האם אובמה יעקוף את הקונגרס ויעלה את תקרת החוב בלי אישורו?

חברי הסנאט הדמוקרטים הכריזו כי יתמכו באובמה אם יפעיל את התיקון ה-14 לחוקה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בסיבוב הקודם של הקרבות על העלאת תקרת החוב - אותו גבול טכני של הלוואות שמותר לארה"ב לקחת - הפסיד הנשיא אובמה בנקודות ויצא חבול. לאחר משא ומתן כושל הוא נכנע לדרישות הרפובליקאים והסכים לקיצוצי הוצאות אוטומטיים. לאחר מכן ארה"ב איבדה את דירוג האשראי שלה.

בסיבוב החדש של העלאת תקרת החוב, שיתקיים בעוד חודש, יוכל שוב אובמה לשקול להשתמש בתיקון ה-14 לחוקה, שרומז כי הקונגרס אינו חייב לאשר את העלאת התקרה. אובמה התעלם מהתיקון בסבב הקודם. ביחס להחלטתו שלא להסתכן ולעקוף את הקונגרס אמר לעמו: "התייעצתי עם עורך הדין שלי".

נשיא ארה"ב, ברק אובמהצילום: בלומברג

לאחר חתימת ההסכם על המצוק הפיסקלי שמנע העלאות מסים גורפות, אמר אובמה שהפעם איננו מתכוון לשאת ולתת על תקרת החוב. לדעתו זוהי חובתו של הקונגרס להעלות את תקרת החוב. עמימות המסר שלו הזעיקה ביום שישי האחרון את כמה ממנהיגי הדמוקרטים בסנאט, אשר פנו לאובמה בקריאה נרגשת לעקוף את הקונגרס ולהעלות את תקרת החוב, שכרגע נמצאת ב-16.4 טריליון דולר. הסנאטורים ריצ'רד דרבין, צ'רלס שומר ופטי מאריי אמרו כי יתמכו במהלך כזה גם ללא אישור הקונגרס. "פעל באופן חד צדדי", הם כתבו לאובמה, אם הרפובליקאים שוב יעשו מחטף לתקרת החוב.

אובמה אכן יכול להפעיל את התיקון ה-14 לחוקה, בהסתמך על פרשנות חוקתית רחבה. יהיה זה מהלך הרבה פחות הזוי מההצעה הצוברת תאוצה ליצור מטבע של טריליון דולר, כפי שמותר טכנית למשרד האוצר של ארה"ב לעשות, ולהגדיל בכך את הונה של ארה"ב במחי יציקה אחת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker