בריטניה מאיימת לעזוב את האיחוד האירופי; הגרמנים: סחטנות

חילופי מהלומות בסוף השבוע בעקבות דיווח כי מרקל לא תדרוש לשנות את אמנת האיחוד ■ שר האוצר הבריטי: "אני מאוד מקווה שבריטניה תישאר חברה באיחוד - אולם כדי שנוכל להישאר, על האיחוד האירופי להשתנות"

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המחלוקת בין בריטניה לבין האיחוד האירופי, וליתר דיוק בין בריטניה לבין מנהיגת האיחוד האמיתית, גרמניה, הולכת ומסלימה כאשר בסוף השבוע נורו מטחים משני הצדדים.

במהלך החלה הקנצלרית אנגלה מרקל, מנהיגת גרמניה, שלפי מקורות דיפלומטיים החליטה לזנוח תוכניות לשינוי מהותי באמנה של האיחוד האירופי. השינוי לו קראה מרקל בשנה שעברה אמור היה להדק עוד יותר את השליטה הפוליטית של ההנהגה המרכזית, להעלות את אירופה על נתיב לכיוון איחוד תקציבי, כולל אחריות הדדית של מדינות האיחוד לחובות המדינות החברות בה. עתה נראה כי מרקל תסתפק בשינויים צנועים יותר, כמו למשל איחוד בנקאי.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרוןצילום: אי–פי

בבריטניה יש לחץ על רה"מ קמרון לשנות את מעמדה של בריטניה באיחוד, וקמרון התכונן בסוף החודש לשאת נאום בפורום מנהיגי האיחוד שבו ידרוש לשנות את תנאי החברות באיחוד. הקרע בין בריטניה לאיחוד חמור דיו עד שג'ורג' אוסבורן, שר האוצר של בריטניה, הזהיר בריאיון לעיתון הגרמניה "די ולט" כי בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי אם לא ייכתב הסכם חדש בין 27 חברות האיחוד. "אני מאוד מקווה", אמר השר הבריטי בסגנון אנדרסטייטמנט אנגלי אופייני, "שבריטניה תישאר חברה באיחוד האירופי. אולם כדי שנוכל להישאר באיחוד האירופי, על האיחוד האירופי להשתנות".

יום לפני שהתפרסם איומו של אוסבורן בעיתון הגרמני, גונתר קרישבאום, בעל ברית קרוב של מרקל במפלגת CDU, אמר כי קמרון מאיים בסחיטה על האיחוד, והזהיר כי משאל עם בבריטניה עלול לשתק את אירופה ולגרום נזק עצום לבריטניה עצמה. "אי אפשר ליצור עתיד פוליטי אם אתה סוחט מדינות אחרות... בריטניה זקוקה לאירופה יציבה. היא צריכה שווקים שמתפקדים", ובכך רמז לחשיבות שיש לאיחוד עבור בריטניה, כשוק ייצוא מרכזי עבורה.

אנגלה מרקלצילום: אי–פי

גם בבריטניה אין התלהבות רבה מהיורו-סקפטיות של הממשלה: נציג השמרנים הבריטים באיחוד האירופי, ריצ'רד אשוורת, האשים את ממשלת בריטניה בכך שהיא "נוהמת כמו פיטבול לעברה השני של התעלה". לורד קר, הנציג לשעבר של בריטניה באיחוד, אמר כי האסטרטגיה של השמרנים "עלולה לגרום לכך שנעזוב בטעות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker