השבוע בוול סטריט: הבנקים הגדולים במוקד עונת הדו"חות

המשקיעים נוהרים חזרה לשוקי המניות ובשבוע שעבר נרשם הרווח השבועי הגבוה בוול סטריט מאז 2001 ■גולדמן סאקס, ג'יי.פי מורגן, בנק אוף אמריקה, סיטי ומורגן סטנלי צפויים לפרסם השבוע דו"חות מעודדים, אם כי פרשת "הלוויתן מלונדון" עלולה לקלקל את החגיגה עבור ג'יי.פי מורגן והעומד בראשו

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר חודשים שבהם הוסטה תשומת הלב של וול סטריט למירוץ לנשיאות והמגעים על המצוק הפיסקלי, הבורסות בניו יורק שבות לשגרה ונהנות מנהירה של משקיעים חזרה אל שוק המניות. עונת הדו"חות לרבעון האחרון של 2012, שנפתחה בשבוע שעבר באקורד חיובי, תציג השבוע את הדו"חות הכספיים של כמה מהבנקים הגדולים בארה"ב.

ביום שישי נסגרו בורסות וול סטריט קרוב לרמתן הגבוהה ביותר זה חמש שנים לאחר שבנק וולס פרגו, הבנק הגדול הראשון בארה"ב שפירסם את תוצאותיו הרבעוניות, דיווח על רווח שיא רבעוני של 5.09 מיליארד דולר – עלייה של 24% לעומת הרבעון המקביל ב-2011. מדד דאו ג'ונס ומדד S&P 500 השלימו עלייה שבועית של 0.4%; מדד נאסד"ק עלה בשבוע שעבר ב-0.8%.

הצלחת המגעים למניעת המצוק הפיסקלי וההתאוששות הכלכלית העקבית שנרשמת במשק האמריקאי החזירו את הביקושים לשוקי המניות, לפי נתוני תומסון-רויטרס. בשבוע שעבר הרוויח שוק המניות האמריקאי 7.53 מיליארד דולר - הנתון הגבוה מאז מאי 2001. בנוסף, בשבוע שעבר הזרימו משקיעים את הסכום השני בגובהו מעולם לקרנות נאמנות מנייתיות ותעודות סל העוקבות אחרי מדדי מניות (ETF), לפי נתונים שפירסם בנק אוף אמריקה-מריל לינץ'. בסך הכול זרמו 22.2 מיליארד דולר זרמו השבוע לקרנות מנייתיות, הסכום השבוי השני בגובהו מעולם. היקף הכסף זרם לקרנות מנייתיות בשווקים מתעוררים היה 7.4 מיליארד דולר - סכום השבועי הגבוה מעולם. בשווקים המפותחים, עיקר הכסף זרם לשוקי המניות של צפון אמריקה.

ארבעה מהבנקים הגדולים בארה"ב יפרסמו את דו"חותיהם השבוע: גולדמן סאקס וג'יי פי מורגן צ'ייס ביום רביעי, בנק אוף אמריקה וסיטי ביום חמישי. "לבנקים יש תחזיות חיוביות על הכלכלה, על חוזק הצרכנים, על רמת הביקושים", אמר לרויטרס קווינסי קרוסבי, אסטרטג שווקים בפרודנשיאל פייננשל. בחודשים האחרונים "אנחנו עדים לביקושים ערים בקרב עסקים קטנים ומצד צרכנים".

היום פורסם כי גולדמן סאקס צפוי לחלק בונוסים מוגדלים בשווי כולל של יותר מ-13 מיליארד דולר, לאחר שבנק ההשקעות נהנה משנה חזקה ומעליה ברווחיו. לפי "סאנדיי טלגרף" הבריטי, אנליסטים צופים כי הבנק יפריש בין 13.3 מיליארד דולר ל-13.8 מיליארד דולר עבור שכר ובונוסים לעובדיו ב-2012. זו תהיה עליה לעומת בונוסים של 12.2 מיליארד דולר ב-2011, אז ספג גולדמן הפסד רבעוני שני בלבד כחברה ציבורית.

לפי ההערכות, נהנה גולדמן מרבעון חזק ברבעון הרביעי של השנה, הודות לביצועים טובים בחטיבות המסחר באג"ח ובמניות. אנליסטים צופים כי הבנק ידווח ביום רביעי על רווח נקי של 1.79 מיליארד דולר - 3.66 דולר למניה. בכך יסתכמו רווחי הבנק ב-2012 ב-6.33 מיליארד דולר, עליה לעומת 4.44 מיליארד דולר ב-2011.

מורגן סטנלי, מהמתחרים הגדולים של גולדמן סאקס שיפרסם את דו"חותיו ביום שישי, אינו צפוי לרשום רבעון מוצלח ביחס למתחרהו. הבנק, שצפוי לרשום רווח של 29 סנט למניה, הודיע בשבוע שעבר כי יקצץ 1,600 משרות, שהן 6% מהמשרות בחטיבת בנקאות ההשקעות שלו.

גם ג'יי.פי מורגן צ'ייס, הבנק הגדול בארה"ב במונחי שווי שוק, עלול לספוג ירידה חדה בערך המניה ערב פרסום הדו"ח, לאחר שבלומברג דיווח כי דירקטוריון הבנק שוקל לפרסם השבוע דו"ח פנימי בו מואשם המנכ"ל ג'יימי דיימון בפרשת "הלוויתן מלונדון", שגרמה לבנק 6.2 מיליארד דולר כתוצאה מהימור כושל של סוחר.

הדו"ח יוצג לדירקטוריון בפגישתו ביום שלישי הקרוב, ואז יצביעו הדירקטורים בשאלה אם לפרסם את הדו"ח עם פרסום התוצאות הרבעוניות של הבנק למחרת, אמרו המקורות, אשר ביקשו להישאר בעילום שם. ג'ו אוונגליסטי, דובר ג'יי פי מורגן, סירב להגיב לממצאי הדו"ח, ואמר כי חברי הדירקטוריון סירבו אף הם לענות.

בחזית המקרו, התחזיות לנתונים הכלכליים שיפורסמו השבוע מאותתות על המשך התאוששות איטית אך עקבית של כלכלת ארה"ב. המכירות הקמעוניות, המלאים העסקיים והייצור התעשייתי צפויים לרשום שיפור חודשי של בין 0.1% ל-0.4%. מדד מחירי הבתים של איגוד הקבלנים ומדדי התחלות הבנייה ואישורי הבנייה לדצמבר צפויים להעיד על יציבות של שוק הנדל"ן, לאחר שרשם עלייה ניכרת בביקושים לכל אורך 2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker