מנכ"ל פורמולה 1: תביעת השוחד נגדי "תהיה משעשעת למדי"

ברני אקלסטון מואשם כי שילם 44 מיליון דולר לבנקאי שדאג כי סבב המרוצים יימכר לשותפה כלבבו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ברני אקלסטון אומר כי הוא מוכן להעיד במשפט בהמשך השנה בנוגע לחשד כי שילם שוחד על מנת שהשליטה בסבב פורמולה 1, אותו הוא מנהל, תעבור לשותפים המועדפים עליו. "אני מוכן להעיד בבית משפט, ויהיו אחרים שיעשו זאת. הייתי שמח שיקדימו את התביעה. היא תהיה משעשעת למדי", אמר אקלסטון ל"דיילי טלגרף".

לפי התביעה, שתגיע לבית המשפט באוקטובר, אקלסטון שילם שוחד בסך 44 מיליון דולר לבנקאי גרהרד גריבקובסקי על מנת לנתב את מכירת סבב המרוצים פורמולה 1 לחברת ההשקעה הפרטית CVC, בעלת השליטה הנוכחית בסבב.

צילום: אי–פי

התביעה הוגשה על ידי חברת קונסטנטין מדיין הגרמנית, בעלת אחזקות לשעבר בפורמולה 1, הטוענת כי אקלסטון וגריבקובסקי זממו יחדיו למכור את החברה בערך נמוך משווייה.

השליטה בפורמולה 1 נמכרה ל-CVC ב-2006 לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר, באמצעות מכירת אחזקותיו של בנק באיירן LB הגרמני בחברה האם של פורמולה 1 - 47.2% - ל-CVC.

לטענת התביעה, גריבקובסקי, שהיה אז סמנכ"ל ניהול הסיכונים של באיירן LB, קיבל בעקבות המכירה 44 מיליון דולר מאקלסטון ומקרן ההשקעות המשפחתית שלו. ביוני שעבר הורשע הבנקאי לשעבר ונגזרו עליו שמונה וחצי שנות מאסר בגין שחיתות, הפרת אמונים והעלמת מס.

התביעה הכללית בגרמניה טענה כי קיבל את התשלום תמורת אישור המכירה ל-CVC, אותה העדיף אקלסטון, כיוון שהחברה הסכימה להמשיך להחזיקו בתפקיד מנכ"ל פורמולה 1.

אקלסטון הודה כי שילם את הסכום, אך מכחיש כי היה זה שוחד. הוא אמר כי גריבקובסקי איים לפנות לשירות המסים הבריטי ולדווח על נתונים כוזבים אם לא יועבר לידיו הסכום. אקלסטון לא הואשם בפלילים בגרמניה, אך קונסטנטין מדיין הגישה תביעה אזרחית נגדו בבריטניה.

החברה טוענת כי הפסידה כסף כיוון שהנתח של באיירן לבדו היה שווה 2.8 מיליארד דולר, אך גריבקובסקי לא בחן הצעות רכש אחרות, כיוון שקיבל שוחד על מנת לוודא שפורמולה 1 תימכר ל-CVC.

קונסטנטין מדיין החזיקה בנתח של 16.7% בפורמולה 1, אך נתח זה נמכר לבאיירן LB תמורת 8.5 מיליון יורו בלבד ב-2003. בתמורה למכירת הנתח בסכום כה נמוך, הבנק התחייב להסכם חלוקת רווחים. אם באיירן היה מוכר את הנתח שלו ביותר ממיליארד דולר, קונסטנטין מדיין הייתה אמורה לקבל כ-10% מהסכום מעבר לרף זה. אך CVC שילמה רק 839 מיליון דולר על הנתח, וקונסטנטין מדיין טוענת כי הפסידה בשל כך 171 מיליון דולר.

אקלסטון מכחיש כי המחיר היה נמוך משווי השוק של החברה. קורט פאלטהאוזר, שעמד בראש הנהלת באיירן LB בתקופת המכירה, אמר במהלך משפטו של גריבקובסקי בגרמניה כי "המחיר שהוצע לנו על ידי CVC היה גבוה משצפינו, והיווה הקלה גדולה עבורנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker