מודי'ס הורידה את הדירוג של קפריסין: "חשש שתגיע לחדלות פירעון"

סוכנות דירוג האשראי צופה שצרכי המימון של הבנקים יגררו את חובות המדינה לרמה שבה לא תוכל לעמוד בהם; גוש היורו ידון ב-21 בינואר בחילוצה של קפריסין

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הורידה אתמול את דירוג האשראי של קפריסין בשלוש רמות, מ- B3ל- Caa3 - עמוק בתוך הטריטוריה הנקראת "אג"ח זבל" - בשל חששות כי עול החובות הכבד של המדינה יגרור אותה בסופו של דבר לחדלות פירעון. מודי'ס העניקה לקפריסין תחזית שלילית, מה שמעיד כי הורדות נוספות עלולות להתרחש בקרוב.

קפריסין מנסה להגיע להסכם שיקנה לה חבילת חילוץ בינלאומית, על מנת לסייע לבנקים שלה, שספגו הפסדים כבדים על חשיפה לחובות של יוון. מודי'ס אמרה כי היא צופה שעליה בכמות הכסף שהבנקים בקפריסין יצטרכו לגייס תגדיל את חובותיה של המדינה עד לרמה שבה כבר לא תוכל לעמוד בהם. הסוכנות צופה שהבנקים יזדקקו ל-10 מיליארד יורו (13.11 מיליארד דולר), מה שיגדיל את יחס החוב-תמ"ג של קפריסין השנה ל-150%.

נשיא קפריסין, דמטריס כריסטופיאסצילום: אי–פי

הסוכנות אמרה כי היא מאמינה שישנה סבירות גדלה והולכת לכך שקפריסין תגיע לחדלות פירעון כוללת או תבקש מחיקת חובות, אך היא אינה צופה שהדבר יקרה השנה.

שר האוצר של קפריסין, ואסוס שיארלי, אמר אתמול כי המדינה מסוגלת להתמודד עם חובותיה, גם אם יגיעו לרמה גבוהה במיוחד. "הניתוח שלנו מעיד כי החוב, גם אם הוא ברמה גבוהה מאוד, ניתן לניהול", אמר לכתבים אתמול. בכירי גוש היורו ידונו בחילוצה של קפריסין בפגישתם ב-21 בינואר.

בחודש שעבר הורידה סטנדרד אנד פור'ס (S&P) את דירוג האשראי של קפריסין בשתי רמות ל-CCC פלוס, בשל חששות דומים לאלה שהביעה מודי'ס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום