עקב התרחבות גירעון הסחר: תחזית הצמיחה של ארה"ב נחתכת

כלכלנים הורידו כמעט במחצית את תחזית הצמיחה לרבעון הרביעי לאחר שגירעון הסחר של ארה"ב התרחב לשיא של שבעה חודשים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כלכלנים הורידו את תחזיות הצמיחה של כלכלת ארה"ב ברבעון הרביעי בעקבות פרסום נתונים היום שהצביעו על התרחבות מפתיעה בגירעון במאזן הסחר של ארה"ב בנובמבר לרמתו הגבוהה ביותר זה שבעה חודשים.

אנליסטים של בנק ג'י.פי מורגן צ'ייס הורידה את תחזית הצמיחה של התוצר המקומי הגולמי (GDP) בארה"ב לרבעון הרביעי לקצב שנתי של 0.8% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 1.5%. "הגירעון במאזן הסחר בנובמבר היה רחב בהרבה מהצפוי, ונראה כעת כי יגרע כמה עשיריות אחוז מהצמיחה בתמ"ג ברבעון הרביעי", נכתב בדו"ח מחקר שהוציא היום ג'י.פי מורגן.

צילום: רויטרס

אנליסטים של בנק ברקליס הורידו את תחזית הצמיחה לרבעון הרביעי מ-2% ל-1.3%, ואנליסטים של מורגן סטנלי חתכו את התחזית מ-1.5% ל-0.7%. "נתוני גירעון הסחר של נובמבר ומחירי היבוא תומכים שהערכתנו לפיה הכלכלה האטה ברבעון הרביעי מהילוך שלישי להילוך ראשון", אמר סטיבן ריצ'יוטו, הכלכלן הראשי של מיזוהו סיקוריטיס בארה"ב.

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התרחב בנובמבר ב-15.8% ל-48.7 מיליארד דולר - הגירעון הגבוה ביותר מאז חודש אפריל - לעומת גירעון של 42.1 מיליארד דולר באוקטובר, מסר מוקדם יותר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה להתכווצות הגירעון בנובמבר לרמה של 41.3 מיליארד דולר לעומת גירעון של 42.2 מיליארד דולר שעליו דווח במקור באוקטובר. היבוא לארה"ב גדל בנובמבר ב-3.8% ל-231.3 מיליארד דולר - הסכום הגדול ביותר מאז אפריל - לעומת 222.9 מיליארד דולר באוקטובר. היצוא מארה"ב גדל ב-1% בנובמבר ל-182.6 מיליארד דולר.

עוד בחזית המקרו כלכלית היום בארה"ב: מחירי היבוא בארה"ב ירדו בדצמבר ב-0.1% לאחר ירידה של 0.8% בנובמבר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו עלייה של 0.1% במחירי היבוא בדצמבר לאחר ירידה של 0.9% שעליה דווח במקור בנובמבר. בסיכום שנתי, ירדו מחירי היבוא בשנת 2012 ב-1.5%. מחירי היצוא ירד אף הם ב-0.1% בדצמבר, אולם עלו ב-1.1% בסיכום שנתי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker