מי מממן את המאבק לקיצוץ בתקציב ארה"ב? התאגידים שרוצים הפחתת מסים

אחת השדולות הגדולות הפועלות להקטנת החוב בארה"ב מעסיקה נציגים של חברות, הנאבקות להפחית את מס חברות ולהשאיר פרצות מס ■ כמה מראשיה קיבלו שכר מחברות תעשייה ופיננסים, וכעת הם נלחמים בקיצוץ תקציב הביטחון - שיפגע בחברות שמשלמות את שכרם

ניו יורק טיימס
ניקולס קונפסור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כשג'ים מקרירי, חבר קונגרס לשעבר מלואיזיאנה, קרא בחודש שעבר למחוקקים בארה"ב לקצץ בתוכניות הרווחה ולבצע רפורמה במס, הוא הוצג בטלוויזיה כמי שעומד בראש ארגון של מנהיגים עסקיים בשם Fix the Debt ("לתקן את החוב"), שנחשב לאחד הקולניים ביותר במאבק לצמצום הגירעון בתקציב האמריקאי ונהנה ממימון רב.

מקרירי לא טרח לציין את משרתו ביום-יום: לוביסט בחברת קפיטול קאונסל, שעם לקוחותיו נמנו ארגונים כמו Alliance for Savings and Investment, קבוצה של חברות גדולות המעוניינות ששיעורי המס על דיווידנדים ורווחי הון יישארו נמוכים, או Win America Campaign, קבוצת תאגידים בינלאומיים שביקשו פטור חד פעמי ממס על החזרת רווחים מחו"ל אל ארה"ב.

דיוויד קוט. מנכ"ל האניוול, התלויה בתקציב הביטחוןצילום: בלומברג

מקרירי ועמיתיו ב-Fix the Debt נהנים מתדמית של פוליטיקאים ובעלי ניסיון המקדמים אינטרסים ציבוריים בנושא צמצום התקציב, ושל אנשים המנהלים מאבק חברתי שורשי. הם הקימו סניפים מקומיים ברחבי ארה"ב, נפגשו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה ועם עוזריו, ואירחו סעודות פרטיות למחוקקים בקונגרס. בימים האחרונים חידש הארגון את מאמציו, כשיצא בקמפיין פרסומי ארצי חדש, וקרא לאובמה ולקונגרס לבצע רפורמה נוספת בחוקי המס ולצמצם את ההוצאות על תוכניות הרווחה והבריאות.

מבקרים את ההסכם - ונהנים ממנו

בשבועות הקרובים ינסו חברי הקמפיין לשרת הן את האינטרסים הפרטיים שלהם, והן את המטרה הציבורית: הם גם לוביסטים, חברי דירקטוריונים או מנהלי חברות, שעבדו רבות כדי לעצב את חוקי המס והתקציב - כולל הרבה מאוד הקלות מס שעלולות להתבטל במסגרת רפורמות נרחבות. אף שהארגון ביקר את ההסכם התקציבי בין אובמה למחוקקים, בטענה כי הוא אינו מקצץ מספיק ואינו סוגר פרצות בחוקי המס, נראה שחברות ומגזרים בעלי קשרים ישירים לארגון יצאו ממנו עם הישגים משמעותיים.

ג'ים מקרירי. עובד בשביל Win America Campaignצילום: בלומברג

"אותם אנשים שמנסים להיות חלק מהפתרון, הם למעשה גם חלק מהבעיה", אומר ג'ארד ברנסטין, עמית בכיר במרכז לתקציב ותעדוף מדיניות, מכון המקדם אידיאולוגיה ליברלית, ולשעבר יועץ כלכלי לסגן הנשיא ג'ו ביידן. "לעתים הם נלחמים בעקשנות נגד האיזון שצריך להשיג בתחום הכנסות הממשל. רבים מהאנשים האלה קשורים למדיניות שמקשה מאוד לפתור את בעיית החוב", הוסיף.

סם נאן, סנאטור דמוקרטי לשעבר מג'ורג'יה וחבר בהנהגת Fix the Debt, קיבל שכר של יותר מ-300 אלף דולר ב-2011 כחבר בדירקטוריון של ג'נרל אלקטריק. החברה היא אחת האגרסיביות ביותר במאבק להקטנת שיעורי המס שלה. מקרירי נמנה עם שתדלני החברה. לחברים אחרים בהנהגת הקבוצה יש קשרים הדוקים עם המגזר הפיננסי ועם קרנות השקעה פרטיות - תחומים הנהנים מהקלת מס משמעותית, שלמעשה נחשבת לפרצה במיסוי על רווחי הון.

ארסקין בואלס, ממייסדי הקבוצה, קיבל 345 אלף דולר במזומן ובמניות בתמורה לכהונתו כחבר דירקטוריון במורגן סטנלי ב-2011. ג'אד גרג, לשעבר סנאטור רפובליקאי מניו המפשייר וכיום יו"ר משותף של Fix the Debt, מייעץ בתשלום לגולדמן סאקס. שתי החברות מפעילות לובי לגבי חוקי מס בינלאומיים. גרג חבר גם בדירקטוריון של חברת התעשייה האניוול ושל מפעילת הבורסות ICE, שהזהירה משקיעים כי מס על עסקות פיננסיות יפגע בהיקפי המסחר ויצמצם את רווחיה. שתי החברות יחדיו שילמו לגרג כמעט 750 אלף דולר במזומן ובמניות ב-2011.

ארסקין בואלס. 345 אלף דולר ממורגן סטנליצילום: רויטרס

"הכל על השולחן"

כמעט מחצית מחברי הנהלת Fix the Debt הם בעלי קשרים לחברות שפעלו לצמצום מסים ולקידום אינטרסים עסקיים. הארגון אינו תומך בהצעת חוק זו או אחרת, אלא בעקרונות רחבים ובהם "רפורמה מקיפה תומכת צמיחה בחוקי המס, שמרחיבה את בסיס משלמי המסים, מפחיתה שיעורי מס, מגדילה הכנסות ומצמצמת את הגירעון".

דובר הארגון, ג'ון רומנו, אמר כי כל המנהלים המעורבים בקמפיין מחויבים לרפורמה במס, גם אם היא תביא לסגירת פרצות בחוק שתורמות לחברות שלהם. "כל האנשים הקשורים לקמפיין אמרו מהרגע הראשון כי הכל חייב להיות על השולחן", אמר רומנו. "המנכ"לים, הסניפים המדינתיים, מנהיגי העסקים הקטנים שלנו - כולנו מוכנים לוותר על משהו לטובת המדינה".

סאם נאן. 300 אלף דולר מג'נרל אלקטריקצילום: בלומברג

האנשים שמעורבים בקמפיין אומרים כי ניסו להפריד בין פעילותם ב-Fix the Debt לבין עבודתם לטובת לקוחות פרטיים. ויק פזיו, חבר קונגרס דמוקרטי לשעבר מקליפורניה, שיושב בוועדת ההיגוי של הקמפיין, הוא שתדלן בחברת אייקין גאמפ, שעם לקוחותיה נמנית קרן ההשקעות הפרטית KKR. פזיו אמר כי הוא ואחרים מנסים לשים בצד את האינטרסים המקומיים, ומניחים שכל הסכם נרחב בין אובמה לקונגרס יכלול רכיבים שלא ימצאו חן בעיניהם. "מי שהצטרף ל-Fix the Debt הם אנשים שיש להם הרבה העדפות מס שחשובות למודל העסקי שלהם. אך הם בכל זאת עושים זאת, מכיוון שהם חושבים שיש בכך תרומה לחברות שלהם וגם למדינה", אומר פזיו.

החברות והמגזרים הקשורים ביותר לארגון, אגרסיביים מאוד בהגנה על האינטרסים הצרים שלהם. ההסכם בין אובמה לקונגרס שימר את הפרצה בחוק המאפשרת למנהלי קרנות לא לשלם מס הכנסה, אלא רק מס רווחי הון על שכרם. בחוק קיימת פרצה נוספת, המאפשרת לתאגידים בינלאומיים כמו GE לחמוק מתשלום מסים בארה"ב על רווחים מחוץ למדינה. ההסכם שנחתם גם מנע קיצוץ בתקציב הביטחון האמריקאי - דבר חשוב בעבור חברות כמו האניוול, שהמנכ"ל שלה, דיוויד קוט, הוא ממייסדי Fix the Debt. עקרונות היסוד של הארגון, הקוראים לקיצוצים נרחבים בתוכניות כמו הביטוח הלאומי, אינם מזכירים כלל את ההוצאות הביטחוניות, המהוות כחמישית מהתקציב הפדרלי.

"קל יותר לקבל זמן מסך ופגישות עם בכירי ממשל בשם הקריאה לצמצום הגירעון, מאשר סתם כאינטרסנטים תאגידיים", אומר קווין קונור, מנהל ארגון Public Accountability Initiative. "הם משקיעים מיליונים, אבל מצליחים להגן על חוזי ביטחון בשווי מיליארדי דולרים ולהשיג הקלות מס שאחרת היו בדרך החוצה", הוסיף.

בבחירות האחרונות בארה"ב הימרו מגזרים רבים, בהם גם וול סטריט, נגד הנשיא אובמה. לפיכך, Fix the Debt זוכה ליותר אמינות בעיני דמוקרטים מאשר שדולות עסקיות מוכרות יותר, כמו לשכת המסחר האמריקאית. הלשכה - הלובי הגדול ביותר בוושינגטון - הביעה התנגדות חריפה לכלל העלאות המסים, לפני ההסכם שהושג על התקציב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker