שוק הנדל"ן באוסטרליה: מחירים גבוהים, היצע מצומצם וביקוש גבוה לערים

האוסטרלים פונים יותר ויותר לרכישת דירות על פני בתים, אך גם אלה כבר לא בהישג יד עבור רבים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו בלומברג
בלומברג

התקציב של אניה לזינסקי לרכישת דירה - 420 אלף דולר אוסטרלי (442,470 דולר) - היה מאפשר לה לרכוש שני בתים בשיקאגו או שלושה בדאלאס. בסידני, שוק הדיור הכי פחות בר השגה בעולם דובר האנגלית, היא יכולה לרכוש בסכום הזה דירה זעירה בעלת חדר שינה אחד במרחק של כ-6 ק"מ ממרכז העיר, או בית מתפורר בחוצות העיר. היא מעדיפה את הקירבה למרכז העיר.

"ידעתי שהדירות יקרות, אבל התאכזבתי, כי נראה שכולן נמכרות הרבה מעל המחיר המוצע", אומרת לזינסקי, נציגת מכירות מכשור רפואי בת 25, שכבר ראתה 18 דירות מאז ספטמבר, ועדיין מחפשת אחת ראויה. "אני רוצה להיות קרובה לעיר - גודל הדירה פחות חשוב".

הבעלות על דירות באוסטרליה נמצאת בעלייה, בעוד החלום האוסטרלי על בית בפרברים נמוג עבור רוכשים רבים שהחלום יקר להם מדי. דירות ובתי שורה עירוניים היוו 35% מהבנייה החדשה באוסטרליה ברבעון השלישי של 2012, לעומת 29% 5 שנים קודם לכן, ו-21% לפני 20 שנה, לפי לשכת הסטטיסטיקה הפדרלית של אוסטרליה. לפי נתוני המפקד מ-2011, 13.7% מהאוסטרלים חיים בדירות משל עצמם, לעומת 12.4% ב-2006.

השינוי תורם ליזמים של בנייני דירות. מחירי הדירות עלו ב-0.5% ב-2012, לעומת ירידה של 0.5% במחירי הבתים באותה תקופה. היזמים מצידם, מתמקדים בדיוק בתחום זה. חברת הנדל"ן לייטון פרופרטיז מתמקדת כמעט באופן בלעדי בבנייני דירות, והפסדיה מצטמצמים. הרווח של חברת מירבאק, שתיק פרוייקטי הנדל"ן שלה מגוון, הוכפל בשנה שהסתיימה ביוני. לעומת זאת, רווחי חברת סטוקלנד שהודיעה על יציאתה מתחום בנייני הדירות ב-2010, ירדו באותה שנה ב-35%.

"כשמסתכלים על עתיד שוק הדיור באוסטרליה, רואים שבנייני דירות יהיו רכיב מרכזי בו", אומר ג'ון קים, האחראי על מחלקת מחקר הנדל"ן באוסטרליה בחברת CLSA אסיה-פסיפיק מרקטס.

מאמצי הערים האוסטרליות להגביל את התפרשותן מסייעים אף הם להגדלת הביקוש לדירות בקרבת מרכזי הערים. דיסני מתפרשת על פני 4,064 ק"מ רבועים, פי 5 משטחה של ניו יורק. ממוצע הנפשות לק"מ רבוע בסידני הוא 991 - לעומת 10,425 בניו יורק, 3,124 בלוס אנג'לס ו-5,199 בלונדון. העיר מנסה לכוון לפחות 70% מהצמיחה העתידית שלה לאזורים אורבנים קיימים, שכן אוכלוסייתה צפויה לזנק מ-4.2 מיליון כיום ל-5 מיליון תוך עשור.

מלבורן, עם שטח אורבני של 5,679 ק"מ רבועים וצפיפות אוכלוסין של 678 נפשות לק"מ רבוע, צופה 620 אלף משקי בית חדשים ב-30 השנים הקרובות. היא מעוניינת לצמצם את התרחבותה הגיאוגרפית באמצעות מיקום מרבית הדירות החדשות בקרבת אזורי שירותים וצירי תחבורה קיימים.

דיור באוסטרליה עולים פי 6.7 מההכנסה החציונית של משקי בית, נכון לרבעון השלישי של 2011, לפי הדו"ח האחרון בנושא של חברת הייעוץ האמריקאית בלוויל. בארה"ב יחס זה הוא 3.1, ובבריטניה - 5.

כלכלנים אומרים כי מחסור בדיור סייע לאוסטרליה להימנע מקריסה של שוק הנדל"ן כפי שקרה בארה"ב ובבריטניה.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker