היהודי הטוב והלכלוך בוול סטריט: הכירו את שר האוצר הבא של ארה"ב

ג'ק לו, בן למשפחה דתית משכונת פועלים, נהפך לאחד האנשים הקרובים לנשיא אובמה והיה דמות מרכזית במגעים למניעת המצוק הפיסקלי; למרות ההערכה הרבה שלה הוא זוכה, עברו כולל הרפתקה כושלת בסיטי שהפכה אותו למיליונר - על חשבון משלם המסים

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
נדן פלדמן
נדן פלדמן

ג'ק לו הוא דמות מוכרת בממשל האמריקאי עוד משנות ה-70, אבל הקפיד לשמור על פרופיל ציבורי נמוך וכמעט שאינו ידוע בציבור הרחב. בשנה החולפת נהפך לו לאחד מאנשי סודו הקרובים של הנשיא ברק אובמה ונטל תפקיד מרכזי במגעים עם הרפובליקאים על המצוק הפיסקלי, מה שזיכה אותו במינוי לתפקיד שר האוצר הבא של ארה"ב. 

למרות ההערכה המקצועית הרבה שלה הוא זוכה ורגישותו לסוגיות חברתיות, שבאה לידי ביטוי בתפקידים השונים שמילא בממשל, לו ספג ביקורת קשה על ההרפתקה הקצרה שלו בוול סטריט, שממנה יצא מיליונר - תוך הימורים כושלים שהסבו הפסדים כבדים. עם זאת, למרות ההון הלא מבוטל שצבר, לו נחשב לאדם צנוע ומתגורר עם משפחתו בשכונת ברונקס שבניו יורק.

ג'ק לוצילום: נטשה מוזגוביה

כיצד טיפס לו, יהודי שומר מצוות שגדל בשכונת פועלים, ממשפחה לא עשירה ולא מקושרת, לאחד התפקידים המשפיעים ביותר בכלכלה העולמית?

ג'ייקוב ג'וזף לו נולד ב-1955 וגדל במשפחה דתית אורתודוקסית שהשתקעה בשכונת קווינס בניו יורק. מראשית דרכו השתלב לו בתפקידים שונים במפלגה הדמוקרטית. כבר בגיל 20 נהפך ליועץ בכיר ליו"ר בית הנבחרים דאז, טיפ אוניל. לו ביטא גישה כלכלית שמעודדת סיוע למעוטי יכולת ולבעלי הכנסות נמוכות, וקידם בין היתר הקלות בשכר לימוד לסטודנטים, רפורמה בביטוח הלאומי ובניית שיכונים ציבוריים.

ב-1978 התקבל למלגת לימודים באוניברסיטת הארוורד. את התואר השני שלו במשפטים סיים לו באוניברסיטת ג'ורג'טאון ב-1983. בתום לימודיו פנה לקריירה משפטית פרטית ותפקידים ניהוליים, בהם גם בכיר באגף התקציב של עיריית בוסטון. 

עם בחירתו של ביל קלינטון לנשיאות ב-1992 החלה נסיקתו המקצועית. מ-1993 הוא שימש כיועץ מיוחד לנשיא וטיפל בחקיקה של רפורמת הבריאות שתיכנן קלינטון להעביר. שנה לאחר מכן מינה קלינטון את לו לסגן ראש אגף התקציב בבית הלבן, עד למינויו לראש האגף ב-1998. הוא שימש בתפקיד עד תום הקדנציה השנייה של קלינטון בתחילת 2001.

אחרי שעזב את הבית הלבן שימש לו במספר תפקידים באקדמיה, בהם סגן נשיא אוניברסיטת ניו יורק (NYU).

ב-2006 הגיע הפרק היחיד השנוי במחלוקת בקריירה של לו: הוא מונה לתפקיד סמנכ"ל התפעול של חטיבה העוסקת במסחר בכספי הבנק (נוסטרו) בבנק ההשקעות סיטי. היחידה שעמד בראשה השקיעה בקרן גידור שהימרה על התרסקות שוק הנדל"ן, מהלך שגרר ביקורת נגדו כשחזר לבית הלבן ב-2009. על שנה אחת בסיטי הרוויח לו 1.1 מיליון דולר, אף שהיחידה שניהל הפסידה מיליארדי דולרים כתוצאה מהשקעות כושלות שלו. ברבעון הראשון של 2008 הפסידה היחידה כ-500 מיליון דולר. באותה שנה חילץ הממשל את סיטי בהיקף של 45 מיליארד דולר.

הניסיון המר והקצר של לו בוול סטריט החזיר אותו לזרועות הממשל. הקשר הצמוד שלו עם משפחת קלינטון נמשך כשמונה בתחילת 2009 לשמש סגן למזכירת המדינה, הילרי קלינטון.  

ביולי 2010 החל לו בקדנציה השנייה שלו בתפקיד ראש אגף התקציב בבית הלבן, עם פרישתו של פיטר אורסצג. הוא שאף להשיב את רמות המס על העשירים שהונהגו בשנותיו של קלינטון כנשיא. עם זאת, הוא הציע להוריד את מס החברות לרמות של 25% מקרוב ל-40% כיום.

לפני שנה בדיוק מינה אובמה את לו לראש הסגל בבית הלבן, הנחשב לאחד התפקידים בעלי העוצמה וההשפעה הגדולים ביותר על הנשיא ובממשל. המינוי גרר ביקורת חריפה, לאחר שהתגלה כי לו קיבל בונוס של יותר מ-900 אלף דולר מסיטי, לאחר שהממשל חילץ אותה ולאחר שצברה הפסדים בהיקף של 27.7 מיליארד דולר.

לו נהפך לאחד מאנשי אמונו הקרובים ביותר של אובמה, ונטל תפקיד מרכזי במגעים הקדחתניים לעסקה עם הרפובליקאים למניעת המצוק הפיסקלי. לו חתר להגיע להסכם בכל מחיר, אך התעקש להביא לפגיעה מינימלית בתכניות וסעיפים של רווחה ובריאות, כמו מדיקר, דיור ציבורי ותלושי מזון. "אחד הדברים שלו הבין תמיד באופן עמוק הוא עד כמה חשוב תפקיד הממשל עבור פנסיונרים, עניים ולאנשים שאינם מחוברים לכלכלה ולשוק, לעומת רפובליקאים רבים שמשוכנעים שכולם מחוברים, אך למעשה ממש לא", אמר על לו היועץ הכלכלי לשעבר לסגן הנשיא ביידן, ג'ראד ברנשטיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker