ההונאה הסינית הסתיימה בפיצויים של 77 מ' ד' לחברה של היו"ר לשעבר של AIG

צ'יינה מדיה אקספרס, שנמחקה ממסחר בארה"ב לאחר שנחשפה כהונאה מוחלטת, הפסידה בבוררות בהונג קונג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

צ'יינה מדיה אקספרס, חברה סינית שנסחרת בארה"ב לאחר שקנתה שלד בורסאי, היא מעשה הונאה, קבע פאנל בוררים בהונג קונג. בעקבות זאת קיבלה חברת סטאר, שהשקיעה בה, פיצויים של 77 מיליון דולר. צ'יינה מדיה אקספרס עמדה במרכזה של שערוריית מניות בבורסה הסינית, כאשר חברת מחקר חשפה כי עסקי פרסום בטלוויזיה בתחבורה ציבורית שהתיימרה לנהל אינם קיימים בפועל.

סטאר (Starr) מנוהלת על ידי מוריס (הנק) גרינברג, לשעבר מנכ"ל AIG. היא תבעה את צ'יינה מדיה אקספרס ואת רואי החשבון שלה, דלויט טוש טומטסו ב-2011, בטענה כי צ'יינה מדיה תמרנה אותה בכזבים להשקיע במניותיה, שנמחקו מהמסחר. התביעה הוגשה גם בדלאוור בארה"ב. פאנל הבוררות בהונג קונג הורה לצ'יינה מדיה לעמוד בהתחייבות לרכוש ממנה בחזרה את המניות בסכום האמור. ממצאי הבוררות הוגשו כראיה בתביעה בארה"ב.

צילום: בלומברג

צ'יינה מדיה אקספרס החלה להיסחר באוקטובר 2009 בשווי שוק של 337 מיליון דולר. המשקיעים ב-AMEX חטפו את מניותיה בשקיקה, ולאחר 14 חודשים היא הגיעה לשווי של 840 מיליון דולר. לאחר שהחלה להיסחר בוול סטריט, דיווחה צ'יינה מדיה על נתונים מרשימים של מספרי האוטובוסים שבהם מותקנות הטלוויזיות וגם על הכנסות מכובדות. אולם מנהלה של חברת המחקר מאדי ווטרס, קרסון בלוק, החליט לבצע בדיקה פשוטה ויוצאת דופן: הוא שלח את אנשיו לנסיעות אוטובוס ברחבי סין. להפתעתם, נוכחות צ'יינה מדיה היתה הרבה פחות בולטת ממה שציפו.

בפברואר 2011 פירסמה מאדי ווטרס דו"ח מחקר עם המלצת "מכירה חזקה" למניות צ'יינה מדיה. בדו"ח נאמר כי הכנסותיה של צ'יינה מדיה ב-2009 היו 17 מיליון דולר בלבד לעומת הכנסות של 96 מיליון דולר שעליהן דיווחה החברה. צ'יינה הציגה בפני המפרסמים שלה נתונים שמראים שמסכיה מותקנים ב-27 אלף אוטובוסים בסין, ואולם בפועל - טענה מאדי ווטרס - המספר היה נמוך בחצי, ויתר על כן, ביותר ממחצית מהאוטובוסים שבהם הותקנו המסכים אין הם משדרים תכנים, אם הם בכלל מחוברים לחשמל. מניית צ'יינה מדיה קרסה ב-93% בחמשת החודשים לאחר פרסום הדו"ח של מאדי ווטרס.

מניותיהן של 50 חברות זרות, מלבד צ'יינה מדיה נמחקו ממסחר בארה"ב לאחר שרשות ני"ע חקרה ומצאה שהן מעורבות בהונאות.

בהליך הבוררות טען המייסד והיו"ר של צ'יינה מדיה, ז'נג צ'נג, כי ניסה להקים את מרכז הפקות הטלוויזיה והקולנוע הגדול ביותר בסין, גירסה מקומית להוליווד. הבוררים קבעו כי " צ'נג היה עד כל כך לא מהימן שלא ניתן להתייחס בשום מידה של אמינות להסבריו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker