"מנכ"ל וול-מארט ידע כבר ב-2005 על פרשיית השוחד במקסיקו"

חברי קונגרס חשפו אתמול שורה של אימיילים שסותרים את טענותיה של החברה כי בכיריה לא ידעו על ההתנהלות בחטיבה במקסיקו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנכ"ל וול-מארט, מייק דיוק, ידע כבר ב-2005 כי חטיבת החברה במקסיקו מעניקה שוחד לבכירים מקומיים, כך טוענים חברי קונגרס אמריקאים.

חברי הקונגרס הדמוקרטים אלייז'ה קאמינגס והנרי וקסמן, אשר חוקרים את חשדות השוחד בחטיבה של וול-מארט במקסיקו, טוענים כי אימיילים שהגיעו לידיהם סותרים את טענותיה של וול-מארט, לפיהן בכיריה לא היו מודעים לפרשיית השוחד בחטיבה במקסיקו.

חנות וול מארט במקסיקוצילום: בלומברג

השניים פירסמו אתמול את האימיילים, שמעידים כי דיוק עצמו ובכירים נוספים בחברה קיבלו החל משנת 2005 בכמה הזדמנויות מידע לגבי פרשת השוחד במקסיקו. הם אף שלחו מכתב לדיוק שבו זימנו אותו להיפגש עמם. "חמור מאוד אם מנכ"ל אחת החברות הגדולות ביותר בארה"ב לא מתייחס להאשמות שוחד", כתבו וקסמן וקאמינגס לדיוק. ברוק ביוקנן, דוברת וול-מארט, אמרה בתגובה כי המכתב "משאיר רושם מוטעה שההצהרות הפומביות שלנו סותרות את המידע שפורסם".

פרשיית השוחד במקסיקו נחשפה לראשונה באפריל, כאשר "ניו יורק טיימס" דיווח על ניסיונות הטיוח של החברה. לפי תחקיר ה"טיימס", כבר בספטמבר 2005, קיבל עורך דין בכיר בחברה מידע לגבי שוחד ששילמה החטיבה במקסיקו כדי לזכות בהובלה בשוק. וול-מארט שיתפה מאז פעולה עם החקירות שנפתחו בארה"ב ובמקסיקו, ואף עורכת חקירה פנימית. עם זאת, דובר וול-מארט הכחיש כי בכירי החברה בארה"ב ידעו על המתרחש במקסיקו.

האימיילים שפורסמו אתמול כוללים אימייל שנשלח בנובמבר 2005 ממריצה מוניק, שהיתה אז היועצת המשפטית הבכירה של וול-מארט הבינלאומית, לדיוק ולבכירים נוספים בחברה. במכתב עדכנה אותם מוניק לגבי האשמות השוחד. אימייל אחר שפרסמו חברי הקונגרס אתמול היה מהעורך דין הבכיר תומס מארס לדיוק ולטום הייד, סגן נשיא בכיר בוול-מארט, שבו התייחס לשוחד שהוענק כדי לקבל היתרים במקסיקו. "כדאי לכם לקרוא את זה", כתב מארס. "אני זמין כדי לדון אתכם בצעדים הבאים".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker