ההורים מממנים לכם את האוניברסיטה? הם לא ממש עושים לכם טובה

מחקר בארה"ב מצא כי ככל שסטודנטים מקבלים יותר כסף מההורים, כך ציוניהם חלשים יותר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מחקר חדש בארה"ב מצא שככל שהורים מספקים יותר מימון ללימודי ילדיהם במערכת ההשכלה הגבוהה - בין אם במונחים דולריים או כאחוז מסך עלות הלימודים - כך ציוני הסטודנטים נמוכים יותר.

סטודנטים ממשפחות עשירות נוטים להגיע למערכת ההשכלה הגבוהה יותר מבני משפחות עניות יותר. מי שהוריהם מממנים את לימודיהם גם נוטים יותר לסיים את לימודיהם.

סטודנטים אמריקאיםצילום: אי–פי

אך לפי מחקר שביצעה לורה המילטון, סוציולוגית מאוניברסיטת קליפורניה במרסד, מימון גדול יותר מההורים קשור בציונים נמוכים יותר במגוון מוסדות ברחבי ארה"ב.

"ההשפעה מתונה - לא מספיק גדולה על מנת לגרום לילדים לנשור מהלימודים", אמרה ד"ר המילטון, שמחקרה, "יותר הוא יותר, או שיותר הוא פחות? השקעות פיננסיות של ההורים במהלך הלימודים", התפרסם החודש בכתב העת American Sociological Review. "אך התוצאה הייתה מפתיעה, כיוון שכולם מניחים שככל שנותנים יותר, כך הילדים מצליחים יותר".

ההשפעה השלילית על הציונים ברורה פחות במוסדות העילית מאשר במוסדות פרטיים אחרים. שיעור הסיום הגבוה יותר של תלמידים שהוריהם מממנים את לימודיהם אינו מפתיע, לדברי המילטון, כיון שסטודנטים רבים נושרים מהלימודים מסיבות פיננסיות.

המילטון מציעה הסבר לתוצאה המפתיעה של המחקר - ייתכן כי מי שמקבלים צ'ק פתוח מההורים אינם מתייחסים להשכלתם ברצינות בה מתייחסים אליה עמיתיהם שהתמיכה בהם פחותה.

היא הסתקרנה מאפשרות זו כבר לפני שנים, לאחר שבילתה שנה בחיים במעונות סטודנטים תוך תצפית עליהם, ואח"כ מעקב על התקדמותם בלימודים, ולבסוף, ראיונות עם הוריהם.

"הרבה מההורים שהשקיעו את הסכומים הגדולים ביותר, לא קיבלו את התשואה הטובה ביותר על השקעתם", אמרה. "ילדיהם אמנם נטו יותר לסיים את הלימודים, אך עם ציונים בינוניים לכל היותר. חלקם לא למדו ולו פעם אחת בתקופה בה שהיתי עימם. תהיתי אם זה נכון גם ברמה ארצית, וזה מה שהוביל למחקר הנוכחי, הכמותי, שהראה שאכן כך הדבר".

במחקר זה השתמשה המילטון ב-3 מסדות נתונים פדרליים, והשוותה בין הסיוע הפיננסי של ההורים לציונים, תוך בקרה למעמד חברתי-כלכלי של ההורים. "היו כמה משפחות אמידות שחשבו שילדיהם מפונקים ולא מימנו את כל הלימודים, והיו גם משפחות שחסכו במשך השנים לקחו הלוואות וקיבצו סכומים מהמשפחה המורחבת", אמרה.

"המשפחות האמידות יותר אינן נפגעות מדי מהציונים הנמוכים, כיוון שיש להן קשרים, והן יכולות להתקשר ליו"ר NBC או לליגת ה-NFL, ולהשיג לילדיהם עבודה. הבעיה משמעותית יותר עבור הורים מהמעמד הבינוני, שעבדו קשה על מנת לממן את השכלת ילדיהם, השתמשו בחסכונות לפרישה, וכילו את כספם עד שהלימודים הסתיימו".

המילטון מצאה כי הסטודנטים עם הציונים הנמוכים ביותר הם אלו שהוריהם מימנו את לימודיהם מבלי לדון באחריות הילדים על השכלתם שלהם. הורים יכולים לצמצם את ההשפעה השלילית, לדבריה, באמצעות תיאום ציפיות ברור לגבי ציונים והתקדמות בלימודים. "זה לא רע לממן את ילדיכם", היא אומרת. "הילדים שלי עוד קטנים, אך בכוונתי לממן את לימודיהם - אחרי שנדון במחיר ובציונים שאני מצפה מהם להשיג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker