מפוקר לרולטה רוסית

אובמה בחר להזכיר לעולם שיש לו עמוד שדרה: הוא לא ינפיק מטבע של טריליון דולר

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשר שכטר

מה לא אמרו על ברק אובמה? אמרו עליו שהוא לא החלטי, שהוא לחיץ, שהוא כל כך נואש להיות אהוב על כולם עד שהוא לא מסוגל להתעמת עם הרפובליקנים. אבל אתמול קיבל הנשיא האמריקאי החלטה משמעותית, שעשויה להיות בעלת השלכות מרחיקות לכת על עתידה הכלכלי של ארה"ב: הוא החליט להשיב מלחמה.

דקה אחרי פתרונו הלא מספק של המצוק הפיסקלי, מיהרו הפרשנים והכלכלנים לסמן את הקרב הבא, החשוב יותר והמסובך בהרבה: זה של תקרת החוב האמריקאית. ארה"ב כבר חצתה בפועל את תקרת החוב שלה - בגובה 16.4 טריליון דולר - ב-31 בדצמבר, וכעת הדבר היחיד שמונע ממנה לגלוש לחדלות פירעון וקטסטרופה כלכלית הוא התעלולים הפיננסיים של משרד האוצר, שהצליח להעניק לאובמה ולקונגרס מרחב נשימה של שישה שבועות.

בשבועות האחרונים הופרחו לחלל האוויר כמה יוזמות, מופרכות יותר ופחות, לפתרונות יצירתיים של משבר תקרת החוב - שכמעט הוביל את ארה"ב לחדלות פירעון ב-2011. אחת מהן קראה למשרד האוצר להשתמש בפרצה בחוק ולהנפיק מטבע פלטינה של טריליון דולר - ובכך להגדיל את התקרה באופן מלאכותי. פתרון קיצוני זה זכה בימים האחרונים אפילו לתמיכתו של הכלכלן זוכה פרס הנובל פול קרוגמן. יוזמה אחרת היתה להפעיל את התיקון ה-14 לחוקה האמריקאית, שקובע כי "לא יוטל בספק תוקפו של החוב הציבורי של ארה"ב". היא זכתה לתמיכתם של הדמוקרטים בבית הנבחרים. שני הפתרונות המפוקפקים מבחינה חוקית ייחודיים בכך שיכלו לאפשר לאובמה לעקוף את הקונגרס לחלוטין, ובכך להימנע ממשחק פוקר מורט עצבים עד הרגע האחרון מול הרפובליקנים.

אבל אובמה, שאולי לראשונה מאז נבחר לנשיא בחר להזכיר לעולם שיש לו עמוד שדרה, שידר אתמול דרך דובר הבית הלבן, משרד האוצר והבנק הפדרלי (שהצטרף לאחר מכן) מסר חד משמעי לציבור האמריקאי ולנבחריו: הוא אינו מתכוון להנפיק מטבע של טריליון דולר, והוא אינו מתכוון להשתמש בתיקון ה-14. "יש רק שתי אפשרויות להתמודדות עם תקרת החוב: הקונגרס יכול לפרוע את חובותיו, או לא לעשות דבר ולדרדר את ארה"ב לחדלות פירעון", אמר דובר הבית הלבן.

זו אינה הפעם הראשונה שאובמה אומר שהוא אינו מתכוון להיכנס למשא ומתן על העלאת תקרת החוב, אך זו המשמעותית שבהן. אובמה שמע בשבועות האחרונים את הדיבורים על ניסיונותיו של הממשל להיכנס בדלת האחורית ולהימנע מקרב מלוכלך בקונגרס, הבין את נימת הלעג הלא מוסתרת כלפיו כנשיא חלשלוש, והחליט לקחת הימור נועז ולבטל את משחק הפוקר כולו - ובמקומו להציע לרפובליקנים לשחק ברולטה רוסית. ב-14 בפברואר, אז אמורה ארה"ב להגיע באופן סופי ומוחלט לחדלות פירעון אם לא יימצא פתרון שיחסוך ממנה ומן העולם את האסון הזה, נדע אם ההימור של אובמה השתלם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker