בתי החולים בניו יורק ישלמו לרופאים לפי איכות הטיפול שיספקו

בונוסים של עד 59 מיליון דולר יחולקו בשלוש השנים הבאות לכ-3,300 רופאים ■ בתי החולים מקווים כי כך ישתפרו ביצועיהם והם עצמם יהיו זכאים לבונוסים מהממשל הפדרלי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חולים שמגיעים לבתי החולים בעיר ניו יורק עשויים לשים לב בקרוב לשינוי ביחס הרופאים - תוכנית חדשה וניסיונית שנשקלת בימים אלה בעיר תעניק שכר לרופאים לפי איכות הטיפול שהם מעניקים לחולים.

ההצעה החדשה מהווה שינוי לעומת המודל המסורתי, שבו רופאים מתוגמלים לפי כמות השירותים שהם נותנים, שיטה שספגה ביקורת על כך שהיא מעודדת טיפולים לא נחוצים. רפורמת הבריאות של ממשל אובמה כבר מחייבת בתי חולים ציבוריים ופרטיים לקשור חלק מהכנסותיהם לתוצאות הטיפול בחולים, אך התוכנית החדשה מעבירה את התגמול הכספי הזה הישר לאנשים שמטפלים בחולים - הרופאים עצמם.

צילום: רויטרס

במסגרת התוכנית, יקבלו רופאים העלאות שכר בהתאם לביצועיהם, לפי מדדי איכות שונים. בונוסים של עד 59 מיליון דולר יחולקו בשלוש השנים הבאות לכ-3,300 רופאים. הבונוסים יינתנו לרופאים כקבוצה ולא באופן אינדיווידואלי, כך שגם הרופא הגרוע ביותר ירוויח אם חבריו למחלקה עומדים בדרישות התוכנית. בתי החולים מקווים כי בעזרת התוכנית ישתפרו ביצועי הרופאים והם יהיו זכאים לבונוסים פדרליים.

לרופאים יש רגשות מעורבים בנוגע לתוכנית החדשה. חלקם חוששים כי ייענשו על תנאים שבהם הם אינם שולטים, כמו למשל הניקיון של רצפת בית החולים, תשומת הלב של האחיות או זמינות של מיטות. מלבד זאת, יעילות התוכנית אינה מוכחת. מחקרים שבחנו תוכניות דומות במדינות אחרות בעולם הראו כי הרופאים לומדים "לרמות" את המערכת.

"כמעט בלתי אפשרי לצפות את ההשלכות של מתן תגמול על דפוס התנהגות קטן אחד על מערכת מורכבת כמו בית חולים", אמר ד"ר דיוויד הימלשטיין, פרופסור לבריאות הציבור בסיטי יוניברסיטי בניו יורק, המלמד גם בהרווארד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker