הבנק הפדרלי הרוויח ב-2012 יותר מאפל ואקסון ביחד: 89 מיליארד דולר

הרווח מועבר ברובו למשרד האוצר האמריקאי - שממנו קונה הבנק את אג"ח שהניבו לו את הרווחים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5

הבנק הפדרלי הודיע כי העביר 88.9 מיליארד דולר ברווח למשרד האוצר ב-2012. היה זה רווח שיא שנתי ששיקף את הרחבת תיק ההשקעות של הבנק המרכזי של ארה"ב. הבנק הפדרלי מחויב על פי חוק להעביר את רוב רווחיו לאוצר המדינה. זהו חוק שהתברר כרווחי במיוחד בשנים האחרונות. הכסף מועבר תקופתית במהלך השנה.

כיצד צבר הבנק הפדרלי רווחי עתק שכאלה, שהם גדולים מהרווח השנתי של אפל ואקסון מוביל, שתי החברות הרווחיות ביותר בארה"ב? כחלק ממאמציו לתמרץ את הכלכלה, הבנק צבר בחמש השנים האחרונות 2.7 טריליון דולר באג"ח ממשלתיות ואג"ח מגובות משכנתאות. תשלומי הריבית על אג"ח אלה הם המקור העיקרי לרווחי הבנק המרכזי, שעדיין קונה אג"ח נוספות בקצב של 85 מיליארד דולר בחודש. הבנק משלם על האג"ח שהוא רוכש באמצעות כסף שהוא מדפיס. ההדפסה מתבצעת באופן אלקטרוני ולא על ידי יצירת כסף מזומן של ממש.

בניין הבנק הפדרלי בניו יורקצילום: רויטרס

מאז 2009 העביר הבנק הפדרלי 335 מיליארד דולר לקופת האוצר, לעומת 147 מיליארד דולר בחמש השנים הקודמות לכן, במונחים ריאליים. מכיוון שהרווח נבע מתשלומים ששילמה ממשלת ארה"ב על אג"ח שלה, מה שקרה בפועל הוא שהבנק הפדרלי הלווה לארה"ב כסף ללא ריבית. יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, התבדח ואמר כי הרווחים הם "הריבית שהאוצר לא צריך לשלם לסינים".

פוליטיקאים מהצד השמרני טוענים כי העברת כספים זו מצד לצד, ומאמצי הבנק הפדרלי להפחית את הריבית מחמירים את מצבה התקציבי של הממשלה, שכן הם מסתירים את חומרת החובות שלה ומפחיתים את תחושת הבהילות שבצורך לקצץ בתקציב. נציגי הבנק הפדרלי אומרים כי הקונגרס אחראי לתקציב ולאיזונו.

רכישת אג"ח על ידי הבנק הפדרלי גורמת לעלייה במחירן ולהפחתת הריבית שהן משלמות, וכך בעקיפין מקטינה את עלויות המימון באופן כללי. המטרה היא לעודד צרכנים ללוות כסף ולהוציאו,ולעודד משקיעים להשקיע בני"ע יותר מסוכנים ורווחיים. התשואה על אג"ח ל-10 שנים,למשל, היא נמוכה מהאינפלציה, כך שמי שרוכש אותן ומחזיקן עד למועד פרעון, מפסיד מערך כספו במונחים ריאליים.

להדפסת הכסף ורכישת האג"ח יש סיכון בצידם: אם הריבית תעלה, ערך האחזקות של הבנק הפדרלי ייפול והוא יפסיד כסף.

הבנק הפדרלי מונע גידול בכמות הכסף שנמצאת במחזור הכלכלי על ידי כך שהוא משלם לבנקים המסחריים ריבית כדי להפקיד אצלו כסף. העלות של הריבית הזו עלולה לגדול אם הכלכלה תתאושש והבנק המרכזי יצטרך לשלם י ותר כסף למפקידים שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker