הבנק הפדרלי: המצוק הפיסקלי הכביד על הצמיחה הכלכלית בארה"ב

כל מחוזות הבנק המרכזי דיווחו על צמיחה צנועה או מתונה בפעילות הכלכלית; מצב שוק העבודה - כמעט ללא שינוי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הפעילות הכלכלית ברחבי ארה"ב צמחה בקצב צנוע או מתון בחודש דצמבר ובתחילת ינואר, על רקע הגבלת ההשקעות וגיוס העובדים בשל חששות הנוגעים למדיניות התקציבית, לפי "ספר הבז'" - הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצב כלכלת ארה"ב - שפורסם היום.

חששות מפני מיסוי ומדיניות הוצאות הממשלה פגעו גם בשוק הדיור לפחות באחד ממחוזות הבנק הפדרלי, נאמר בדו"ח, אשר ישמש את בכירי הבנק הפדרלי בבואם לגבש את החלטותיהם בישיבת הריבית הבאה של הבנק המרכזי שתתקים ב-29 וב-30 בינואר. פעילות הייצור היתה מעורבת, ושלושה מתוך 12 מחוזות הבנק הפדרלי דיווחו על ירידה בפעילות בתי החרושת.

ברננקי, אובמה וגייתנרצילום: בלומברג

מספר מחוזות של הבנק המרכזי דיווחו על דחיית גיוס עובדים חדשים, בעיקר במגזר התעשיות הבטחוניות, בשל חוסר הוודאות סביב המצוק התקציבי. הקונגרס האמריקאי והבית הלבן הצליחו להגיע בשלהי דצמבר להסכם בתחום המיסוי אשר מנע את התממשות תרחיש "המצוק הפיסקלי" - קיצוץ אוטומטי בהוצאות הממשלה וסיום תוקפן של הקלות מס - אשר איים לגרור את כלכלת ארה"ב חזרה למיתון.

שיפור במכירות הבתים והמכוניות תרם להמשך השיפור בפעילות הכלכלית בארה"ב בתקופה שאליה מתייחס הדו"ח, למרות שניכרו מעט סימני שיפור בלבד בתחזית לשוק העבודה. "הפעילות הכלכלית התרחבה מאז ספר הבז' הקודם, וכל 12 מחוזות הבנק דיווחו על צמיחה צנועה או מתונה", נכתב בדו"ח.

מצבו של שוק התעסוקה, אשר עומד במוקד תשומת הלב של בכירי הבנק הפדרלי, נותר ברובו ללא שינוי. "התנאים בשוק העבודה נותרו ברובם ללא שינוי בכל המחוזות", נאמר בדו"ח.

הדו"ח התייחס גם להשפעות סופת ההוריקן סנדי על הפעילות הכלכלית. מחוזות ניו יורק ופילדלפיה "התאוששו מההשלכות המיידיות של סופת ההוריקן סנדי", ואילו מחוזות בוסטון, ריצ'מונד ואטלנטה דיווח על שיפור קל בצמיחה.

בספר הבז' הקודם, שפורסם בשלהי נובמבר, ציין הבנק הפדרלי כי ניכרו סימני האטה בייצור בכמה ממחוזות הבנק המרכזי בארה"ב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker