המחאה החברתית שמצליחה

בסין, צעדים קטנים נעשים בדרך לשחרור מעריצות השלטון

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"איננו רוצים לכרוע ברך, אבל הם שברו לנו את הברכיים. אנו כורעים ברך הפעם הזו, וחורקים שיניים" - עיתונאי מ"בייג'ין ניוז" על המאבק בצנזורה.

בשעה שהמחאה החברתית בישראל נעלמת כליל לטובת פטפטת בחירות נדושה ומוכרת להכעיס (עדתיות, בטחוניזם), מחאת "לכבוש את וול סטריט" בארה"ב מתחבאת מאימת האפ.בי.איי והמחאה באירופה ניגפת בפני פלוגות הצנע, יש מקום אחד ומפתיע בעולם שבו המחאה מצליחה, בצעדים קטנים אבל קולניים, להשיג הישגים בעלי חשיבות.

מפגין נגד סגירת סאותרן וויקלי נושא שלט בו נכתב: "בואו נרדוף אחר החלומות שלנו יחד", היוםצילום: אי–פי

הממונים על התעמולה במחוז גואנגדונג בדרום סין החליטו השבוע לשחרר ולו חלקית את רסן הצנזורה על עיתון מקומי, "סאתרן ויקנד". מאבקו בצנזורה של העיתון, איקון ליברלי שיצא נגד המפלגה הקומוניסטית, נהפך לנושא שהסעיר את המדינה הענקית כולה. העיתון סבל מהגבלות שהלכו והחמירו בשנים האחרונות, וקרא להתפטרותו של הצנזור המחוזי, טואו ז'ן. יום קודם לכן פרצה מחלוקת בעיתון "בייג'ין ניוז" אשר הצנזורים אילצו את כותביו לפרסם מאמר נגד "סאתרן ויקנד", והמו"ל שלו איים להתפטר, דיווח "ניו יורק טיימס".

למרות קירבתה ההולכת וגוברת לשוק החופשי בתחום הכלכלה, ממשיכה סין להיות דיקטטורה ריכוזית. המאבק על חופש הביטוי של העיתונים שם הולך יד ביד עם מאבק עממי לזכויות קניין וחוקה ומחאה נגד שחיתות שניצתו בכפרים ברחבי האומה בשנתיים האחרונות. מאמר שהיה אמור להתפרסם ב"סאתרן ויקנד" בראש השנה, קרא לאכוף את הזכויות החוקתיות של אזרחי המדינה, שסובלים מידה הכבדה והשרירותית של הממשלה בכל הנוגע להחרמת קרקעות והריסת מבנים. המאמר צונזר כך שנקרא כתמיכה במערכת הקיימת. כתוצאה מכך הכריזו העיתונאים על שביתה בשבוע שעבר.

קרבות מקומיים שכאלה נשמעים כמו זוטות, אולם הממשל המרכזי בסין מוטרד מהם. פתיחת הכלכלה, שמתרחשת בסין כבר כמה עשורים, וסייעה לצמיחתה המהירה, איננה מהלך שיכול להתבצע לכשעצמו ולהותיר את שאר הפונקציות השלטוניות ריכוזיות. ההנהגה החדשה של המפלגה הקומוניסטית נאלצת להתמודד עם רתיחה בשטח.

במהלך 7 השנים האחרונות הוגבר קצב התיעוש והאורבניזציה בסין. מי ששילם מחיר יקר על כך היו החקלאים. מחקר משותף לאוניברסיטה רנמין, אונ' מישיגן ולנדסי, עמותה העוסקת בהגנה על זכויות קרקע לעניים ברחבי העולם, הראה כי הממשלה בסין מחרימה קרקעות מ-4 מיליון כפריים מדי שנה. ב-43% מהכפרים שנסקרו במחקר (1,791 משקי בית ב-17 מחוזות שונים) החרימה הממשלה המקומית אדמות בעשור האחרון. הכפריים מקבלים פיצוי של כ-4,500 דולר לדונם, אולם האדמה נמכרת על ידי הרשויות המקומיות לקבלנים, שבדרך כלל בונים על האדמות פרויקטים מסחריים, ב-185 אלף דולר לדונם, בממוצע.


מחלוקת על הקרקעות היתה במוקד 65% מ-180 אלף ארועי מחאה בסין בשנה. ההנהגה הקודמת, בראשותו של ון ג'יאבאו, העלתה ב-2012 את נושא זכויות הקרקע. ון ביקר בגואנדונג ב-2012 בפברואר, ואמר: "שורש הבעיה היא לא שהאדמה היא קניין החקלאים, אלא שהם לא זכו להגנה על זכויותיהם". העיתוי של ביקורו במחוז לא היה מקרי: בסוף 2011 ובתחילת 2012 פרץ מרד בכפר ווקאן נגד הרשויות המקומיות. לאחר מצור ממושך נסוגו השלטונות מכוונותיהם להחרים קרקעות, באחד הנצחונות המתוקשרים ביותר של מחאת הקרקעות הסינית.

המשטר הנוכחי, בראשות שי ג'יאנפינג, מפגין גישה שמרנית קצת יותר. שי אמר כי סין צריכה לשמר את המסורת הסוציאליסטית שלה - והוא לא התכוון להגנה על זכויות העובדים, דווקא. אולם לנוכח ההתמרמרות ההולכת וגוברת, ההנהגה שמה במוקד תוכניותיה רפורמה שנועדה לשפר את מצבם הכלכלי של הכפריים, ואחד מעמודי התווך שלה יהיה פיצוי מוגדל עבור קרקעות שיוחרמו.

סין רחוקה מאוד מלהיות מדינה דמוקרטית ונאורה. דווקא הצעדים הקטנים שנעשים לשחרור עול העריצות מדגימים זאת. בתחילת השבוע דיווחה הטלוויזיה הממלכתית באתר האינטרנט שלה על כוונות לשים קץ למערכת מחנות הכפייה שלה שנוצרה בשנות ה-50. זוהי מערכת ל"חינוך מחדש" שבה כלואים 190 אלף אסירים שהואשמו בגניבה, זנות או שימוש בסמים, ולא עברו שימוע משפטי. לפי הערכות של גורמים מחוץ לסין, משמשים מחנות כפייה אלה לענישת מתנגדי ממשל. "המערכת שיחקה תפקיד חשוב בשמירת הסדר החברתי בתקופות מסוימות, אולם עם התפתחות החברה והמערכת המשפטית, הפגמים שלה ניכרים יותר לעין", נכתב במאמר מערכת של סוכנות הידיעות הממשלתית, סינחואה. נראה שכדי לשמור על הסדר החברתי בסין, צריך להפסיק לנסות לחנך מחדש את אזרחיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker