חופש העיתונות ביוון בסכנה |

מטענים הונחו בבתיהם של חמישה עיתונאים

תנועה אנרכיסטית לקחה אחריות על פעולת הטרור, שבה לא דווח על נפגעים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

משטרת יוון חיפשה בשבת את האחראים על הטמנת והפעלת פצצות בביתם של חמישה עיתונאים באתונה - האחרונה בסדרת פעולות נגד עיתונאים ביוון שהעלו שאלות בנוגע לחופש העיתונאי במדינה.

קבוצה אנרכיסטית המכנה עצמה "אוהבי הפורענות" לקחה אחריות על ההתקפה בשישי, וציינה את סיקור המשבר הפיננסי, שלטענתה אוהד את תוכניות הצנע, כסיבה. המדיה היא "המנהלת העיקרית של מוסדות המדינה הדכאנים, ומבצעת מניפולציית בחברה בהתאם", נאמר בהצהרת הקבוצה באינטרנט.

קוסטאס וקסווניס מגיע לבית המשפטצילום: רויטרס

ארגון "עיתונאים ללא גבולות" יצא נגד הטמנת הפצצות, במסגרתם חומרי נפץ מחוברים למיכלי גז גרמו לנזקים קלים בבתיהם של עורך סוכנות הידיעות היוונית ANA, אנטוניס סקילקוס, ושל שני שדרני תחנות טלוויזיה פרטיות, יורגוס אויקונומיאס ואנטוניס ליארוס. חומרי נפץ הוטמנו גם בבתיהם של כתב הפלילים פטרוס קרסיוטיס ושל דובר סוכנות ההפרטה הממשלתית, כריסטוס קונסטס, לשעבר עיתונאי אף הוא. לא דווח על נפגעים.

"ההתקפות הן הביטוי הברור ביותר לעין של אווירה יותר ויותר מסוכנת לעיתונאים, שנהפכו לשעירים לעזאזל של משבר שאותו הם מנתחים", נמסר מ"עיתונאים ללא גבולות". פעולות אלה, הנחשבות לפעולות השמאל הקיצוני, מצטרפות לסדרת מתקפות ואיומים נגד עיתונאים מצד מפלגת השחר הזהוב, המפלגה הניאו-נאצית הימנית.

גם משטרת יוון הגבירה פעילותה. דימיטריס טרימיס, ראש איגוד העיתונאים של יוון, אמר כי בשבת מנעה המשטרה במשך כמה שעות מעיתונאים לסקר את משפטם של אנשים שנעצרו בווילה אמליה, נקודת מפגש שבה התנחלו קבוצת סטודנטים ותנועות שמאל. דובר המשטרה הכחיש כי מנעו מעיתונאים לסקר את המשפט.

בנובמבר הקיפו כ-15 שוטרים את ביתו של עורך מגזין יווני, ועצרו אותו שעות ספורות לאחר שפירסם רשימה של יותר מ-2,000 יוונים שלפי החשד החזיקו חשבונות בנק בשווייץ. אישומים הוגשו נגד העיתונאי קוסטס וקסווניס בגין פגיעה בפרטיות, אך הוא זוכה במהירות על ידי שופט. התביעה עירערה על הפסיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker