הממשל האמריקאי דוחה את רעיון מטבע טריליון הדולר: "זה לא יהיה חוקי"

דובר הבית הלבן אמר אתמול כי לקונגרס שתי אפשרויות: לשלם את החשבון על הוצאותיו או להוביל את ארה"ב לחדלות פירעון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר שבשבועיים האחרונים צבר תאוצה בארה"ב הרעיון להטבעת מטבע של טריליון דולר כפיתרון לבעיית תקרת החוב, ניפצו אתמול הבית הלבן ומשרד האוצר האמריקאי את התקוות כי אכן נראה מטבע יקר שכזה.

דובר משרד האוצר האמריקאי, אנתוני קולי, אמר אתמול כי המשרד והבנק הפדרלי סבורים ששימוש במטבע שכזה כדי להימנע ממאבק בקונגרס לגבי החוב הציבורי לא יהיה חוקי. גם הבית הלבן דחה את הרעיון. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר כי לקונגרס יש שתי אפשרויות: לשלם את החשבון על הוצאותיו או לדחוף את האומה האמריקאית לחדלות פירעון, אפשרות שטומנת בחובה השלכות חמורות על הכלכלה העולמית כולה.

פול קרוגמןצילום: רויטרס

הממשל האמריקאי הגיע כבר ב-31 בדצמבר לתקרת החוב המותרת על פי חוק, בסך 16.4 טריליון דולר. אולם, משרד האוצר נקט בשורה של צעדים חריגים כדי לאפשר לממשל להמשיך לממן את פעילותו, אך צעדים אלו צפויים להספיק רק עד אמצע חודש פברואר, במידה שלא תועלה תקרת החוב.

עצומה שעלתה באינטרנט וצברה אלפי חתימות קראה בשבוע שעבר לממשל להטביע מטבע טריליון דולר, רעיון שזכה אף לתמיכה של כלכלנים כמו חתן פרס נובל פול קרוגמן. העצומה מסתמכת על פרצה בחוק בארה"ב שמתירה לשר האוצר להחליט על הטבעת מטבע פלטינה ללא הגבלת ערך. לכן, טוענים יוזמי העצומה, יכול הבית הלבן להנפיק באופן חד פעמי מטבע פלטינה בערך של טריליון דולר, להפקיד אותו בבנק הפדרלי, ולצמצם באמצעותו את נטל החובות של ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker