לבטל את תקרת החוב בארה"ב

ככל שהפוליטיקה נהפכת למקוטבת יותר, כך נהפכת תקרת החוב לכלי מסוכן יותר

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

ארה"ב נמנעה בתחילת השנה מאסון פיסקלי, כשהנשיא, ברק אובמה, והקונגרס הסכימו למנוע את העלאות המסים לרוב האמריקאים. ואולם אסון פיסקלי אחר נמצא במרחק של חמישה שבועות בלבד, כשלמשרד האוצר לא תהיה יותר סמכות ללוות. אובמה הזהיר כי אי העלאת תקרת החוב תיאלץ את הממשלה להגיע לחדלות פירעון על התחייבויותיה.

הרפובליקאים טוענים שהם זקוקים למינוף כלשהו כדי לגרור את הנשיא הבזבזן לשולחן המשא ומתן. יש משהו במה שהם אומרים, אך תקרת החוב היא כלי מסוכן מדי בכדי להשתמש בו לכך.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לאחר שבית הנבחרים אישר את ההסכם למניעת הנפילה מהמצוק הפיסקליצילום: רויטרס

תקרת החוב היא אנכרוניזם אמריקאי. עד לפני מאה שנה, הקונגרס אישר הנפקות אג"ח - אחת בכל פעם. ב-1917-1941 הוא איחד את האישורים האלה למגבלת חוב יחידה. התוצאה היא שהקונגרס האמריקאי יכול לאשר תקציב שכולל גירעון, מבלי לאשר את הנפקת האג"ח הנחוצות למימון הגירעון הזה.

רוב הזמן תקרת החוב היתה מטרד, שנתן למפלגה שלא היתה בשלטון הזדמנות להפגין ויתורים לפני שהיא מאפשרת לשוב וללוות באופן נורמלי. ייתכן שזה גם הועיל בהעלאת המחיר הפוליטי של הגירעונות. ואולם ככל שהפוליטיקה האמריקאית נהפכה ליותר ויותר מקוטבת, כך נהפכה תקרת החוב לכלי נשק להשמדה המונית. בקיץ 2011 הרפובליקאים ניצלו את איום חדלות הפירעון כדי לאלץ את אובמה והדמוקרטים להגיע להסכם לקיצוץ הגירעון. האפיזודה הזו גרמה לסוכנות דירוג אשראי אחת להוריד את דירוג האשראי המושלם של ארה"ב (AAA).

הרפובליקאים, שזועמים על כך שבדיוני המצוק הפיסקלי נכנעו בעניין העלאות המסים ללא הסכמה על קיצוצים, ממתינים למאבק נוסף. הדמוקרטים יוצאים בפיתרונות מטורפים כמו הנפקת מטבע של טריליון דולר, או מאיימים בהפעלת התיקון ה-14 לחוקה, שלדבריהם אוסר על חדלות פירעון.

משרד האוצר יכול לנסות לרכך את עוצמת הפגיעה אם יעניק עדיפות לפירעון תשלומי הריבית על החוב, תוך דחייה של תשלומים אחרים. ואולם גם לכך עלולות להיות תוצאות הרסניות. הממשל הפדרלי לווה כיום כמעט 30 סנט מכל דולר שהוא מוציא. אי העלאת תקרת החוב תכפה קיצוצי הוצאות מיידיים בשווי 6% מהתמ"ג. לא רק שזה יאיים לשלוח את הכלכלה בחזרה למיתון, זה ימנע ממיליונים תשלומים שהם זקוקים להם כדי לעמוד בהתחייבויותיהם, ויגרור תגובת שרשרת של חדלות פירעון.

גם קדושת החוב כבר לא תהיה מובטחת. נושים לא מרוצים יערערו על החוקיות שבמתן עדיפות לתשלומי הריבית; הפופוליסטים עשויים לדרוש שהנושים הסינים יקבלו את כספם אחרונים. חישוב אחד לא נכון עלול להשאיר את משרד האוצר האמריקאי ללא מספיק כסף לתשלומי ריבית. חדלות פירעון, אפילו של כמה ימים בלבד, תזעזע את המערכת הפיננסית הגלובלית, שתלויה באג"ח ממשלתיות של ארה"ב באינספור עסקות. עצם האפשרות עלול לגרום למשקיעים ספקנים להיפטר מאחזקותיהם, מה שיזניק את הריביות.

תקרת החוב כבר מזמן מיצתה את התועלת שבה. המלה האחרונה בענייני התקציב היא בכל מקרה של הקונגרס, ולרפובליקאים שמחפשים מינוף יש אלטרנטיבות. אלה כוללות איום בקיצוצים שנתיים של כמעט 90 מיליארד דולר, שצפויים להיכנס לתוקף במארס, ולאחר מכן הבאה של שורת תוכניות פדרליות לסיומן, מה שיגרום לשיתוק בשירותי הממשלה. אף אחת מאפשרויות אלה אינה אידיאלית, אך שתיהן הרסניות פחות מחדלות פירעון. אם במקום זאת הרפובליקאים יפתחו במאבק נוסף על עמידתה של ארה"ב בהתחייבויותיה, הם ייצרו את הרושם שכבר לא ניתן לבטוח בה. עדיף לבטל את תקרת החוב - ויפה שעה אחת קודם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker