ברננקי: "איני מאמין שתהיה אינפלציה משמעותית"

ברננקי הגן על מהלכי הבנק הפדרלי להזרמת נזילות לשווקים ועל הריבית הנמוכה בארה"ב

מיכל רמתי
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, אמר אתמול בנאום באוניברסיטת מישיגן באן ארבור, כי אינו רואה כלי נוסף שעומד לרשות הבנק המרכזי לשם הזרמת תמריצים לכלכלה. "עד כמה שידוע לי, אין שיטה חדשה לגמרי שטרם השתמשנו בה", הדגיש ברננקי בנאום שהתקיים לאחר שעות המסחר בוול סטריט. הוא הגן על מהלכי הבנק הפדרלי, שהותיר את הריבית ברמה אפסית מאז סוף 2008 וביצע רכישות אג"ח רבות, שהזרימו נזילות לשווקים.

בעת פגישת קובעי המדיניות המוניטרית בבנק הפדרלי בדצמבר, הוחלט על הוספת רכישות אג"ח בסכום חודשי של 45 מיליארד דולר לתכנית קיימת לרכישת אג"ח בשווי 40 מיליארד דולר בחודש. אף שהתוספת מחליפה תוכנית רכישות קודמת שפג תוקפה, התאפיינה התוספת בהיעדר מועד מדוייק לסיום התוכנית. כעת, מבצע הבנק רכישות בסכום של 85 מיליארד דולר בחודש, עד להודעה חדשה. הבנק ציין כי היעד שלו הוא ירידת שיעור האבטלה בארה"ב לרמות המניחות את הדעת.

בן ברננקיצילום: רויטרס

משקיעים ובנקאים מרכזיים אחרים הביעו באחרונה חשש כי המדיניות המרחיבה של הבנק הפדרלי עלולה להוביל לאינפלציה מואצת. ברננקי חלק עליהם בנאומו אתמול. "איני מאמין שהתוצאה תהיה אינפלציה משמעותית", ציין בהתייחסו לביקורת והוסיף כי לרשות הבנק הפדרלי עומדים כלים המאפשרים לו לשים קץ למדיניות המרחיבה בטרם יהיה זינוק באינפלציה.

ברננקי התייחס לריבית הנמוכה, שהבנק הפדרלי התחייב להותירה נמוכה לפחות עד אמצע 2015, ואמר כי הבנק יעקוב בדריכות על מנת לבחון האם היא עשויה לעודד היווצרות בועות בשווקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker