בורסות עולם

וול סטריט נסגרה ביציבות; אפל זינקה ב-4%

הין היפני בזינוק הדו-יומי החד זה 8 חודשים ■ בורסות אירופה עלו לראשונה זה חמישה ימים ■ יום רביעי של עליות בשוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב ■ גולדמן סאקס עלה ב-4% לאחר ששילש את רווחיו ■ בואינג איבדה 3% על רקע חששות לבעיות בדגם דרימליינר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט נסגרו ביציבות ובורסות אירופה נסגרו בעליות לראשונה זה חמישה ימים, לאחר שדו"חות כספיים חיוביים של מספר בנקים גדולים בארה"ב וזינוק במניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל קיזזו את השפעתה של הורדת תחזית הצמיחה הכלכלית הגלובלית על ידי הבנק העולמי.  

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.2%; מדד S&P 500 , אשר טיפס מתחילת השנה ביותר מ-3% בהמשך לזינוק של 13% בשנת 2012, נסגר היום כמעט ללא שינוי; מדד נאסד"ק עלה ב-0.2%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות זה היום הרביעי ברציפות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.01% לרמה של 1.82%.

הרעה בתחזית הצמיחה העולמית

הבנק העולמי הוריד אמש את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית, וציין כי כלכלות ברחבי העולם עדיין מתמודדות עם קשיים רבים בדרכן להתאוששות. הבנק העולמי צופה כעת צמיחה של 2.4% בכלכלה העולמית השנה לאחר צמיחה של 2.3% ב-2012. בתחזית הקודמת שפירסם ביוני צפה הבנק כי הצמיחה בתמ"ג העולמי תגיע ל-3% ב-2013.

הבנק הזהיר כי המאבקים הפוליטיים בארה"ב סביב העלאת תקרת החוב עלולים לפגוע בצמיחה, להפחית את האמון בדולר ולגרום לתנודתיות בשווקים הפיננסיים. הבנק צופה צמיחה של 1.9% בתמ"ג של ארה"ב השנה - פחות מההערכות הפסימיות ביותר של הבנק הפדרלי. גם התחזית לגוש היורו התקדרה. אם ביוני צפה הבנק העולמי צמיחה של 1.1% ב-17 כלכלות גוש היורו, הרי שכעת הוא צופה כי המיתון יימשך, עם צמיחה שלילית של 0.1%.

תחזית הבנק העולמי לכלכלות המפותחות היא לצמיחה חלשה מאוד של 1.3% השנה בעקבות תוכניות הצנע, האבטלה הגבוהה וביטחון הצרכנים ועסקים החלש. עם זאת, בשנה הבאה צפויה הצמיחה להתחזק ל-2% וב-2015 ל-2.3%.

הבנק הוריד את התחזית גם לשווקים המתפתחים, והוא צופה כעת צמיחה של 5.5% ב-2013 לעומת צמיחה של 5.9% בתחזית בחודש יוני. עם זאת, הצמיחה בכלכלות המתפתחות צפויה להתאושש ולהגיע ל-5.7% בשנה הבאה ול-5.8% ב-2015, לפי התחזית.

ספר הבז': המצוק הפיסקלי הכביד על הצמיחה הכלכלית בארה"ב

הפעילות הכלכלית ברחבי ארה"ב צמחה בקצב צנוע או מתון בחודש דצמבר ובתחילת ינואר, על רקע הגבלת ההשקעות וגיוס העובדים בשל חששות הנוגעים למדיניות התקציבית, לפי "ספר הבז'" - הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצב כלכלת ארה"ב - שפורסם היום.

חששות מפני מיסוי ומדיניות הוצאות הממשלה פגעו גם בשוק הדיור לפחות באחד ממחוזות הבנק הפדרלי, נאמר בדו"ח, אשר ישמש את בכירי הבנק הפדרלי בבואם לגבש את החלטותיהם בישיבת הריבית הבאה של הבנק המרכזי שתתקים ב-29 וב-30 בינואר. פעילות הייצור היה מעורבת, ושלושה מתוך 12 מחוזות הבנק הפדרלי דיווחו על ירידה בפעילות בתי החרושת.

מספר מחוזות של הבנק המרכזי דיווחו על דחיית גיוס עובדים חדשים, בעיקר במגזר התעשיות הבטחוניות, בשל חוסר הוודאות סביב המצוק התקציבי. הקונגרס האמריקאי והבית הלבן הצליחו להגיע בשלהי דצמבר להסכם בתחום המיסוי אשר מנע את התממשות תרחיש "המצוק הפיסקלי" - קיצוץ אוטומטי בהוצאות הממשלה וסיום תוקפן של הקלות מס - אשר איים לגרור את כלכלת ארה"ב חזרה למיתון.

שיפור במכירות הבתים והמכוניות תרם להמשך השיפור בפעילות הכלכלית בארה"ב בתקופה שאליה מתייחס הדו"ח, למרות שניכרו מעט סימני שיפור בלבד בתחזית לשוק העבודה. "הפעילות הכלכלית התרחבה מאז ספר הבז' הקודם, וכל 12 מחוזות הבנק דיווחו על צמיחה צנועה או מתונה", נכתב בדו"ח. מצבו של שוק התעסוקה, אשר עומד במוקד תשומת הלב של בכירי הבנק הפדרלי, נותר ברובו ללא שינוי. "התנאים בשוק העבודה נותרו ברובם ללא שינוי בכל המחוזות", נאמר בדו"ח. 

החזית המקרו כלכלית בארה"ב

התפוקה התעשייתית בארה"ב גדלה זה החודש השני ברציפות, הבטחון בענף הבנייה נותר בשיא של שש שנים, ומדד המחירים לצרכן נותר ללא שינוי בדצמבר בדרכו לעלייה השנתית השלישית הכי מתונה בעשור החולף, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד המחירים לצרכן בארה"ב (CPI) נותר ללא שינוי בדצמבר לאחר ירידה של 0.3% בחודש הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. המדד היה בהתאם לתחזיות הכלכלנים. בסיכום שנתי עלה המדד ב-1.7% בשנת 2012 - העלייה השלישית הכי מתונה בעשור החולף - לאחר עלייה של 3% בשנת 2011. העלייה השנתית הממוצעת של מדד המחירים לצרכן בארה"ב בעשור החולף היתה 2.4%.

מדד הליבה של מדד המחירים לצרכן, אשר אינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, עלה בדצמבר ב-0.1% - עלייה חמישית בשיעור זה בשישה החודשים האחרונים. בסיכום שנתי, עלה המדד ב-1.9% ב-2012 לאחר עלייה של 2.2% בשנת 2011. העלייה של המדד הליבה בשנה שעברה היתה זהה לעלייה הממוצעת שרשם המדד בעשר השנים האחרונות.

התפוקה התעשייתית בארה"ב גדלה בדצמבר ב-0.3% לאחר עלייה של 1% בנובמבר, מסר היום הבנק הפדרלי. כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של 0.2% לאחר עלייה של 1.1% שעליה דווח במקור בחודש הקודם.

מדד הבטחון בענף הבנייה בארה"ב של איגוד קבלני הבתים הלאומי (NAHB) ובנק ולס פרגו נותר ללא שינוי בינואר לעומת החודש הקודם, ברמה של 47 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2006. המדד קפץ ב-88% לעומת רמתו בינואר 2012.כלכלנים צפו עלייה קלה של המדד לרמה של 48 נקודות. מדד מתחת לרמה של 50 נקודות מצביע על כך שיותר קבלני בנייה העריכו כי מצב השוק גרוע, משהעריכו כי מצבו טוב.

עונת הדו"חות בוול סטרט: הבנקים במוקד

11 חברות הנכללות במדד המניות S&P 500, בהן ענקי הבנקאות ג'י.פי מורגן וגולדמן סאקס, מפרסמות היום את דו"חותיהן הכספיים. מתוך 31 החברות הנכללות במדד שפירסמו תוצאות רבעוניות מאז השמיני בינואר, 74% דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים ו-68% על הכנסות גבוהות מהצפוי, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג.

המגזר הפיננסי עמד היום במוקד תשומת הלב לאחר שהבנקים ג'י.פי מורגן וגולדמן סאקס דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים. ג'י.פי מורגן צ'ייס, הבנק הגדול ביותר בארה"ב במונחי נכסים, דיווח היום כי רווחיו ברבעון הרביעי של שנת 2012 הסתכמו בסכום שיא של 5.7 מיליארד דולר או 1.39 דולר למניה - זינוק של 53% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת.

מנכ"ל הבנק, ג'יימי דימון, ייחס את התוצאות הכספיות החזקות לשיפור לכל רוחב תחומיו העסקיים של הבנק, וצמיחה איתנה בתחומי ההלוואות והפקדונות. הכנסות הבנק בתקופה המדווחת הסתכמו ב-23.7 מיליארד דולר, צמיחה של 10% לעומת הרבעון הרביעי של 2011. אנליסטים ציפו שהבנק ירשום רווח של 1.16 דולר למניה על הכנסות של 24.2 מיליארד דולר.

גולדמן סאקס, הבנק החמישי בגודלו בארה"ב במונחי נכסים, דיווח היום כי שילש את רווחיו ברבעון הרביעי של 2012 בעקבות זינוק בערכן של השקעותיו על רקע ההתאוששות במגזר הפיננסי וקיצוץ חד בעלויות הבנק. ברבעון הכספים האחרון של השנה שעברה הרוויח גולדמן סאקס 2.89 מיליארד דולר, בהשוואה לרווח של 1.01 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2011. הרווח למניה עמד על 5.6 דולרים לעומת 1.84 ברבעון המקביל שנה קודם לכן. גולדמן הביס את תחזיות האנליסטים שעמדו בממוצע על 1.79 מיליארד דולר או 3.66 דולרים למניה, לפי סקר בלומברג. בשורת ההכנסות רשם הבנק עלייה של 53% סהכנסות ל-9.24 מיליארד דולר לעומת 6.05 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2011.

מניה נוספת שעמדה היום במוקד תשומת הלב היא מניית יצרנית המטוסים בואינג שנסחרת באחרונה על רקע חששות לבעיות בטיחות בדגם מטוס הנוסעים בואינג 787 (דרימליינר) מתוצרתה. שתי חברות התעופה הגדולות ביפן החליטה היום לקרקע את צי מטוסי דרימליינר שלהן לאחר שמטוס מדגם זה של חברות אול ניפון נאלץ לבצע הבוקר נחיתת חירום עקב תקלה במערכת הסוללות של המטוס ולאחר שהטייסים הריחו ריח של עשן. 

במגזר הטכנולוגיה בלטה מניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל. טום דימרק, האנליסט הטכני ותיק בארה"ב שייעץ בעבר לבנקים יודעי כמו ג'י.פי מורגן וסיטי ולקרנות של ג'ורג' סורוס וסטיבן כהן, העריך בראיון אמש כי מניית אפל - אשר איבדה כשליש משווייה מאז השיא של ספטמבר - צפויה לרשום התאוששות חדה בשבועות הקרובים. "לא אופתע אם נראה את מניית אפל עולה מחר (יום רביעי) מעל לרמה של 494 או 495 דולרים למרות הירידות שרשמה במסחר לאחר הסגירה היום (יום שלישי), ושהמניה פשוט תמשיך להתקדם משם ולרשום ביצועים חזקים בשבועיים הקרובים ותגיעה למחיר של 600 דולרים", אמר דימרק בראיון לערוץ הטלוויזיה CNBC אתמול בערב.

אפל, המייצרת בין השאר של הטלפון החכם אייפון, את מחשב הטאבלט אייפד ואת מחשבי מקינטוש, עתידה לפרסם את דו"חותיה הרבעוניים בשבוע הבא. מניית אפל איבדה כמעט שליש משווייה מאז שעלתה למחיר שיא של 702 דולרים בספטמבר. המניה נסגרה ביום שלישי מתחת למחיר של 500 דולר לראשונה מאז חודש פברואר 2012, לאחר שנפלה ביום שני בקרוב ל-4% על רקע דיווחים על מכירות חלשות של אייפון 5, תוך מחיקת 17 מיליארד דולר משווי השוק של החברה באותו יום.

בורסות אירופה עלו לראשונה זה 5 ימים

בורסות אירופה, אשר רשמו ירידות לאורך מרבית יום המסחר, נסגרו לבסוף בעליות קלות - סגירה חיובית ראשונה זה חמישה ימים. הירידות במהלך יום המסחר נרשמו לאחר שז'אן קלוד יונקר, ראש פורום שרי האוצר של גוש היורו, אמר אתמול כי שער היורו "גבוה מדי בצורה מסוכנת", ועל רקע הורדות תחזית הצמיחה העולמית על ידי הבנק העולמי ותחזית הצמיחה של גרמניה על ידי ממשלת גרמניה.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.2%; פרנקפורט עלתה ב-0.2%; פאריס הוסיפה 0.3%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי, אשר עלה בשבוע שעבר לרמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר 2011, נסגר בעליות קלות - סגירה חיובית ראשונה זה חמישה ימים. 

ממשלת גרמניה הורידה היום את תחזית הצמיחה שלה לשנה הנוכחית בעקבות המשבר בגוש היורו, אשר האט את הסחר העולמי ופוגע ביצוא מהמדינה. הצמיחה בתמ"ג של גרמניה צפויה להאט השנה ל-0.4% לאחר צמיחה של 0.7% ב-2012, אמר היום משרד האוצר הגרמני בדו"ח השנתי שלו. "אנחנו מעריכים שהחולשה שמורגשת בחורף הנוכחי תדעך בהמשך השנה ושכלכלתנו תצבור שוב תאוצה", אמר שר הכלכלה הגרמני, פיליפ רוסלר, בברלין. 

היורו נחלש ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.3279 דולר ליורו, לאחר שז'אן קלוד יונקר, ראש פורום שרי האוצר של גוש היורו, אמר אתמול כי שער היורו "גבוה מדי בצורה מסוכנת". דבריו של יונקר נאמרו אחרי שבשבוע האחרון נסחר המטבע האירופי מעל לשער של 1.34 דולר מול הדולר, לראשונה מאז פברואר שעבר. בחצי השנה האחרונה התחזק היורו ב-8.4% מול הדולר. 

מכירות המכוניות באירופה ירדו בדצמבר ב-16% - השיעור החד זה יותר משנתיים, בעקבות משבר החוב שפגע בביקוש למכוניות. המכירות ירדו לרמה של 838,428 מכוניות בחודש שעבר, לפי נתונים שפרסם איגוד יצרניות הרכב האירופאי. המכירות ב-2012 כולה באיחוד האירופי ובאיסלנד, נורווגיה ושווייץ, עלו ב-7.8% ל-12.5 מיליון מכוניות. 

ירידות באסיה; הין בזינוק הדו-יומי החד זה 8 חודשים

מרבית בורסות אסיה ירדו אף הן הבוקר, על רקע הורדת תחזית הצמיחה של הבנק העולמי והתחזקות הין. טוקיו נפלה ב-2.6%; הונג קונג ירדה ב-0.1%; שנחאי נסוגה ב-0.7%; סידני עלתה ב-0.5%; מדד MSCI אסיה פסיפיק ירד ב-0.4%. 

הין היפני מתחזק מול כל המטבעות המרכזיים בעולם, ומטפס מול הדולר ב-0.8% לשער של 88.07 ין לדולר בהמשך לעלייה של 0.8% אתמול, ונמצא בדרכו לזינוק הדו-יומי החד ביותר זה שמונה חודשים מול המטבע האמריקאי. הין נפל שלשום לרמה של 89.67 ין לדולר - שערו הנמוך ביותר מאז יוני 2010.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker