שני מנהלי קרנות ידועים בוול סטריט בהימור הפוך - של מיליארד דולר

ביל אקמן הימר במיליארד דולר על נפילת מניית חברת תוספי התזונה הרבלייף; דניאל לואב רכש בה נתח של 8.2%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הם שניים ממנהלי הקרנות העשירים והבולטים במנהטן. גילם ומבנה גופם האתלטי דומים, ושניהם אוהבים השקעות נמרצות ומושכות כותרות. הם מסתובבים בחוגים הפילנתרופיים של ניו יורק. הם גרים במרחק כמה רחובות זה בבנייני יוקרה באפר וסט סייד. הם מבלים את הקיץ לא רחוק זה מזה באחוזות פאר בהמפטונים.

וכעת הם נמצאים בקרב ראש בראש, על לא פחות מחברת תוספי תזונה המייצרת חטיפי ומשקאות אנרגיה.

אחד מהם, ויליאם אקמן, טוען כי החברה הרבלייף היא מגדל קלפים - "תרמית הפירמידה המנוהלת בצורה הטובה ביותר אי פעם" - וכי המניה שלה לא שווה דבר. יריבו וידידו, דניאל ס. לואב, נוקט בעמדה ההפוכה, וטוען כי לא רק שהרבלייף תשרוד, אלא אף תשגשג.

מאבקם תפס במה מרכזית בוול סטריט ביום רביעי, כאשר לואב חשף שחברת ההשקעה שלו, ת'ירד פוינט, רכשה כמעט 9 מיליון מניות בהרבלייף, ששוויין כעת יתר מ-350 מיליון דולר. שבועות ספורים קודם לכן, אקמן, מחברת פרשינג סקוור קפיטל חרך את החברה בכנס השקעות, והימר מיליארד דולר כי המניה תיפול לאפס, באמצעות שורט על המניה (מכירה בחסר, כלומר מכירה של ני"ע מולווים). דוברת הרבלייף סירבה למסור תגובה.

"הקרב הזה גדול מכל קרב סומו", אומר ג'פרי זוננפלד, מרצה בכיר בבית הספר למינהל עסקים של ייל. המאבק מתמקד במודל השיווק של החברה. הרבלייף מסתמכת על צבא משווקים עצמאיים שיש להם תמריץ לגייס חברים אחרים, מודל הנקרא 'שיווק רב שכבתי'.

אקמן, בן 46, יצא נגד רשת המשווקים הזאת, ואמר כי מאמצי הגיוס משתלמים יותר ממכירות המוצר. הוא גם טען כי החברה משתמשת בשיטות טורפניות על מנת למשוך אליה שכבות מיעוטים לא משכילות, בהבטחה להפוך אותם למיליונרים.

לעומתו לואב, בן 51, מציין את 32 שנות קיומה של הרבלייף, וטוען כי התיאוריה של אקמן, שורטיסט ידוע, מופרכת. הוא הגן על החברה ככזו שצומחת ביציבות ובהדרגה משנה לשנה, הודות לקהל לקוחות נאמן. מדלן אולברייט, לשעבר שרת החוץ האמריקאית, שיבחה בעבר את מוצרי הרבלייף.

אך הרשות לניירות ערך (SEC) בארה"ב פתחה בחקירת החברה, לדברי אדם המקורב לחקירה. הסוכנות טרם החליטה האם לנקוט צעדים כלשהם. והרבלייף לא הואשמה בדבר עבירה.

בעשור האחרון, אקמן ולואב פיתחו תדמית דומה, בשל הטקטיקות האגרסיביות שלהם וניצול מעמדם כמעין כוכבי רוק של המגזר הפיננסי לשם גיוס תמיכה באסטרטגיות שלהם.

בניגוד לעמיתים רבים אחרים בקרנות גידור, משקיעים אקטיביסטים כמו לואב ואקמן אינם מפחדים לקחת הימורים גדולים על חברות, ולדרוש שינוי בצורה מאוד פומבית. הם מבצעים שינויים בהנהלות ודירקטוריונים, מכתיבים אסטרטגיה - הכל לשם הגדלת שווי אחזקותיהם. או שאם אינם מאמינים בחברה, הם פשוט מהמרים נגדה באמצעות שורט.

בשנה שעברה היה לואב דמות מפתח בהדחת מנכ"ל יאהו סקוט תומפסון. הוא כתב מכתבים חריפים לדירקטוריון חברת האינטרנט ופירט כיצד ניפח תומפסון את קורות חייו. "כיום יותר מאי פעם משקיעי יאהו זקוקים למנכ"ל אמין", כתב לואב. מאז שרכש לואב נתח ראשון ביאהו ב-2011, עלתה מנייתה ביותר מ-50%.

אקמן הפך השקעה של 60 מיליון דולר ב-General Growth Properties לרווח של 2.3 מיליארד דולר באמצעות ניווטה של מפעילה הקניונים הגדולה בארה"ב בפשיטת רגל. לאחר שהצטרף לדירקטוריון, הצליח למנוע נסיון השתלטות עוין.

הם לא תמיד מצליחים. אקמן כשל בניסיון להביא לשיפור ביצועי רשת הקמעונות טארגט, והפסיד מיליונים. הוא עדיין מנסה להביא לשיפור בג'יי.סי פני, רשת ההלבשה האמריקאית, אך מאז החל להשקיע בה בסוף 2010, ירדה מנייתה ב-31%. הקרן הראשית של לואב ירדה בכ-33% ב-2008, בעת המשבר הפיננסי, כמו קרנות רבות אחרות.

רק אחד מהם יוכל להיות צודק בעניין הרבלייף. בסוף דצמבר, הכריז אקמן על שורט "ענק" על הרבלייף, במצגת בת 3 שעות שכותרתה "מי רוצה להיות מילונר?". הוא הטיל ספק במכירות של כמעט 4 מיליארד דולר בשנה.

"אני לא חושב שלמעשה יש שם הרבה מכירות קמעוניות כלל", אמר אקמן, שהתחייב לתרום את הכנסותיו מהימור זה לצדקה. הוא הציג סרטון שהפיקה הרבלייף, בו נראה בית הפאר של אחד ממשווקיה, וטען כי הוא מדגים את התרבות הבעייתית של החברה. בסוף המצגת טען כי רגולטורים יסגרו בסופו של דבר יסגרו את החברה.

הצהרותיו הפילו את המניה - תוך 4 ימים, מניות הרבלייף צנחו ב-30%. זמן קצר לאחר שאקמן החל בקמפיין שלו, לואב נפגש עם בכירי החברה, לדברי אנשים המקורבים לנושא. הוא ביצע מחקר משלו, ולבסוף החליט שאקמן טועה. הוא רכש 8.2% מהרבלייף, וכאשר דיווח על הרכישה, היא עלתה ב-4% באותו היום. כיוון שכבר החלה להתאושש מהמתקפה של אקמן, היא כבר היתה במחיר גבוה מזה שהיתה בו כאשר הגיש את המצגת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker