הבצורת בארה"ב נמשכת: נזק מצטבר של 50 מיליארד דולר

61% משטחי ארה"ב עדיין מוגדרים תחת בצורת ■ הערכות צופות עלייה של לפחות 4% נוספים במחירי המזון ב-2013 - לאחר שבשנה שעברה זינקו מחירי התירס, החיטה והסויה בעשרות אחוזים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבצורת הקשה שהיכתה בארה"ב בחורף שעבר נמשכת לתוך 2013, כאשר מרבית שטחי המדינה עדיין מוגדרים תחת בצורת, ובמחירי היבולים והבשר נרשמות עליות מחירים נוספות.

בעוד אזורים שונים זוכים למנות משקעים גדולות יחסית, כמו אילינוי, וויסקונסין וקליפורניה, 61% משטחי ארה"ב עדיין נמצאים בבצורת כיום, לעומת 80% בחורף שעבר. למרות הירידה, זהו עדיין השיעור הגבוה מזה יותר מעשור, לפי נתוני מרכז חיזוי הבצורת בארה"ב.

שדה תירס בארה"בצילום: בלומברג

הבצורת גרמה לעלייה של עשרות אחוזים במחירי התירס, החיטה והסויה, וכן לעלייה במחירי הסחורות. חקלאים בארה"ב, שקיבלו מהממשל ב-2012 סיוע מיוחד של 8 מיליארד דולר, נאלצים לצמצם בהיקף המשק החי כדי לחסוך בעלויות, מה שמביא לעלייה במחירי הבקר, החזירים והעופות. "ישנן הערכות לעלייה של 4% במחירי האוכל השנה, אבל אני חושב שזאת הערכה נמוכה", אמר ל-CNBC ארני גרוס, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת קרייטון המתמחה בענף החקלאות.

ההערכות הן כי נזקי הבצורת גרמו להפסדים מצטברים של כ-50 מיליארד דולר, כתוצאה מאובדן גדול של יבולים ומשק חי, התייקרות בעלויות השינוע של המוצרים ואובדן שעות עבודה. כלכלנים במורגן סטנלי העריכו כי הבצורת אחראית להאטה של 0.5% בתמ"ג בארה"ב ב-2012. אם הבצורת תימשך, ההערכות הן כי השיעור הזה יעלה במחצית הראשונה של 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker