קורבן נוסף לאינטרנט

רשת הדיסקים הבריטית HMV צפויה להיכנס לפירוק

הרשת, שהסניף הראשון שלה נפתח ב-1921, לא הצליחה להתמודד עם תחרות קשה מצד קמעוניות מקוונות ומצד מוסיקה דיגיטלית

סוכנויות הידיעות

HMV, רשת הדיסקים והדי-וי-די הארצית היחידה שנותרה בבריטניה, צפויה להיכנס היום לפירוק. החברה, שהסניף הראשון שלה נפתח ברחוב אוקספורד בלונדון ב-1921, צפויה לבקש מחברת ראיית החשבון דלויט להתחיל היום בתהליך הפירוק לאחר כשלון המשא ומתן עם נושיה. פירוק החברה עשוי להוביל לסגירת 249 סניפי הרשת והרשת האחות Fopp, ולפיטורי יותר מ-4,500 עובדים.

כשלון HMV מגיע לאחר שמרחובות בריטניה כבר נעלמו מתחרות כמו אאור פרייס, וירג'ין מגהסטורס, וטאואר רקורדס. לא רק ענף המוסיקה נפגע מהמאבק החריף בין חנויות מקוונות לחנויות פיסיות בבריטניה - רשתות קמעונות כמו וולוורתס, קומט, ו-JJB ספורטס כבר נקלעו לפשיטת רגל בשל התחרות הקשה על רקע המיתון החריף.

צילום: בלומברג

באינטרנט ישנן מתחרות מתמחות זולות יותר, כמו Play.com בשוק הדי-וי-די, או אסוס בתחום האופנה. אך המתחרה המאפילה על כולן היא אמזון, שידה בכל. "מאז 2007, המכירות הקמעוניות המקוונות גדלו מ-4% ליותר מ-10% מתוך כלל המכירות הקמעוניות", צייץ הכלכלן אנדרו סנטנס, לשעבר חבר בועדת קביעת המדיניות המוניטרית בבנק המרכזי של בריטניה.

ביום שני אמר אחד הספקים של HMV כי כשלון החברה הוא "מצער אך בלתי נמנע". הוא הוסיף כי "הם לא עלו על ספינת האינטרנט. אמזון בולעת את כל המכירות של מוצרים פיסיים כמו דיסקים ודי-וי-די, ואילו אייטיונס בולעת את המכירות הדיגיטליות". לדבריו, אולפני הסרטים וחברות התקליטים עשו כל שביכולתן על מנת להמשיך לקיים את HMV כאשר הסכימו לפני שנה לקחת על עצמם חלק מהסיכון של הרשת על מנת לאפשר לה להמשיך בפעילותה. הוא הוסיף כי במיוחד היה חשוב להם לתמוך בכל מתחרה של אמזון. "כל מאמצי המשא ומתן שלי כללו הצבת מתחרות זו נגד זו. כספק, אפשרויות אלה נמוגות במהירות", אמר.

רק הזמן יגלה כיצד יושפעו מכירות חברות התקליטים והסרטים מסגירת הרשת, שאחראית ל-27% ממכירות הדי-וי-די והבלו-ריי בבריטניה, ול-38% ממכירות הדיסקים.

כעת, מפנים המגזר הקמעוני והאנליסטים מבט לקורבן האפשרי הבא של התחרות בין החנויות הפיסיות למקוונות. ענף הספרים נחשב כבר זמן רב לפגיע. ג'יימס דונט, מנכ"ל רשת הספרים ווטרסטונס - שנמכרה לפני חודשים ספורים על ידי HMV - תקף בדצמבר את אמזון, ותיאר אותה כ"שטן אכזרי רודף מזומנים" וכ"אויבת הצרכנים".

באחרונה תוקפים הקמעונאים הבריטיים את אמזון גם על רקע ההתחמקות שלה ממסים, המאפשרת לה להציע מחירים תחרותיים יותר. אנדי סטריט, מנכ"ל רשת הכלבו ג'ון לואיס, אמר כי תאגידים בינלאומיים כמו אמזון "מחרבים את בסיס המס הבריטי". אלן פארקר, מנכ"ל רשת המוצרים לתינוקות Mothercare, אמר כי "המטרה שלנו היא לנצח את המתחרים ולספק את הערך הטוב ביתר ללקוחותינו. תמחור לא הוגן מצד תאגידים בינלאומיים המתחמקים ממס בבריטניה מאיימים על יכולתנו לשרוד ולצמוח בטווח הארוך".

אנליסטים מציינים גם חולשה בקרב ענפים כמו סוכנויות תיירות ונדל"ן או בתי הימורים על רקע התחרות המקוונת.

אך התחרות של HMV לא מגיעה רק מצד האינטרנט. החברה גם סובלת מתחרות קשה מצד רשתות מרכולים המוכרות דיסקים, למשל. החברה כורעת תחת נטל חובותיה כבר יותר משנתיים, והבנקים כבר שינו את תנאי ההלואות שלה. ספקיות החברה, בהן דיסני ויוניברסל מיוזיק, קיבלו מניות ב-HMV בתמורה לתנאים מסחריים משופרים. אך ביום שני הודיעו כי לא יספקו מימון נוסף ל-HMV.

לא ברור כעת האם הרשת תמשיך לפעול כסדרה. בינתיים, אתר HMV עוד ממשיך לפרסם מבצע של 25% על כל המוצרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker