רוסיה: היכונו לבריחת הכסף

המגזר הבא שעלול להיות נתון לחקיקה פטריוטית - המגזר העסקי והפיננסי

דפנה מאור
דפנה מאור

עקבו אחריי בטוויטר @dafnamaor

בדצמבר גזרה ממשלת רוסיה גזירה שלרובנו לא אמרה הרבה. הכותרות היו צבעוניות ונוקבות: ממשלת רוסיה הטילה איסור מלא על אימוץ ילדים על ידי זרים.

הפגנה נגד פוטין בסנט פטרסבורג, ביום ראשוןצילום: אי–פי

החוק הוצע ואושר תוך ימים ספורים בפרלמנט הרוסי - שמשמש כחותמת הגומי של הנשיא ולדימיר פוטין. ב"ניו יורק טיימס" ציינו שחברי הבית התחתון של הפרלמנט העבירו חוקים דרקוניים רבים כל כך בשנה שעברה, שהפרלמנט זכה לכינוי "מדפסת מוכת כלבת".

לחוק איסור האימוץ הצטרפו סדרה של חוקים היוצאים נגד השפעה זרה ברוסיה, שהוגשו להצבעת הפרלמנט ונוגעים לתחומים מרובים - החל באיסור לימודים של ילדי עובדי ממשלה בחו"ל, ועד אילוץ בתי הקולנוע המקומיים להקצות 20% ממועדי ההקרנות לסרטים תוצרת רוסיה.

הצעות נוספות מבקשות לאסור על בעלי אזרחות זרה (כולל רוסים בעלי אזרחות כפולה) למתוח ביקורת על הממשלה בטלוויזיה; לאסור על שימוש ברישיון נהיגה זר; לאלץ פקידי ממשל לנהוג במכוניות מתוצרת רוסיה; ואפילו להגביל נישואין בין עובדי ממשלה לבין זרים.

החקיקה הפטריוטית נראית גחמנית ובעלת השפעות מקומיות, אך קשה להניח שהיא תיעצר בדיני אישות ובענייני תרבות. הבא בתור עשוי להיות המגזר העסקי והפיננסי, וההשלכות הכלכליות יהיו משמעותיות.

מוסקווה, מספרים אנשי עסקים ישראלים שמבקרים תדירות ברוסיה, נראית כמו אחד המקומות העשירים בעולם, והיא גם מלאה בזרים ובמקומיים עשירים שמרבים לנסוע בעולם ולעשות עסקים. לעומת זאת, הרחק ממוסקווה אפשר למצוא ברוסיה מובלעות ענק של עוני מחריד, מקומות שבהם חורשים את האדמה עם בהמות עבודה ושואבים מים מבארות פרמיטיביות.

לכן, קצת קשה להבין את הגישה הזאת - לא את הפטריוטיזם לכאורה שעומד מאחורי הצעות החוק, אלא את ההתעלמות מההשלכות על כלכלת המדינה. הדחייה החריפה של כל מה שמריח מזרות היא בדיוק הזרז שעשוי לגרש מרוסיה משקיעים שמביאים עסקים ועבודה, ואולי גם קידמה וגיוון כלכלי. ויותר מכך, היא יכולה להבריח ממנה גם את הרוסים העשירים עצמם.

בשנותיו של פוטין, בשלטון כנשיא וכראש ממשלה, היתה נהירה עצומה של אוליגרכים, חלק ניכר מהם יהודים - שברחו ממגפו הדורסני. מקורותינו מספרים שכסף רוסי-יהודי רב עומד לצאת גם הוא את גבולות רוסיה, וחלק ניכר ממנו עשוי לבוא לישראל.

הגל העכור של פטריוטיזם ולאומנות אינו בלעדי לרוסיה. אפשר לראות אותו ביחס לסין ביפן, ביחס לגרמניה ביוון, ביחס ליהודים בהונגריה - ובמקומות נוספים.

פוטין, מעריכים משקיפים מערביים, משתמש ברגשות לאומניים כדי להגביר את התמיכה בו - נוכח המחאה נגדו, שבעיקר מעמד האינטלקטואלים ברוסיה השתתף בה. ואולם מאחורי החקיקה התמוהה ברוסיה נמצא כנראה שובל של כסף, והוא מוביל לכיסו של פוטין: לא לכיסם של האזרחים ולא לאיכות חיים טובה יותר עבורם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker