האתגר הכלכלי הוא של אובמה

ועל כתפיו מוטלת המשימה להגביה את תקרת החוב

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר האוצר של הכלכלה הגדולה ביותר בעולם אמור להיות פונקציה חשובה, אולם יש לזכור שבסופו של דבר זהו תפקיד מנהלי, בכיר או זוטר, בהתאם לדמות המנהיג ולמאזן בבית המחוקקים.

בממשל ג'ורג' בוש נדחק תפקידם של שרי האוצר לכדי מלמול תקופתי על דולר חזק, בעוצמת קול משתנה, בהתאם לצורכי מאזן החוץ של ארה"ב באותה עת. רק בפרוץ המשבר הפיננסי גייס בוש תותח פיננסי בדמותו של מנכ"ל גולדמן סאקס, הנרי פולסון, שסייע לו ליישם את פרץ ההתערבות הממשלתית האגרסיבי ביותר שנראה בארה"ב בשנות דור.

ג'ק לו (מימין) וברק אובמהצילום: רויטרס

ג'ק לו, כשר האוצר החדש, אמור להתמודד עם כמה אתגרים מיידיים סבוכים במיוחד: תקרת החוב ודיוני התקציב בעוד פחות מחודשיים. בטווח הארוך הוא יצטרך לעזור לברק אובמה להנדס מחדש את מבנה ההוצאות והמס של ארה"ב - בהנחה שאכן השניים ישנסו מותניים ולא יגלגלו את תפוח האדמה הלוהט לידי הממשל הבא.

אולם מי שבאמת יצטרך לקבל החלטות קשות בטווח הקצר יהיה הנשיא אובמה. על כתפיו, ולא על כתפי שר האוצר החדש, מוטלת המשימה להגביה את תקרת החוב לנוכח סרבנות המחוקקים הרפובליקאים.

תקרת החוב היא הסכום המירבי שמותר לארה"ב ללוות על פי חוק. בעבר הועלתה תקרת החוב כדרך שגרה, כמהלך טכני בלבד. אולם לנוכח לחצים כבדים לקצץ בחובותיה, משתמשים הרפובליקאים בגבול הטכני הזה כבן ערובה בקרב על קיצוצי התקציב. אם תקרת החוב לא תועלה ברגע שארה"ב תגיע לרגע שבו אין לה כסף לפרוע את חובותיה, היא עלולה להיכנס באופן טכני לחדלות פירעון, ולפני כן להשבתה של פעילות רוב משרדיה.

בסיבוב הקודם של ההתכתשות הפוליטית יצא אובמה בשן ועין עד שתקרת החוב הועלתה, מכיוון שלא רצה לאכוף את המהלך מעל ראשו של הקונגרס. הנשיא אמר את המלים שאף אזרח לא רוצה לשמוע את מנהיגו מפטיר: "התייעצתי עם עורך הדין שלי". עורך דין, באמת? היתה התגובה של תומכיו ושל רוב הפרשנים הפוליטיים והכלכליים. ממתי נשיא במשבר צריך להתייעץ עם עורך דין? אובמה עשה זאת כדי לברר אם מותר לו לעקוף את בית הנבחרים בדרכו להעלאת תקרת החוב, והחליט שאינו רוצה להסתכן. ארה"ב יצאה כשזנבה בין רגליה ודירוג האשראי שלה חבול. מסתבר שלצאת למלחמות עם מטוסים וחיל רגלים קל יותר מאשר לעשות שרירים על כמה חברי פרלמנט.

כעת מוטל על אובמה לעשות זאת שוב. לאחר חתימת ההסכם על המצוק הפיסקלי, שמנע העלאות מסים גורפות, אמר אובמה שהפעם איננו מתכוון לשאת ולתת על תקרת החוב. לדעתו זוהי חובתו של הקונגרס להעלות את תקרת החוב. עמימות המסר שלו הזעיקה ביום שישי האחרון כמה ממנהיגי הדמוקרטים בסנאט, שפנו לאובמה בקריאה נרגשת לעקוף את הקונגרס ולהעלות את תקרת החוב, שכרגע נמצאת ב-16.4 טריליון דולר. הסנאטורים ריצ'רד דרבין, צ'רלס שומר ופטי מאריי אמרו כי יתמכו במהלך כזה גם ללא אישור הקונגרס. "פעל באופן חד צדדי", הם כתבו לאובמה, אם הרפובליקאים שוב יעשו מחטף לתקרת החוב.

אובמה אכן יכול להפעיל את התיקון ה-14 לחוקה - אותו תיקון שעורך דינו ייעץ לו שלא להפעיל, ולהכריז כי אישור הקונגרס אינו נחוץ להעלאת התקרה. תהיה זו אולי פרשנות חוקתית רחבה לתיקון, אולם היא נשמעת הרבה פחות הזויה מההצעה שצוברת תאוצה - ליצור מטבע של טריליון דולר, כפי שמותר טכנית למשרד האוצר של ארה"ב לעשות, ולהגדיל בכך את הונה של ארה"ב במחי יציקה אחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker