"הרעיון שגרמניה היא מעצמה שמושכת את אירופה הוא מיתוס"

כלכלת גרמניה רשמה נסיגה של 0.5% ברבעון הרביעי בשל השפעת המשבר במדינות סביבה ■ עם זאת, היצוא המשיך לצמוח - והממשלה בעודף תקציבי ראשון מאז 2007

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

למרות תחזיות מעודדות של כלכלנים, והצהרות לא פחות אופטימיות ממנהיגים באירופה, החדשות האמיתיות על הכלכלה ביבשת ממשיכות להיות עגומות. ביום שלישי דווח כי גרמניה, כלכלת הדגל של אירופה, נסוגה ב-0.5% ברבעון האחרון של השנה. בשילוב נתונים מאכזבים בכלכלות בולטות אחרות, מעידתה של גרמניה מעוררת שאלות לגבי יכולתה של אירופה לחמוק ממיתון.

הבנק המרכזי של פורטוגל הוריד שלשום את תחזית הצמיחה לשנה הנוכחית, והצהיר כי הכלכלה תיסוג בשיעור גדול מהמצופה. צרפת אמרה כי תחמיץ את יעד צמצום הגירעון, ובשל כך היא עשויה להרחיב את קיצוצי התקציב ולהעלות מסים נוספים. בחודש שעבר הודיעה בריטניה כי תיאלץ להמשיך במדיניות הצנע התקציבי במשך 3 שנים נוספות, עד 2018, בגלל הצמיחה החלשה מהצפוי.

"הרעיון שגרמניה היא מעצמה שמושכת את שאר אירופה אחריה הוא קצת מיתוס, למען האמת", אמר פיליפ וייט, עמית מחקר בכיר במרכז לרפורמה אירופית בלונדון. "הפריפריה מאוד חלשה, והליבה אינה חזקה כמו שכולם רוצים להאמין".

במהלך משבר החובות, גרמניה הצליחה להתעלות מעל החדשות הרעות, עם תעסוקת שיא, ריבית שפל על אג"ח שלה - וצמיחה, בהובלת היצוא, שנמשכה למרות הענן שמעיב על גוש היורו. עם זאת, מדינות אירופה בגוש היורו הן לקוחותיה הגדולות של גרמניה, ובשל כך ההאטה ברחבי היבשת פוגעת בה, בפרט שמצבן של המדינות האחרות מוחמר בשל מדיניות הצנע שאותה מכתיבה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

"ככל שמשבר היורו מתארך, המצב של גרמניה מחמיר והולך", אמר סטפן קותס, כלכלן במכון קיל לכלכלה עולמית. "גרמניה אינה כלכלת טפלון".

ממשלת גרמניה פירסמה אתמול תחזית לצמיחה של 0.5% ב-2013. בגוש היורו כולו, שנמצא במיתון עם אבטלת שיא, כל צמיחה שהיא נחשבת לחדשות חיוביות. ואולם רוב התחזיות מבוססות על ההנחה שהשווקים הפיננסיים יישארו רגועים. אם משהו יטלטל את ביטחון המשקיעים, כמו מחלוקת באיטליה או ביוון - צמיחה אטית כל כך משמעה שלגרמניה אין הרבה מרווח תמרון כדי להימנע ממיתון.

בצרפת, התחזית להפחתת הגירעון ל-4.5% מהתמ"ג כנראה לא תתממש, והגירעון בפועל ל-2012 היה 4.8%, להערכת בנק ING. הנשיא פרנסואה הולנד יצטרך למצוא הכנסות נוספות של 6.65 מיליארד דולר כדי לעמוד ביעד התקציב ל-2013 - וצרפת עלולה לספוג הורדת דירוג נוספת. יתר על כן, צרפת עלולה לרשום גם גידול בחוב שלה, לרמה של יותר מ-90% מהתוצר.

בניגוד לכך, מצבה הפיננסי של ממשלת גרמניה איתן. ברמת התקציב של המדינה, המחוזות והממשל המקומי נרשם עודף תקציבי של 0.1% מהתמ"ג ב-2012 - העודף הראשון בתקציב הממשלתי מאז 2007. כך, למרקל נוצר מרווח תמרון לתמרץ את הכלכלה עם הוצאות ממשלתיות מוגדלות אם המיתון יהיה חמור מהמצופה.

למרות הנסיגה בכלכלה ברבעון הרביעי, בסיכום שנתי הכלכלה הגרמנית במצב טוב למדי. היצוא גדל ב-4.1%, ו-41.6 מיליון אנשים מועסקים - שיא כל הזמנים לאחר שש שנים רצופות של עלייה.

ירג קריימר, כלכלן ראשי בקומרצבנק בפרנפקורט, כתב בדו"ח ללקוחות כי הוא מצפה שהכלכלה הגרמנית תחזור לצמוח במחצית הראשונה של השנה. וייט, מהמרכז לרפורמה אירופית, אמר כי אף שהוא אופטימי יותר מאשר לפני שנה, "עדיין לא עלינו על דרך המלך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker