בורסות עולם

וול סטריט קרובה לשיא של 5 שנים; הין ממשיך לצנוח

המניות בשווקים המתעוררים סגרו שבוע שלילי ראשון זה חודשיים; התשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב קרובה לשיא של 8 חודשים; בורסת לונדון בשיא של 4.5 שנים; היורו בשיא של 9 חודשים מול הדולר; גולדמן סאקס: "היורו יטפס ל-1.37 דולר"

נמרוד הלפרן
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

בורסות וול סטריט נסגרו קרוב לרמתן הגבוהה ביותר זה חמש שנים בדרכן לעלייה שבועית של כמחצית האחוז, לאחר שבנק ולס פרגו, הבנק הגדול הראשון בארה"ב שמפרסם את תוצאותיו הרבעוניות, דיווח על רווח שיא רבעוני אך גם על ירידה בהפרש בין שיעור הריבית שאותו קיבל הבנק על הלוואות או השקעות.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.1% והשלים עלייה שבועית של 0.4%; מדד S&P 500, אשר נסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2007, נסגר היום כמעט ללא שינוי בדרכו לעלייה שבועית של 0.4%; מדד נאסד"ק הוסיף 0.1% ועלה ב-0.8% השבוע.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות זו הפעם החמישית בשישה ימי המסחר האחרונים, והתשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים ירדה ב-0.02% לרמה של 1.88%. בסיכום שבועי ירדה התשואה ב-0.04%. בשבוע שעבר עלתה התשואה לרמה של 1.97% - רמתה הגבוהה ביותר זה שמונה חודשים.

בשוק המט"ח: הין היפני נחלש מול הדולר לרמתו הנמוכה ביותר מאז יוני 2010 בדרכו לרצף הירידות השבועי הארוך ביותר מאז שנת 1989, על רקע כוונת תוכנית התמריצים המוניטרים החדשה של ממשלת יפן. הין נסוג ב-0.4% מול הדולר לשר של 89.18 ין לדולר בדרכו לירידה שבועית תשיעית ברציפות. היורו מתחזק מול הדולר לרמה של 1.3341 דולר ליורו - שיא של תשעה חודשים - לאחר שאנליסטים של בנק גולדמן סאקס העריכו כי היורו עשוי להתחזק לרמה של 1.37 דולר ליורו. 

המשקיעים בעולם נוהרים חזרה למניות

המשקיעים בעולם נוהרים חזרה לשוק המניות, והזרימו השבוע את הסכום השני בגובהו מעולם לקרנות נאמנות מנייתיות ותעודות סל העוקבות אחרי מדדי מניות (ETF), לפי נתונים שפירסם היום בנק אוף אמריקה-מריל לינץ'.

22.2 מיליארד דולר זרמו השבוע לקרנות מנייתיות, הסכום השבוי השני בגובהו מעולם. היקף הכסף זרם לקרנות מנייתיות בשווקים מתעוררים השבוע היה 7.4 מיליארד דולר - סכום השבועי הגבוה מעולם. בהשווקים המפותחים, עיקר הכסף זרם לשוקי המניות של צפון אמריקה.

"השבוע החדשה, זכרון התשואות של 2012, הריבית האפסית או פתרון המשבר התקציבי - תהיה אשר תהיה הסיבה, מגמת המשקיעים השבוע היתה להיכנס לשוק המניות", כתב האסטרטג מייקל הרטנט מבנק אוף אמריקה-מריל לינץ', בדו"ח למשקיעים. לצד הזינוק בזרימת כספי המשקיעים לשוק המניות השבוע, הזרימו המשקיעים גם 6.5 מיליארד דולר לשוק האג"ח. 

התרחבות מפתיעה בגירעון הסחר של ארה"ב; ירידה מפתיעה במחירי היבוא

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התרחב במפתיע בנובמבר לרמתו הגבוהה מאז אפריל, ומחירי היבוא ירדו במפתיע בדצמבר, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התרחב בנובמבר ב-15.8% ל-48.7 מיליארד דולר - הגירעון הגבוה ביותר מאז חודש אפריל - לעומת גירעון של 42.1 מיליארד דולר באוקטובר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה להתכווצות הגירעון בנובמבר לרמה של 41.3 מיליארד דולר לעומת גירעון של 42.2 מיליארד דולר שעליו דווח במקור באוקטובר. היבוא לארה"ב גדל בנובמבר ב-3.8% ל-231.3 מיליארד דולר - הסכום הגדול ביותר מאז אפריל - לעומת 222.9 מיליארד דולר באוקטובר. היצוא מארה"ב גדל ב-1% בנובמבר ל-182.6 מיליארד דולר.

עוד בחזית המקרו כלכלית היום בארה"ב: מחירי היבוא בארה"ב ירדו בדצמבר ב-0.1% לאחר ירידה של 0.8% בנובמבר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו עלייה של 0.1% במחירי היבוא בדצמבר לאחר ירידה של 0.9% שעליה דווח במקור בנובמבר. בסיכום שנתי, ירדו מחירי היבוא בשנת 2012 ב-1.5%. מחירי היצוא ירד אף הם ב-0.1% בדצמבר, אולם עלו ב-1.1% בסיכום שנתי.

מניות במוקד בוול סטריט

ולס פרגו, הבנק הגדול הראשון בארה"ב שמפרסם את דו"חותיו הרבעוניים, דיווח היום על רווח שיא רבעוני על רקע הרחבת היקף ההלוואות שהעניק הבנק. ולס פרגו, בנק המשכנתאות הגדול ביותר בארה"ב, רשם ברבעון הרביעי של 2012 רווח שיא של 5.09 מיליארד דולר, או 91 סנט למניה - גידול של 24% לעומת רווח של 4.11 מיליארד דולר, או 73 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזת האנליסטים היתה לרווח של 89 סנט למניה. הכנסות הבנק בתקופה המדווחת הסתכמו ב-21.9 מיליארד דולר, גידול של 7% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת.

עם זאת, ההפרש בין שיעור הריבית שאותו קיבל הבנק על הלוואות או השקעות (net interest margin) ירד ברבעון הרביעי ל-3.56% לעומת 3.89% ברבעון המקביל בשנה הקודמת, ו-3.66% ברבעון השלישי של השנה. 

חברת כרטיסי האשראי אמריקן אקספרס הודיעה אמש על תוכנית לקצץ 5,400 משרות, שהן 8.5% מכוח העבודה של החברהה, במסגרת ארגון מחדש של פעילותה. כתוצאה מהמהלך תרשום החברה ברבעון הרביעי הוצאה חד פעמית בסך 400 מיליון דולר.

בקרב המניות הישראליות בוול סטריט. אנליסטים של בנק סיטי החלו בכיסוי מניית חברת סודה סטרים עם המלצת "קנייה" ומחיר יעד למניה של 60 דולרים. 

אירופה התרחקה משיא של 22 חודשים

בורסות אירופה נסגרו בירידות זה היום השני ברציפות, לאחר שעלו שלשום לשיא של 22 חודשים, והשלימו ירידה שבועית קלה. לונדון עלתה ב-0.3% - העלייה יומית שלישית ברציפות - ונסגרה ברמתה הגבוהה ביותר זה ארבע וחצי שנים; פרנקפורט ופאריס נסוגו ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.1% ונסוג בסיכום שבועי ב-0.2%. עם זאת, המדד עודנו גבוה ב-2.1% מרמתו בתחילת השנה.

ממשלת איטליה גייסה היום 5 מיליארד יורו במכרז אג"ח ממשלתיות, בריבית הנמוכה ביותר מאז מארס 2010. משרד האוצר האיטלקי מכר אג"ח בשווי 3.5 מיליארד יורו לפירעון ב-2015, בריבית של 1.85%, הריבית הנמוכה ביותר מאז מארס 2010 ולעומת ריבית של 2.5% במכרז קודם. בנוסף, נמכרו אג"ח בשווי 1.5 מיליארד יורו לפירעון ביוני ובאוקטובר 2017. הביקוש היה אף הוא גבוה לעומת המכרז הקודם.

חברת דירוג האשראי מודי'ס הורידה אתמול את דירוג האשראי של קפריסין בשלוש דרגות מרמה של B3 לרמה של Caa3 - עמוק בתוך הטריטוריה הנקראת "אג"ח זבל" - בשל חששות כי עול החובות הכבד של המדינה יגרור אותה בסופו של דבר לחדלות פירעון. מודי'ס העניקה לקפריסין תחזית שלילית, מה שמעיד כי הורדות נוספות עלולות להתרחש בקרוב.

בורסות אסיה סגרו את השבוע כמעט ללא שינוי

מרבית בורסות אסיה רשמו ירידות שערים, על רקע האצה באינפלציה בסין ולאחר שביפן אושרה תוכנית תמריצים. טוקיו עלתה ב-1.5%; הונג קונג ירדה ב-0.4%; שנחאי נפלה ב-1.8%; סידני ירדה ב-0.3%; מדד MSCI אסיה פסיפיק ירד ב-0.4% בדרכו להשלים עליה שבועית של פחות מ-0.1%. מדד השווקים המתעוררים של MSCI נסוג ב-0.4% בדרכו לירידה שבועית ראשונה זה חודשיים.

האינפלציה בסין הואצה בדצמבר, בעקבות עליה חדה מהצפוי במחירי המזון, לפי נתונים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה בסין היום. מדד המחירים לצרכן בסין עלה בדצמבר ב-2.5%, לעומת החודש המקביל בשנה שעברה, ולאחר עליה של 2% בנובמבר. העליה היתה חדה מתחזיות אנליסטים, שצפו כי תסתכם ב-2.4%. מחירי המזון עלו בשיעור חד מהצפוי של 4.2%. עם זאת, מדד המחירים ליצרן ירד בדצמבר מעבר לתחזיות, ב-1.9%.

ממשלת יפן הודיעה היום כי תשקיע 10.3 טריליון ין (116 מיליארד דולר) בתוכנית תמריצים חדשה שמטרתה להאיץ את התאוששותה של הכלכלה מהמיתון. התוכנית, ש-3.8 טריליון ין ממנה יוקדשו למאמצי שיקום ומניעת אסונות, היא הצעד המשמעותי הראשון שעליו מודיע ראש הממשלה החדש, שינזו אבה, אשר נבחר בחודש שעבר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker