צנע - בקרוב אצלנו

גם בישראל לא הפנימו שצנע הוא לא בהכרח הפתרון הנכון ליציאה ממשבר כלכלי

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוויכוח בין קיצוץ לבין הרחבה ממשיך להתנהל במרץ בעולם, כשידם של המקצצים על העליונה. יש היגיון רב בטיעון שאם גוף כמו מדינה, ממשלה, חרג וביזבז וחובותיו תפחו, הוא יצטרך להדק את החגורה, להקטין את הוצאותיו, ואולי גם להעלות מסים כדי להגדיל הכנסות. לוויכוח הזה יש חשיבות רבה כעת, משהתברר שלישראל יש גירעון תקציבי מהדהד ועמוק בהרבה מהמתוכנן, והתוצאה שלו עלולה להיות גזירות קשות שיוטלו על הציבור לאחר הבחירות.

אלא שלא כל המדינות אכן ביזבזו וחרגו מהתקציבים - ספרד ואירלנד נקלעו למשבר חובות בגלל קריסה הרסנית של מגזר הנדל"ן שלהן, ובמקרה של אירלנד - בגלל הבנקים. לפני 2008 הן היו בעודף תקציבי ועם חוב נמוך.

"זהירות מפולת"צילום: אי-אף-פי

אך גם במקרה של הממשלות הבזבזניות, יש מלכוד הזועק לשמים במדיניות הצנע. האבסורד מתבטא יותר מכל בדרכה של בריטניה: במשך שנתיים נקטה הממשלה במדיניות צנע מחמירה ביותר. כתוצאה מהקיצוץ המחמיר נסוגה הכלכלה למיתון שני, לאחר המיתון שפגע בה בעקבות המשבר הפיננסי.

בשל המיתון הזה, הכנסות הממשלה פחתו - אנשים ועסקים צורכים ומשקיעים פחות, מובטלים יותר, ומשלמים פחות מסים. בעקבות הנסיגה בהכנסות, הגירעון של בריטניה לא הצטמצם, וחובותיה לא פחתו כמצופה. הפתרון לכך, לפי דיוויד קמרון, הוא לקצץ עוד, כדי לעמוד ביעד הקטנת הגירעון.

המצב דומה במדינות רבות: פורטוגל, ספרד, יוון, ואפילו צרפת. ככל שהצנע מקשה על הכלכלה להתאושש, מצבן הפיננסי של הממשלות מחמיר. בתגובה, הן מהדקות את חגורת הצנע - וחוזר חלילה.

אפילו קרן המטבע הבינלאומית, נציגתו של הממסד השמרני, הצטרפה לקולות המטילים ספק בחוכמת הצנע, והזהירה שהוא פוגע בסיכויי ההתאוששות.

אם כך, מהו הפתרון? הרעיון של תמריצים נהפך למוקצה מחמת מיאוס. הכלכלה הגדולה האחרונה שעדיין לא נכנעה לשוט הצנע, ארה"ב, נטרפת כיום במחלוקת פוליטית עמוקה על קיצוצים בתקציב, למרות שביצועיה, הטובים יותר משל אירופה, עשויים להעיד שאולי בחרה בנתיב מתון והגיוני יותר להבראת הכלכלה - לפחות בטווח הקצר.

אף מדינה שפויה באירופה לא תעז להציע לתמרץ את הכלכלה. מלבד אחת, אולי. כפי שמציין "ניו יורק טיימס", למרקל יש מספיק כסף בקופה כדי לתמרץ את הכלכלה. השאלה היא אם יש לה חוצפה מהסוג שיאפשר לה לעשות זאת בזמן שהיא דורשת קיצוצים ממדינות סביבה, שחונקות את כלכלותיהן. המחנק הזה, וסימנים ראשונים כבר ניכרים לכך, מעיב אפילו על גרמניה עצמה, שצריכה את הכלכלות שסביבה כדי שירכשו ממנה את היצוא המצטיין שלה.

הפתרון האמיתי - ונראה שאפילו לקחי המשבר החמור שעובר העולם לא נלמדו עדיין, ובטח לא בישראל - הוא שדווקא בשנים הטובות כדאי להצניע לכת קצת יותר מהמקובל, ולא לחשוב שלעולם חוסן. כך, גם כשהמשבר מכה והמצב מחמיר, לפחות מתחילים את ההידרדרות מעמדת מוצא קצת יותר גבוהה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker