מדד מחירי הבתים של "אקונומיסט": ירידה באירופה - ארה"ב מתאוששת

הונג קונג רשמה את הזינוק החד ביותר במחירי הבתים בשנה החולפת, בעוד שבספרד, אירלנד ואיטליה נרשמו הירידות החדות ביותר

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

שוק הנדל"ן באירופה נפגע ממשבר החוב, ומדינות רבות ספגו ירידה במחירי הבתים בשנה החולפת, כך לפי מדד מחירי הבתים של "אקונומיסט". עם זאת, מעברו השני של האוקיאנוס האטלנטי, נראים סימני התייצבות והתאוששות בשוק הנדל"ן האמריקאי.

הונג קונג רשמה את הזינוק החד ביותר במחירי הנדל"ן בשנה האחרונה, עלייה של 21.8%, מה שהוביל את הממשלה לנקוט צעדים לצינון השוק. ספרד, לעומת זאת, היתה המדינה שבה נרשמה ירידת המחירים החדה ביותר בשנה החולפת, ירידה של 9.3%.

הונג קונגצילום: בלומברג

למרות ההבדלים בין המדינות השונות, נראה שהמגמה הכללית בשוק הנדל"ן היא עדיין של ירידה, או לפחות האטה. גם במדינות שבהן עלו מחירי הנדל"ן, היה קצב העליה איטי יותר. בקנדה, למשל, המחירים עלו ב-2012 ב-3.3%, לאחר עליה של 7.1% בשנה הקודמת.

המדד של "אקונומיסט" בוחן את השווי ההוגן של בתים באמצעות שני משתנים: הוא משווה את היחס בין מחירי הבתים לבין מחירי השכירות כיום לממוצע ההיסטורי של היחס, ואת היחס בין מחיר הבתים להכנסה הפנויה של משק בית לבין הממוצע ההיסטורי של היחס. הממוצע של שני המדדים מספק השוואה לממוצע ההיסטורי של מחירי הדיור במדינה. בקנדה, למשל, מחירי הבתים גבוהים ב-78% משוויים ההוגן לפי מחירי השכירות ההיסטוריים, בעוד שביפן הם נמוכים ב-37%. מבחינת ההכנסה הפנויה, בצרפת גבוהים מחירי הבתים ב-35% מהשווי ההוגן, בעוד שביפן הם נמוכים ב-36%.

התאוששות שוק הנדל"ן האמריקאי נראית בת קיימא, בין היתר היות שהירידה החדה במחירי הבתים בשנים האחרונות הפכה אותם לזולים מאוד במונחים היסטוריים. אם לפני שנה המחירים בארה"ב עדיין ירדו, הרי שבשנה החולפת חלה התאוששות, והמחירים עלו ב-4.3%. אולם בהתבסס על היחס בין המחירים לדמי השכירות, המחירים בארה"ב עדיין נמוכים ב-7% מהשווי ההוגן. לפי משתנה ההכנסה הפנויה, המחירים בארה"ב נמוכים ב-20% משוויים ההוגן.

ההפרש בין יחס מחיר-שכירות לממוצע ההיסטורי (אליו מתייחסים כאל ערך הוגן למחיר הבית)- מעיד על תמחור יתר או חסר של הבתים

גם באיטליה והולנד קצב ירידת המחירים הואץ. באיטליה ירדו המחירים ב-2012 ב-4%, ובהולנד ב-6.8%. באירלנד נרשמה ירידה של 5.7%. גם בצרפת המחירים יורדים שוב ב-1.3%, לאחר התאוששות קלה בשנה הקודמת.

גרמניה, הכלכלה הגדולה בגוש היורו, היא יוצאת דופן. מחירי הבתים בגרמניה עלו ב-2012 ב-2.7%, קצב זהה לשנה הקודמת. בבריטניה נרשמה ירידה קלה בלבד של 0.9%, אך ב"אקונומיסט" מציינים כי שוק הנדל"ן הבריטי במצב טוב מכפי שהנתונים מראים. בריטניה לא סובלת כמו ספרד או אירלנד מהרבה בתים ריקים וערי רפאים, ונתוני הבנק המרכזי של בריטניה מעידים כי נכונותם של הבנקים לתת משכנתאות גדלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker