חוצפה

לאחר שחולצה ע"י הממשל, AIG שוקלת לתבוע אותו

מאחורי התביעה: המנכ"ל לשעבר הנק גרינברג שטוען כי החילוץ רימה את בעלי המניות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

AIG, שזה עתה יצאה מתוכנית חילוץ בה השקיע בה הממשל בארה"ב 182 מיליארד דולר מכספי משלמי המסים, שוקלת לתבוע את המחלצים שלה. לאחר שיצאה בקמפיין "תודה לך אמריקה", בוחנת חברת הביטוח הענקית לתבוע 25 מיליארד דולר בשם בעלי המניות שלה מהממשל, שלכאורה גזל עשרות מיליארדי דולרים מבעלי המניות שלה והפר את התיקון החמישי לחוקה, האוסר על לקיחת רכוש פרטי לשימוש ציבורי בלי פיצוי הוגן.

ממשלת ארה"ב לקחה נתח של 92% ממניות AIG בתמורה לחילוץ, שעליו גבתה ריבית גבוהה והעבירה כספים מ-AIG לכמה מלקוחותיה. מי שעומד מאחורי התביעה הוא מוריס (הנק) גרינברג, המנכ"ל לשעבר של החברה, שהגיש תביעה כזו ב-2011 בשם בעלי המניות, וקרא לחברה להצטרף אליו, במהלך שעשוי להביא להסדר פשרה עם הממשלה.

רוברט בנמשה, מנכ"ל AIGצילום: אי–פי

גרינברג טוען כי הריבית הגבוהה ששילמה AIG - יותר מ-14% - היתה עונש שפגע בה.כמו כן דוללו בעלי מניות גדולים. חברי דירקטוריון AIG, שהצטרפו ברובם אחרי החילוץ, חייבים לשקול את התביעה בשל חובת הנאמנות שלהם לבעלי המניות. אולם תביעה נגד הממשלה תתפס בציבור כהפגנת חוסר הכרת טובה מופלג, ולעורר מתיחות בין החברה לבין הממשל.

AIG נקלעה לקשיים ועמדה על סף קריסה לאחר שחטיבת המוצרים הפיננסיים שלה לקחה סיכונים מופלגים בהימור על מוצרי ביטוח נגד חדלות פרעון בשם CDS. החילוץ שלה, בספטמבר 2008, היה אחד מההשקעות הגדולות שביצע הממשל בכספי המסים כדי למנוע התמוטטות הממסד הפיננסי בארה"ב.

מאז 2010 החברה החלה, בהובלת המנכ"ל רוברט בנמשה, לפרוע את כספי החילוץ, בעזרת מכירת חטיבות גדולות והנפקות מניות. חלקה של הממשלה במניותיה הניב לה רווח של 22 מיליארד דולר. דילבוק, בלוג הטכנולוגיה של "ניו יורק טיימס", דיווח מפי מקורות יודעי דבר כי גורמים בוושינגטון זועמים על כך ש-AIG אף שוקלת את הצטרפותה לתביעה. בית משפט בניו יורק פסל על הסף את התביעה של גרינברג, בעוד שביהמ"ש בוושינגטון הסכים לדון בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker