נתוני מקרו בסין דחפו את וול סטריט לשיא של 5 שנים

מגזרי הפיננסים והאנרגיה הובילו את העליות ■ ירידות בשוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב לראשונה זה 5 ימים ■ האג"ח הממשלתיות של ספרד זינקו ■ בורסות אירופה נסוגו משיא של כמעט שנתיים ■ נוקיה זינקה ב-11% בבורסת הלסינקי בעקבות דו"חות חזקים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא של 5 שנים, לאחר שזינוק חד פי 3 מהצפוי ביצוא מסין - הכלכלה השנייה בגודלה בעולם אחרי ארה"ב - חיזק את ההערכות כי הכלכלה העולמית נמצאת בדרכה להתאוששות. מגזרי הפיננסים והאנרגיה הובילו את העליות בוול סטריט. בורסות אירופה נסוגו משיא של כמעט שנתיים על רקע השארת הריבית בגוש היורו ובבריטניה ללא שינוי.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.6%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.8% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2007; מדד נאסד"ק הוסיף 0.5%. שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסגר בירידות לראשונה זה חמישה ימי מסחר לאחר שהשיפור בתחזית הבנק המרכזי של אירופה וסימני צמיחה בסין צמצמו את הביקוש לאג"ח ממשלתיות אמריקאיות בתור מקלט למשקיעים. התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים עלתה ב-0.04% לרמה של 1.89% - מרחק של פחות מ-0.1% משיא של שמונה חודשים אליו טיפסה בשבוע שעבר.

דראגי וספרד דוחפים את היורו לזינוק החד זה 4 חודשים

היורו מזנק מול הדולר בשיעור החד ביותר זה ארבעה חודשים ומתחזק מול הין לשיא של 18 חודשים, לאחר שנשיא הבנק המרכזי של אירופה צינן את הציפיות להורדת הריבית בגוש היורו בעתיד הקרוב.

היורו מזנק מול הדולר ב-1.4% - העלייה היומית החדה ביותר מאז ספטמבר - לשער של 1.3249 דולר ליורו, וקופץ ב-1.8% מול הין היפני לרמה של 116.845 ין ליורו - השער הגבוה ביותר מאז יולי 2011. הדולר מתחזק מול הין ב-0.4% לרמה של 88.205 ין לדולר, לאחר שמוקדם יותר כבר טיפס לשער של 88.41 ין לדולר - רמתו הגבוהה ביותר מאז יולי 2010. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-1.1% לרמה של 79.75 נקודות.

החזית המקרו כלכלית: זינוק ביצוא מסין; החלטות ריבית באירופה

הנתון מקרו כלכלי המשמעותי ביותר שפורסם היום בעולם הגיע מסין - הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. היצוא מסין קפץ בדצמבר ב-14.1% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, זינוק חד כמעט פי שלושה מתחזיות הכלכלנים לגידול של 5%.

באירופה, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) , ברמה של 0.75%. "היורו ממש החל לזנק לאחר ששנשיא הבנק המרכזי, מריו דראגי, מאר כי החלטת הריבית התקבלה פה אחד", אמר ג'ון הרדי, אסטרטג המט"ח הראשי של סקסו בנק, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "זה יצר מידה מסוימת של חוסר ודאות לגבי האם תהיה הורדת ריבית באחת הפגישות הקרובות. הסיכויים לכך פחתו", הוסיף.

במסיבת עיתונאים שקיים בפרנקפורט לאחר החלטת הריבית, אמר דראגי כי התאוששות הדרגתית של כלכלת גוש היורו צפויה להתחיל בהמשך השנה. "בטווח הבינוני, אנו צופים שיפור ניכר בתנאים בשווקים הפיננסים", אמר דראגי. 

בחזית המקרו כלכלית בארה"ב: מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר לרמה של 371 אלף לעומת רמה של 367 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה למספר נמוך יותר של 365 אלף תביעות לעומת 372 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם. הממוצע הארבע-שבועי של מספר תביעות האבטלה, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ב-6,750 לרמה של 365,750.

המלאי הסיטונאי בארה"ב גדל בנובמבר ב-0.6% לאחר עלייה של 0.3% באוקטובר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו גידול מתון יותר של 0.3% לאחר עלייה של 0.6% שעליה דווח במקור באוקטובר. לעומת נובמבר 2011 גדל המלאי הסיטונאי ב-7%. המכירות הסיטונאיות זינקו ב-2.3% בנובמבר לעומת החודש הקודם. 

מניות במוקד בוול סטריט

מנכ"ל ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל, טים קוק, נפגש היום בבייג'ינג עם יו"ר ענקית הסלולר הסינית צ'יינה מובייל כדי לדון בשיתוף פעולה בין שתי החברות. זהו ביקורו השני של קוק בסין בתוך פחות משנה, ונועד לבלום את מגמת ההתכווצות בנתח השוק של אפל בשוק הסמארטפונים המקומי.

אנליסטים של בית ההשקעות סנפורד ברנסטיין העלו את המלצתם למניית ניוז קורפ, ענקית המדיה שבראשה עומד רופרט מרדוק, מ"תשואת שוק" ל"תשואת יתר".

קמעונית התכשיטים טיפאני הזהירה כי רווחיה בשנת הכספים שתסתיים בסוף החודש יהיו בקצה התחתון של טווח התחזית.

פורד, יצרנית המכוניות השנייה בגודלה ברה"ב, הודיעה על הכפלת הדיווידנד הרבעוני המחולק למשקיעים ל-10 סנט למניה.

אירופה קרובה לשיא של שנתיים; האג"ח של ספרד מזנקות

בורסות אירופה נסוגו משיא של כמעט שנתיים על רקע החלטות הריבית בגוש היורו ובריטניה היום. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.1%; פרנקפורט ירדה ב-0.2%; פאריס איבדה 0.4%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי, אשר נסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר 2011, נסוג ב-0.3%.

היורו מתחזק מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם. המטבע האירופי מטפס ב-0.9% מול הדולר לרמה של 1.3184 דולר ליורו. מול הין מתחזק היורו ב-0.8%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של ספרד ל-10 שנים ירדה היום מתחת לרמה של 5% לראשונה זה 10 חודשים, לאחר שממשלת ספרד הצליחה לגייס סכום גדול מהצפוי במכרז למכירת אג"ח ממשלתיות. התשואה על האג"ח הממשלתיות לשנתיים ירדה לרמתה הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2010. הממשלה מכרה במסגרת המכרז אג"ח ממשלתיות בהיקף של 5.8 מיליארד יורו (7.6 מיליארד דולר) - יותר מהיעד המרבי של חמישה מיליארד יורו.

יצרנית מכשירי הסלולר הפינית נוקיה דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מהצפוי הודות למכירות איתנות של קו דגמי הסמארטפונים החדש לומיה. מניית נוקיה זינקה בכמעט 11% בבורסת הלסינקי. נוקיה דיווחה על מכירת 4.4 מיליון מכשירי לומיה ברבעון הרביעי של 2012 לעומת 2.9 מיליון מכשירים ברבעון השלישי של השנה. המספר הכולל של סמארטפונים שמכרה החברה ברבעון טיפס ל-6.6 מיליון - גידול ראשון מזה שנה במספר המכשירים שחברה מכרה.

חטיבת מכשירי ושירותי הסלולר של החברה, החטיבה המרכזית של נוקיה, הגיעה ברבעון הרביעי לאיזון בשורת הרווח התפעולי, בניכוי סעיפים חד פעמיים, מסרה נוקיה. בחודש אוקטובר צפתה החברה כי החטיבה תרשום הפסד תפעולי. עם זאת, מכירות חטיבתה העיקרית של החברה ירדו ברבעון הרביעי ל-3.9 מיליארד יורו (5.1 מיליארד דולר) לעומת מכירות של של שישה מיליארד יורו בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.  

עליות באסיה

טוקיו עלתה ב-0.7%; סיאול עלתה ב-0.7%; הונג קונג עלתה ב-0.6%; שנחאי הוסיפה 0.4%; אוסטרליה טיפסה ב-0.3%. החוזים על מדד S&P 500 מצביעים על עלייה של 0.2%.

היצואניות היפניות מתעודדות גם מחולשת הין, לאחר שנגיד הבנק המרכזי של יפן, מסאקי שיראקאווה, אמר אתמול כי הבנק המרכזי משתף פעולה עם הממשלה, ועורר ספוקלציות כי קובעי המדיניות יגדילו את רכישות הנכסים שלהם בפגישתם לקראת סוף החודש. היום צפוי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) להיפגש, אך אינו צפוי לשנות מדיניותו, להערכת כלכלנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker