ריצ'רד קווסט: אי תפקוד הפוליטיקה האמריקאית במוקד ועידת דאבוס

השנה קל להעריך במה יעסקו בפורום הכלכלי העולמי - מצבו הרעוע של התהליך התקציבי והתחבולות הפוליטיות בארה"ב

ריצ'ארד קווסט
CNN
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שוב הגענו לרגע הזה. הרחובות עמוסים צרכנים להוטי קניות סוף עונה, קישוטי חג המולד הוחזרו לקופסאות, ההחלטות לשנה החדשה עוד מחזיקות מעמד, ואתר סקי מסוים בשוויץ מכין עצמו לנהירה של בעלי העוצמה הכלכלית הגלובלית. הפורום הכלכלי העולמי עומד להיפתח, שוב, בדאבוס.

בשנים האחרונות מיקד משבר החוב האירופי את מירב תשומת הלב בדאבוס, כשהוא מדלג בין אסון פוטנציאלי אחד למשנהו. הישרדותו של היורו היתה הנושא החם בקור המקפיא של העיירה השוויצרית. כשיוון היתה בפני סכנת עזיבה של גוש היורו, והיו כאלה שתהו אם לא מדובר בקונספירציה גרמנית אחת גדולה לשלוט באירופה, העיניים הופנו לסין כאל המושיעה הכלכלית של העולם. הוויכוח הפך יותר ויותר קיצוני ושטותי ונע במעגלים עד שכל מה שנותר לומר הוא "איזה בלגן".

דאבוסצילום: בלומברג

השנה קל להעריך במה תעסוק הוועידה: מצבו הרעוע של התהליך התקציבי והתחבולות הפוליטיות בארה"ב. ארה"ב הצליחה להימנע מהמצוק הפיסקלי למרות הקונגרס ולא בזכותו, אבל כל אחד מהדדליינים העתידיים שנקבעו במסגרת ההסכם, שהושג ברגע האחרון, עלולים לגרום השנה לזעזועים בשווקים העולמיים.

בתור התחלה, בפברואר ייקבע גורלם של קיצוצים תקציביים בסך 100 מיליארד דולר. בדיוק באותו הזמן, תגיע לסופה יכולתו של משרד האוצר האמריקאי ללהטט את הסעיפים השונים בתקציב תחת תקרת החוב הנוכחית. אולם אלו אינן ההתפתלויות התקציביות היחידות בפניהן ניצבת ארה"ב. פקיעת תוקף של החלטה נוספת תמנע מהקונגרס אפשרות להוציא כספים, ועלולה להמיט משבר נוסף על המעצמה הכלכלית הגדולה בעולם. התוצאה של זה היא שארה"ב צריכה להכין עצמה לסיבוב קיצוצים נוסף, חדלות פירעון ואולי אף השבתת פעילות כלכלית של הממשלה כולה.

האם כל הדיבורים האלה מעט היסטריים? כמו הרבה מהדיונים סביב הצרות של המשק האמריקאי, התשובה היא כנראה 'כן'. באור היום הקר, רק מעט מאמינים שארה"ב לא תצליח להימנע מגורל שכזה. ולמרות זאת, אפשר להיות בטוחים שהמצב יימתח עד הקצה לפני שייפתר - עובדה שבוודאי תעסיק שיחות רבות בדאבוס בשבוע הבא.

הספקולציות יתמקדו בחוסר התפקוד הפוליטי שנראה כי פגע קשות בארה"ב עד כה. בצדק, רבים ישאלו אם מדובר בתהליך שכבר לא ניתן יהיה לתקן. האם המשבר בארה"ב גדול יותר מאיום משבר החוב המרחף מעל אירופה? באיזה חוף מצידי האוקינוס האטלנטי יתנפצו התקוות של הכלכלה העולמית? קשה לומר.

כל שנה נבחר נושא שאמור להוביל את הועידה בדאבוס. ב-2013 הוא "הדינמיות של יכולת התאוששות מהירה". אין לי מושג ירוק מה זה אומר. עושה רושם שניתן לפרש את זה בכל דרך שהיא.

אם כל זה נשמע מעט ציני, זאת אינה כוונתי. טוב, לא לגמרי לפחות. זוהי זכות לשמוע כמה מהמוחות המובילים והמפוקסים בכלכלה העולמית, והפאנלים, הפגישות והנאומים כאן יכולים להיות מרתקים.

מה שלא כדאי לצפות מדאבוס זה החלטות אמיתיות. הן פשוט לא ייעשו כאן. מה שכן נקבל היא תמונה של מיקום המלכודות הפוליטיות והכלכליות ורעיונות לגבי הדרכים להימנע מהן. כולם ידעו איפה עומדים השחקנים המרכזיים בזירה העולמית והיכן ירקמו בריתות. הבריתות האלה יהיו קריטיות לשנה הקרובה, ובייחוד אלה שעשויות להירקם, בניגוד לכל הסיכויים והתחזיות, בגבעת הקפיטול.

לאתר CNN

ריצ'רד קווסט, פרשן CNN,יעביר דיווחים שוטפים מוועידת דאבוס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker