בורסות עולם

סגירה מעורבת בוול סטריט; דל קפצה ב-13%

האג"ח הממשלתיות בארה"ב עלו פעם שישית בשבעה ימים; יום שלישי של ירידות בבורסות אירופה; הנפט נסגר מעל 94 דולר לחבית - שיא של כמעט 4 חודשים; פייסבוק נסוגה ב-2% לקראת אירוע החברה מחר; HP עלתה ב-5%; אפל נפלה ב-4%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת על רקע זינוק במניית יצרנית המחשבים דל עקב מגעים לרכישתה מצד אחד, ונפילה של מניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל עקב חששות מהאטה בביקוש למכשירי אייפון 5, מצד שני.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.2% על רקע זינוק של מניית HP; מדד S&P 500, שעלה בשבוע שעבר ב-0.4% ונסגר ביום חמישי ברמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2007, נסוג ב-0.1%; מדד נאסד"ק איבד 0.3%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות זו הפעם השישית בשבעה ימי המסחר האחרונים, והתשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים ירדה ב-0.02% לרמה של 1.86%. במהלך שבוע שעבר טיפסה התשואה לרמה של 1.97% - רמתה הגבוהה ביותר זה שמונה חודשים.

בשוק הסחורות: החוזים על הנפט הגולמי למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 94.14 דולר - מחיר הסגירה הגבוה ביותר זה כמעט ארבעה חודשים - לאחר עלייה של 0.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הפלטינה למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 1,658.2 דולר לאונקייה - שיא של שלושה חודשים.

עונת הדו"חות; נאום ברננקי

עונת הדו"חות הרבעוניים בארה"ב צוברת תאוצה, והשבוע צפויות לפרסם את תוצאותיהן הכספיות 38 מתוך החברות הנכללות במדד S&P 500. מתוך 27 החברות הנכללות במדד S&P 500 שפירסמו דו"חות רבעוניים בשבוע שעבר, 81% רשמו רווח גבוה מתחזיות האנליסטים, ו-67% דיווחו על שיפור ברווחים, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג. אנליסטים צופים כי רווחי החברות במדד S&P 500 צמחו ברבעון הרביעי ב-2.5% - קצב הצמיחה הרבעוני השני הכי נמוך מאז שנת 2009. בין החברות שצפויות לפרסם תוצאות כספיות השבוע נמנות אינטל, בנק אוף אמריקה, גולדמן סאקס, אי-ביי וג'נרל אלקטריק.

"אני חושב שיותר חברות הולכות להחמיץ את התחזיות בשורות ההכנסות ושולי הרווח הגולמי. זאת הולכת להיות עונת דו"חות קצת פחות טובה לעומת הקודמת", אמר פיטר קרדילו, כלכלן השווקים הראשי של חברות רוקוול גלובל קפיטל, בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס. "אולם הגורם הבסיסי הוא עדיין שיש צמיחה כלכלית ושהכלכלה העולמית מתאוששת", הוסיף.

בחזית המקרו כלכלית בארה"ב, האירוע המרכזי של היום צפוי להיות נאומו של יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי. עם זאת, הנאום צפוי בשעה 23:00 לפי שעון ישראל, ממש עם סגירת המסחר בוול סטריט, ועל כן יתכן שלא ישפיע על מגמת המסחר. נאומו של ברננקי הוא הראשון מאז פרסום פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק הפדרלי בשנת 2012, שממנו עלה כי חלק מבכירי הבנק המרכזי צופים כי הבנק הפדרלי יסיים את תוכניות רכישות האג"ח שהוא מבצע כדי לעודד את הצמיחה הכלכלית, עוד לפני סוף השנה.

מניות במוקד

יצרנית המחשבים האישיים האמריקאית דל, שאיבדה כמעט שליש משווייה בשנה שעברה, מנהלת מגעים לגבי רכישתה עם חברות השקעה פרטית, אמרו שני אנשים המעורים במצב. דל, שהיא חברה בורסאית, מנהלת מגעים לגבי הפיכתה לחברה פרטית עם לפחות שתי חברות השקעה פרטית, אמר אחד המקורות, שביקש לשמור על עילום שם. המגעים עדיין נמצאים בשלבים ראשוניים ויתכן כי לא יבשילו לכדי עסקה מכיוון שחברות ההשקעה עלולות להתקשות לגייס את המימון הנדרש לעסקה או לגבש את מסלול היציאה מההשקעה בעתיד, אמרו המקורות. פניות למספר בנקים גדולים לגבי מימון הצעת הרכש כבר בוצעו, אמר אחד המקורות. מניית החברה עלתה היום ב-13%.

מחיר מניית פייסבוק פרץ בשבוע שעבר את רמת 30 הדולרים לראשונה מאז יולי 2012 לאחר שענקית הרשתות החברתיות הודיעה שתקיים ביום שלישי הקרוב אירוע במטה החברה. ההזמנה גררה הערכות כי פייסבוק מתכוונת לנצל את האירוע כדי להודיע על השקת מוצר משמעותי חדש. עם זאת, מחיר המניה עודנו נמוך בשיעור ניכר ממחיר של 38 דולר בו הונפקה החברה בחודש מאי 2012.

מניית אפל עומדת במוקד תשומת לב המשקיעים על רקע דיווחים על כך שענקית מוצרי האלקטרוניקה צמצמה את הזמנותיה למסכי ה-LCD עקב ביקושים נמוכים מהצפוי למכשירי אייפון 5.

היולט פקארד (HP) האמריקאית שבה וכבשה את תואר יצרנית המחשבים האישיים (PC) הגדולה בעולם ברבעון הרביעי של 2012, תוך הדחת לנובו הסינית מהתואר, הודות להגדלת נתח השוק שלה ככל הנראה על חשבון שולי הרווח של ענקית הטכנולוגיה האמריקאית, לפי דו"ח שפירסמה היום חברת המחקר גרטנר. HP הגדילה את הנתח שלה בשוק המחשבים האישיים העולמי ל-16.2% ברבעון הרביעי של השנה לעומת 15.5% בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, תוך הקרבת שולי הרווח של החברה, העריכו חוקרי גרטנר.

ירידות באירופה; סגירה חיובית באסיה

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית זה היום השלישי ברציפות על רקע הנפילה החדה ביותר זה שלוש שנים בתפוקה התעשייתית של גוש היורו. לונדון נסגרה בירידה של 0.2%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פאריס נסגרה בעלייה של 0.1% הודות לעליות במניות הבנקים;  מדד סטוקס 600 הכלל אירופי, שירד בשבוע שעבר ב-0.3%; נסוג ב-0.4% - ירידה יומית שלישית ברציפות; היורו נסחר כמעט ללא שינוי מול הדולר בשער של 1.3357 דולר ליורו.

התפוקה התעשייתית של גוש היורו נפלה בחודש נובמבר בשיעור החד ביותר זה שלוש שנים, לאחר שכלכלות מדינות דרום אירופה השקועות במיתון על רקע ניסיונותיהן לצמצם את חובותיהן וגירעונותיהן באמצעות תוכניות צנע.

התפוקה התעשייתית של גוש היורו צללה בנובמבר ב-3.7% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, הנפילה החדה ביותר מאז נובמבר 2009 - אז צנחה ב-7% - מסרה היום הלשכה לסטטיסטיקה האירופיות יורוסטאט. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 3.2%.

לעומת אוקטובר, ירדה התפוקה התעשייתית בנובמבר ב-0.3% - ירידה חודשית שלישית ברציפות. כלכלנים צפו עלייה של 0.2%. התפוקה התעשייתית במרבית מדינות דרום אירופה - אירלנד, יוון, ספרד, איטליה ופורטוגל - ירדה בנובמבר לעומת אוקטובר.

"נתוני התפוקה התעשייתית של גוש היורו בנובמבר סיפקו ראיה ברורה נוספת לכך שהמיתון באזור כולו החריף ברבעון האחרון של שנה שעברה", אמר הכלכלן בן מאי מחברת קפיטל אקונומיקס, בראיון לעיתון "וול סטריט ג'ורנל".

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים לקראת נתוני מקרו בסין שצפויים להתפרסם השבוע ולהראות על התאוששות בכלכלה הסינית. שנחאי טיפסה ב-3.1%; הונג קונג עלתה ב-0.6%; סידני הוסיפה 0.2%; סיאול עלתה ב-0.5%. היום לא מתקיים מסחר בבורסת טוקיו לרגל יום ההתבגרות אך בעקבות היחלשות הין עולים החוזים על מדד הניקיי ב-1.7%.

בין הסיבות שתרמו למגמה החיובית בשווקים ניתן למנות את התוכנית של יפן לרכישת אג"ח שיונפקו על ידי מנגנון היציבות האירופי (ESM), ואג"ח ממשלתיות נוספות בגוש היורו. שר האוצר החדש של יפן טארו אסו לא פירט את שווי הרכישות המתוכננות, אך הסביר כי הן נועדו לסייע בהחלשת הין, תוך שהן תומכות בהתאוששות אירופית.

הין נסחר ביציבות מול הדולר ברמה של  89.28 ין לדולר, לאחר שמוקדם יותר כבר נחלש לשער של 89.5 ין לדולר - רמתו הנמוכה ביותר מול המטבע האמריקאי זה שנתיים וחצי. היחלשות הין באה על רקע חשש כי שינזו אבה, ראש הממשלה החדש שעשוי למנות נגיד לבנק המרכזי של יפן שיפעל בעד תוכנית ההרחבה המוניטרית במדינה ועל רקע הצהרותיו של שר האוצר החדש במדינה. הפגישה הבאה של הבנק המרכזי של יפן תערך ב-21-22 בינואר. נגיד הבנק המרכזי הנוכחי מסאקי שירקאווה צפוי לעזוב את תפקידו באפריל.

בשבוע שעבר פורסם כי היצוא מסין קפץ בדצמבר ב-14.1% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, זינוק חד כמעט פי שלושה מתחזיות הכלכלנים לגידול של 5%. בנוסף יפורסמו השבוע נתוני התמ"ג הסיני, מכירות הקמעוניות והתוצר התעשייתי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker