האינטרנט מחליף את התרופה: תוכנת מחשב חדשה מסייעת להפיג חרדות

גישה טיפולית חדשה שפותחה על ידי חוקרים באוניברסיטת תל אביב מאפשרת טיפול בחרדות באמצעות תוכנת מחשב הזמינה באינטרנט; "התרופות יעילות רק ב-70% מהמקרים, התוכנה יכולה לשנות את כל דרך הטיפול"

NoCamels
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
NoCamels

מחקר ישראלי חדש טוען כי ניתן לטפל בחרדות בקרב ילדים ומבוגרים באמצעות תוכנת מחשב מיוחדת, במקום טיפול באמצעות תרופות המקובל כיום.

הגישה הטיפולית החדשה פותחה במספר מעבדות ברחבי העולם, כולל במעבדה של פרופסור יאיר בר-חיים מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב. לדברי בר-חיים, תוכנת ה-ABM - attention bias modification - שינוי הטיית תשומת לב, שפותחה יכולה לגרום לאנשים להימנע מנטייתם להתעכב על איומים פוטנציאלים, באמצעות שינוי דפוסי החשיבה שלהם.

בר חיים אומר כי זיהוי מוקדם של הפרעת חרדות היא קריטית. לדבריו, 5%-20% מהילדים סובלים מחרדות. טיפול תרופתי אמנם מסייע אולם יש לו תופעות לוואי, והוא יעיל רק ב-70% מהמקרים. מסיבות אלה מומחים חיפשו טיפול אלטרנטיבי.

ABM בוחנת את דפוסי הקשב של מטופל הקשורים לתשומת הלב שלו לאיומים. בר חיים מסביר כי לאנשים חרדתיים יש רגישות גבוהה לאיומים שבן אדם ממוצע פשוט מתעלם מהם. במבחן שעורכת התוכנה, מציגים בפני המטופל שתי תמונות או שתי מילים, אחת מאיימת ואחת ניטרלית. המילים האלה נעלמות ובמקומן מופיעה נקודה. המטופל מתבקש ללחוץ על כפתור כדי להצביע על מיקום הנקודה. תגובה מיידית מצביעה על רגישות גבוהה לאיום.

כדי להעביר את המבחן הזה למצב של ריפוי, מיקום הנקודה עובר מניפולציה שבה הוא מופיע בתדירות גבוהה יותר מתחת למילה או לתמונה הניטראלית. בהדרגה, המטופל מתחיל להתמקד בגירוי לא מאיים במקום בתמונה או המילה המאיימת. הפרקטיקה הזאת מסייעת לנרמל את דפוס הטיית תשומת הלב והפחתת החרדה.

בר-חיים מצביע על שלושה יתרונות משמעותיים של תוכנת ABM. ראשית, ילדים מרגישים בנוח בסביבת מחשבים. שנית, השיטה אינה מצריכה כל שינוי או סיכון פיזי הקשור בתרופות. שלישית, היא אינה מחייבת ליווי של איש מקצוע בעל הכשרה מעמיקה, כפי שמחייב טיפול תרופתי. בנוסף, התוכנה זמינה דרך האינטרנט. "זה יכול לשנות את כל דרך הטיפול", אומר בר-חיים.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

המאמר המלא הופיע לראשונה באתר NoCamels.com - Israeli Innovation News

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker