

השתלטות איסלאמיסטים על שדה גז טבעי באלג'יריה הקפיצה את מחיר הנפט לשיא של 4 חודשים ■ ירידות בשוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב לראשונה זה 5 ימים ■ הין היפני מוחק את הזינוק של היומיים הקודמים - צונח ב-2% מול הדולר והיורו ■ סיטי ובנק אוף אמריקה ירדו ב-3%-4% על רקע דו"חות

נמרוד הלפרן
נדן פלדמן
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא של 5 שנים ומחירי הסחורות עלו על רקע נתוני מקרו כלכליים חיוביים על שוקי הדיור והתעסוקה שפורסמו היום בארה"ב. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.6%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.6% לרמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2007; מדד נאסד"ק הוסיף 0.6%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות לראשונה זה 5 ימים, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלה ב-0.05% לרמה של 1.88%.

בשוק המט"ח, הין היפני והפרנק השווייצי נחלשים מול המטבעות המרכזיים בעולם. הין, אשר השלים אתמול את הזינוק הדו-יומי החד ביותר זה שמונה חודשים מול הדולר, מוחק היום את העליות של היומיים הקודמים מול המטבע האמריקאי, ונופל מולו ב-1.8% לשר של 89.975 ין לדולר - רמתו הנמוכה ביותר מאז יוני 2010. מול היורו, צולל הין ב-2.5% לשער של 120.36 ין ליורו. המטבע האירופי מתחזק גם מול הדולר, ומטפס מולו ב-0.6% לרמה של 1.3373 דולר ליורו. התחזקות היורו נרשמת על רק המשך הירידה בעלויות המימון של ממשלת ספרד, אשר סייעה להרגיע את חששות משבר החוב בגוש היורו. הפרנק השווייצי נפל במהלך היום ב-1% מול היורו, לשער של 1.249 פרנק ליורו - שערו הנמוך ביותר מאז מאי 2011. 

האירועים באלג'יריה הקפיצו את הנפט לשיא של 4 חודשים

מחיר הנפט עלה לשיא של ארבעה חודשים על רקע השתלטות מורדים איסלאמיסטים על שדה הגז הטבעי בדרום-מזרח אלג'יריה וחטיפתם של לפחות 40 אזרחים זרים ויותר מ-150 מקומיים.

צבא אלג'יריה פתח היום בפעולה לסיום משבר בני הערובה. לאורך היום דווח כי עשרות עובדים אלג'יראים ו-25 עובדים זרים הצליחו להימלט ללא פגע מהמתחם. לא ברור אם עובדים אלה הוחזקו בשבי או שהצליחו לחמוק מידי המורדים במהלך ההשתלטות על המקום. במקביל, קיימים דיווחים סותרים בנוגע לכמות ההרוגים בהפצצה האלג'יראית: המורדים טוענים כי לפחות 34 שבויים ו-15 שובים נהרגו. באלג'יריה פורסמו דיווחים על מספרים נמוכים בהרבה. 

החוזים על הנפט הגולמי למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 95.49 דולר לחבית - שיא של ארבעה חודשים - לאחר עלייה של 1.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק. במהלך המסחר כבר עלה מחיר החוזים מעל לרמה של 96 דולר לחבית. מחיר הנפט הגולמי עלה בכ-4% מתחילת ינואר, לאחר שנפל בשנה שעברה ב-7.1% - ירידה שנתית ראשונה מאז 2008.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,690.8 דולר לאונקייה – שיא של חודש – לאחר עלייה של 0.5%. החוזים על הפלטינה למסירה באפרל נסגרו במחיר של 1,700.5 דולר לאונקיייה, עלייה של 0.4, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זו הפעם הראשונה זה שלושה חודשים שמחיר הפלטינה נסגר מעל לרמה של 1,700 דולר לאונקייה. 

נתונים חיוביים במגזרי הדיור והתעסוקה בארה"ב

התחלות הבנייה בארה"ב זינקו לרמתן הגבוהה ביותר זה ארבע שנים, ומספר תביעות האבטלה הראשונות בכלכלה הגדולה בעולם נפל לשפל של חמש שנים, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

מספר התחלות הבנייה בארה"ב קפץ בדצמבר ב-12.1% לקצב שנתי של 954 אלף – הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני 2008 – מסר היום משרד המסחר האמריקאי. בסיכום שנתי, מספר התחלות הבנייה ב-2012 הסכתם ב-780 אלף, המספר השנתי הגבוה ביותר מאז שנת 2008, ועלייה לעומת כ-609 אלף התחלות בנייה בשנת 2011.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל ב-37 אלף בשבוע שעבר לרמה של 335 אלף – הרמה הנמוכה ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-19 בינואר 2008 – מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-369 אלף תביעות.

עונת הדו"חות בוול סטריט

עונת הדו"חות הרבעוניים בארה"ב ממשיכה לצבור תנופה, מתוך 52 החברות שנכללות במדד S&P 500 שפרסמו דו"חות מאז השמיני בינואר, 71% דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג.

לאחר פרסום הדו"חות של ג'יי.פי מורגן צ'ייס וגולדמן סאקס אתמול, המשיך המגזר הפיננסי לעמוד במוקד תשומת לב המשקיעים גם היום. בנק אוף אמריקה מריל לינץ' דיווח היום על נפילה של 63% ברווחים ברבעון הרביעי של 2012, בעיקר בגלל תשלומים ליישוב תביעות על משכנתאות רעילות. רווחי הבנק ברבעון הסתכמו ב-732 מיליון דולר או 3 סנט למניה - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 2 סנט למניה. הכנסות הבנק ירדו ב-25% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, והסתכמו ב-18.7 מיליארד דולר. ההסבר העיקרי הוא ההוצאות של הבנק לממשלה עקב סוגיית המשכנתאות הרעילות שהיו בין הגורמים העיקריים למשבר הפיננסי בארה"ב ב-2008.

סיטי, הבנק הרביעי בגודלו בארה"ב, דיווח על עלייה של 25% ברווחים ברבעון הרביעי לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת. עם זאת, הרווח בסך 1.2 מיליארד דולר שרשם ברבעון היה נמוך משמעותית מהערכות האנליסטים שצפו רווח של 2.9 מיליארד דולר. הכנסות הבנק עלו ב-8.7% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב-18.7 מיליארד דולר.

כמו בנק אוף אמריקה, גם סיטי רשם הוצאות גדולות בגזרה המשפטית. 1.3 מיליארד דולר הועברו להוצאות משפט והם כללו תשלום של 305 מיליון דולר עליו דיווח סיטי בעבר כחלק מהסכם של הבנקים הגדולים בארה"ב והרגולטורים בנוגע לנושאי עיקול משכנתאות.

במגזר הטכנולוגיה: אי-ביי, ענקית המכירות הפומביות המקוונות, דיווחה ביום רביעי לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על גידול של 17% ברווחיה ברבעון הרביעי ל-751 מיליון דולר, הודות לצמיחה במכירותיה בעונת החגים ועלייה בפעילות חטיבת התשלומים המקוונים שלה, פייפאל. עם זאת, לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת רשמה החברה ירידה של 62% ברווחיה.

בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 927 מיליון דולר, או 70 סנט למניה – מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 69 סנט למניה. הכנסות החברה ברבעון צמחו ב-18% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, לארבעה מיליארד דולר – בהתאם לתחזיות האנליסטים.

ענקית השבבים אינטל צפויה לפרסם היום את דו"חותיה הרבעוניים לאחר סגירת המסחר בוול סטריט. אנליסטים צופים שהחברה רשמה ברבעון הרביעי רווח של 45 סנט למניה על הכנסות של 13.52 מיליארד דולר. בתקופה המקבילה בשנה הקודמת רשמה החברה רווח של 64 סנט למניה על הכנסות של 13.89 מיליארד דולר.

בואינג ממשיכה לצלול

מניית יצרנית המטוסים בואינג ממשיכה לצנוח על רקע חששות לבעיות בדגם דרימליינר. פחות מיממה לאחר שרשות התעופה הפדרלית בארה"ב (FAA) הורתה לחברות התעופה לקרקע את כל מטוסי הבואינג 787 דרימליינר, בעקבות נחיתת חירום של אחד המטוסים מדגם זה ביפן, גם הסוכנות האירופית לבטיחות בתעופה החליטה לקרקע עד להודעה חדשה את מטוס הדגל של בואינג.

הרשות הורתה לחברות לבחון את מצברי הליתיום במטוס, אשר נכנס לשירות בסוף 2011 לאחר עיכובים רבים, ולהוכיח שהם בטוחים ובהתאם לנהלים, לפי הודעה שפרסמה FAA אתמול. יפן מתכננת לנקוט צעדים דומים ולהורות בקרוב על קרקוע מטוסי הדרימליינר שברשות חברות התעופה בה, אמר היום סגן שר התחבורה היפני, הירושי קיג'יאמה. זו הפעם הראשונה מזה 34 שנה שבה FAA מוציאה דגם שלם של מטוסים משירות.

שריפה במצבר אילצה את אחד ממטוסי ה-787 של חברת אול ניפון איירווייס היפנית, אשר טס מטוקיו לאובה, לבצע נחיתת חירום. 137 הנוסעים וצוות המטוס פונו בשלום דרך מגלשות החירום. נחיתת החירום של הדרימליינר מצטרפת לשורה של תקלות שאירעו בחודש האחרון במטוס. בשבוע שעבר פרצה שריפה במטוס של ג'פאן איירליינס בנמל התעופה של בוסטון. 

יום שני של עליות באירופה

בורסות אירופה, אשר נסגרו היום במגמה חיובית זה היום השני ברציפות, לאחר ארבעה ימים של ירידות. לונדון נסגרה בעלייה של 0.5%; פרנקפורט טיפסה ב-0.6%; פאריס הוסיפה 1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.5%.. 

ביוון נשמו אמש לרווחה לאחר שקרן המטבע הבינ"ל (IMF) אישרה העברה מיידית של 3.24 מיליארד יורו כחלק מחבילת החילוץ השנייה למדינה. כך נמנעה ממשלת יוון, פעם נוספת, מסכנה מוחשית של חדלות פירעון. התשלום הוקפא עד כה לאחר שקרן המטבע בחנה את התקדמות הרפורמות ביוון. יו"ר קרן המטבע כריסטין לגארד אמרה אמש כי יוון ביצעה התקדמות, אך עליה להאיץ אותה כדי לשפר את היעילות הכלכלית של המשק.

באיטליה דווח בתקשורת כי ראש הממשלה מריו מונטי, העומד בראש מפלגת מרכז ופייר לואיג'י ברזני, יו"ר מפלגת השמאל המובילה בסקרים בפער גדול, סיכמו על "חזית אנטי-ברלוסקוני" לקמפיין הבחירות ולאחריהן. העיתון "לה רפובליקה" דיווח כי השניים סיכמו למנוע מיריבם ברלוסקוני להשיג עוצמה פוליטית באמצעות ברית בין שתי המפלגות.

אסיה: ירידות קלות על רקע חוזקו של הין

ירידות קלות נרשמו הבוקר באסיה על רקע חוזקו הממושך של הין וחשש מהשפעות ההאטה בצמיחה הכלכלית בסין. מדד MSCI אסיה פסיפיק ירד ב-0.8%; טוקיו עלתה ב-0.1%; סיאול ירדה ב-0.1%; הונג קונג ננעלה ללא שינוי; שנחאי וטייוואן ירדו ב-1.1%. עם זאת, בורסת אוסטרליה נסחרה בניגוד למגמה, גם לאחר ששיעור האבטלה בה טיפס  ל-5.4% בדצמבר, לעומת 5.3% בנובמבר. מספר המשרות החדשות באוסטרליה ב-2012 היה הנמוך ביותר מאז 1997, ומספר המועסקים ירד ב-5,500.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker