פרנסואה הולנד נזכר שהוא מנהיג: חתם על הסכם עם ועדי העובדים

במקביל יצא נשיא צרפת לשני מבצעים צבאיים באפריקה שהעלו את תדמיתו בצרפת

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נשיא צרפת פרנסואה הולנד זוכה לביקורות רבות כהססן, חסר החלטיות, ואף אדיש. אך ארועי הימים האחרונים עשויים לשנות תדמית זו. מלבד המהלכים הצבאיים המהירים במאלי וסומליה, הוא גם הגיע לפשרה חשובה עם איגודים מקצועיים בתוך צרפת בנוגע לשוק התעסוקה.

ההתערבות הצבאית הפתאומית של צרפת במאלי, שגובשה תוך חצי יום, יחד עם נסיון חילוץ שבויים נועז - אף כי כושל - בסומליה, הציגו את הולנד באור החלטי יותר שעשוי להעיד על נקודת מפנה בנשיאותו. הצרפתים, כמו האמריקאים, שופטים את נשיאיהם לפי יכולתם לקבל החלטות קשות - ואין הרבה החלטות יותר קשות מההחלטה לשלוח חיילים צעירים לקרב.

במהלך הקריירה שלו במפלגה הסוציאליסטית, הולנד זכה לביקורות ולעג על היותו פשרן ורכרוכי. בימיו המוקדמים הושווה לרפרפת וכונה "פלנבי". נצחונו בבחירות במאי האחרון על פני הנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי, הפתיע רבים. איור בעיתון "לה פריזיאן" בשבת הציג את הולנד כרמטכ"ל, כאשר אדם הניצב מן הצד אומר "אני חייב להודות שלעתים הוא מפתיע".

צילום: רויטרס

ביום ראשון, ברונו ז'ודי, עורך בעיתון "לה ז'ורנל דו דימאנש", כתב: "סוף סוף נשיא! הקץ לפרנסואה הולנד ההססן והנונשלנטי של חודשי נשיאותו הראשונים". הוא הוסיף כי "מלחמות אינן פופולריות לרוב, אך כאשר לבש את מדי מנהיג המלחמה, הוא עלה לדרג של קודמיו בתפקיד". הולנד גם הפחית את הלחץ לחזור בו מהצעתו להתיר נישואים חד-מיניים, כאשר מיקד את השיח הלאומי במדיניות חוץ.

לפני שבוע, השיח העיקרי בצרפת היה על הפגנת הענק נגד החוק שיתיר נישואים חד מיניים, שעורר התנגדות כיוון שהוא יאפשר לזוגות חד-מיניים לאמץ ילדים. 340 אלף מפגינים הגיעו לפאריס בשבוע שעבר להפגנה נגד הצעת החוק, לדברי המשטרה. גם בנושא זה, הפגין הולנד החלטיות. הוא התחייב להעביר את החוק, הודות לשליטת הקואליציה שלו בפרלמנט, ואמר כי לא יאפשר קביעת מדיניות ברחוב.

בדומה, לאחר חודשים של משא ומתן, הודיעו הולנד וממשלתו ביום שישי על הסכם בין יזמים לאיגודים מקצועיים בנוגע לליברליזציה של שוק התעסוקה, על מנת להקל על גיוס עובדים צעירים. שיעור אבטלת הצעירים בצרפת מתקרב ל-25%. פרטי העסקה עוד מעורפלים, ויתכן כי השפעתה על שוק התעסוקה לא תהיה עצומה. אך הולנד הצליח להשיג ויתורים מצד האיגודים החזקים בצרפת, ללא שביתה. זה היה חשוב במיוחד עבור הולנד, על רקע הפארסה של מאבק השחקן ז'ראר דפרדיה בנוגע להעלאת המסים על העשירים בצרפת ל-75%.

ההצלחה של הולנד בתיווך בין האיגודים למנהיגים העסקיים הייתה חיונית. כשלון היה עשוי להיות אסון עבור תדמיתו כמנהיג המסוגל להוביל את המדינה אל עבר תחרותיות מוגברת וצמצום גירעונותיה. אפילו אשת העסקים לורנס פאריזו, העומדת בראש איגוד המעסיקים MEDEF ונחשבת למבקרת חריפה של הולנד, שיבחה את ההסכם, ואמרה כי "הוא ישנה את חיי העסקים בצרפת". היא הוסיפה כי הוא "מבשר על תרבות של פשרות, לאחר עשורים של מנטרה של אנטגוניזם חברתי", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker