דילמה בטוויטר: האם למנוע מאנטישמים את חופש הביטוי?

ארגונים יהודיים בצרפת תובעים את טוויטר בדרישה כי תמסור זהות של משתמשים אנטישמים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

טוויטר נתבעת על ידי ארגוני סטודנטים יהודים בצרפת, הדורשים ממנה לחשוף את זהותם של משתמשים שהשתמשו בביטויים אנטישמיים. הארגונים הגישו את התביעה על סמך החוק נגד דברי הסתה בצרפת. עם זאת, טוויטר, חברה אמריקאית, טוענת כי היא אינה יכולה לעשות זאת ללא אישור בית משפט אמריקאי, שכן היא מחויבת לחוקי חופש הביטוי האמריקאיים שפחות נוטים לאפשר צנזורה על סמך דברי הסתה.

שר בכיר בממשלת צרפת, שאינה מעורבת ישירות בתביעה, אמר ל"לה מונד" כי לטוויטר "יש אינטרס להתאים עצמה לתרבות המשפטית, פילוסופית ומוסרית של המדינות שבהן היא פועלת".

טוויטר

הוויכוח ניצת לאחר שביטויים אנטישמיים בצרפת נהפכו להאשטגים פופולריים. למשל, מספר הציוצים עם התווית siJetaisNazi# ("לו הייתי נאצי"), היה זהה למספר הציוצים על השחקן ז'ראר דפרדייה שעזב את צרפת בשל העלאת המסים על העשירים וזכה לביקורת חריפה - 1,200, לפי הצהובון "ל'אקספרס". באחד הציוצים עם תווית זו, למשל, נאמר "הייתי מפגיז את ישראל". משתמשים רבים אחרים הגיבו לציוצים אלה בהתנגדות לתווית.

הבלוג ג'יגה-אום דיווח כי טוויטר פרסמה הצהרה לפיה "טוויטר אינה מנטרת את התוכן. אנו נשמעים לחוקי המדינות שבהן אנו פועלים, ויש לנו כללים ותנאי שימוש המגדירים את התנהגות המשתמשים בפלטפורמה. אם מתריעים בפנינו על תוכן שעשוי להפר את תנאי השימוש, נחקור כל דיווח ונגיב בהתאם למדיניות ולהליכים המפורטים בעמודי התמיכה שלנו. אפשר למצוא את הכללים כאן, ומידע נוסף כאן".

טוויטר ידועה כמי שאינה ממהרת להסיר ציוצים בשל מחוייבות לחופש הביטוי. זאת, בניגוד לפייסבוק, שלעתים קרובות זוכה לביקורות נוקבות על הסרת תוכן מכיוון שאנשים התלוננו על היותו פוגעני, ללא בדיקה מעמיקה. באחד המקרים האלה, למשל, הוסרה תמונה של אשה מוסלמית שצילמה את עצמה ללא רעלה, לשם קמפיין פמיניסטי ערבי, וחשבון המשתמש של חברות בקבוצה הוקפא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker