תקצץ או שנפשוט רגל

השריף מול האקדוחנים או סחטנות מסוכנת: הרפובליקאים שוקלים ברצינות חדלות פירעון

דפנה מאור
דפנה מאור

הרפובליקאים בבית הנבחרים של ארה"ב שוקלים ברצינות להביא את ארה"ב לחדלות פירעון או להשבית את שירותי הממשל כדי לאלץ את הנשיא ברק אובמה להתחיל לקצץ בתקציב כבר ברבעון הראשון של השנה, כך דיווח הבלוג פוליטיקו. על הדיווח הגיבו פרשנים בארה"ב שאמרו כי מדובר בהתאבדות של המפלגה הרפובליקאית.

אחרים רואים בעמדה הרפובליקאית סחטנות מפלגתית. בכירים במפלגה אמרו לציטוט: "אנחנו חושבים שאפשרי שנשבית את הממשל כדי להבטיח שהנשיא אובמה מבין שאנחנו רציניים".

הרפובליקאים סבורים שהנשיא אובמה מנסה לדחות את הקץ בהתמודדות עם החוב והגירעון הגדולים של ארה"ב, והם רוצים להביא את הקרב על הקיצוצים להכרעה. מה שהרפובליקאים רואים כ-showdown, שבו השריף מתמודד עם האקדוחנים המאיימים על העיירה, אמריקאים רבים אחרים רואים בזה לא רק סחטנות, אלא משחק שמסכן את כלכלת ארה"ב כולה. התוצאה עלולה להיות תגובת נגד ציבורית חריפה נגד הרפובליקאים או מנגד הסכמה לרטוריקה שמי שאשם בכל הבלגן הזה הוא הממשל.

נשיא ארה"ב, ברק אובמהצילום: בלומברג

אם העלאתה של תקרת החוב לא תאושר על ידי הרפובליקאים ואם הנשיא אובמה לא יעקוף את הקונגרס באמצעות התיקון ה-14 לחוקה, ארה"ב לא תוכל לפרוע את חובותיה. זה יכול לקרות כבר בשלהי פברואר, ולממשל האמריקאי לא יהיה כסף לתפעול יומיומי.

כמה מהמתונים בבכירי הרפובליקאים אינם מעוניינים במשחק הרולטה הרוסית הזו, כמו ג'ון ביינר, אולם ביינר כבר הוחלש, טוען פוליטיקו, בקרב על המצוק הפיסקלי שהתנהל בחודש שעבר. יש סיכוי גדול שלא יוכל לאכוף משמעת סיעתית בהצבעה על התקרה. כשהרפובליקאים הפסידו במרוץ לבית הלבן סברו רבים שמדובר בסופה של תנועת מסיבת התה וכי הפלג הקיצוני במפלגה יצטרך לעשות חשבון נפש ולרדת מהבמה. אולם לאובמה אין המזל הזה.

הרפובליקאים צודקים בהחלט בדבר אחד: הממשל ממשיך לדחות את ההתמודדות עם המשבר התקציבי, אבל הוא גם אינו פועל בהחלטיות לכיוון השני, בתמרוץ הכלכלה, כך שקשה להאשים את אובמה בהתפרעות על כרטיס האשראי, כפי שטוענים שהוא עושה כמה גורמים במפלגה היריבה לו. התוצאה, בכל מקרה, היא סיוט לא רק לפוליטיקאים, כי אם לציבור האמריקאי כולו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker