דפנה מאור
דפנה מאור

המערכת הפוליטית בבריטניה סוערת בימים אלה סביב תוכניתה של מפלגת השלטון השמרנית, בראשותו של דיוויד קמרון, לבצע קיצוצים משמעותיים בתקציבי הרווחה. הצעדים שמתכננים השמרנים עשויים להוות תחילתו של פירוק מודל מדינת הרווחה של בריטניה.

ג'ורג' אוסבורן, שר האוצר של בריטניה ויד ימינו של קמרון, הכריז על תוכנית בת שלוש שנים להטיל מגבלה על העלאת הטבות הרווחה לרוב אזרחי בריטניה בגיל העבודה ועל הטבות מס, החל מאפריל 2013 למשך שלוש שנים. הטבות אלה כוללות דמי אבטלה, תשלום חופשת לידה, וקצבאות ילדים. בפועל, הקצבאות יוגדלו בשלוש השנים הבאות בשיעור נמוך מעליית המדד, ובשל כך יעברו קיצוץ במונחים ריאליים. המתנגדים לתוכנית טוענים כי היא תפגע באוכלוסיות החלשות ביותר, בעוד שהשמרנים מנסים להציג את הקיצוצים ככאלה המכבידים את הנטל דווקא על אלה שאינם נזקקים.

אחד הצעדים בעלי הסמליות הגדולה ביותר היא ביטול האוניברסליות של קצבאות הילדים: לאחר 57 שנים, יקוצצו קצבאות ילדים ל-1.1 מיליון הורים המשתכרים 50 אלף ליש"ט לשנה ויותר, ו-820 אלף הורים המשתכרים יותר מ-60 אלף ליש"ט בשנה לא יזכו יותר לקבל את הקצבה. המהלך יחסוך 1.5 מיליארד ליש"ט תוך שנה. ב"גרדיאן" ציינו בציניות בריטית אופיינית כי משפחה חד הורית המשתכרת 60 אלף ליש"ט תאבד את הקצבה, וזוג המשתכר 50 אלף ליש"ט כל הורה, או 100 אלף ליש"ט ומעלה למשפחה, ישמור את הקצבה במלואה. יתר על כן, ההורים למעשה ימשיכו לקבל את הקצבה, אולם יצטרכו להחזיר אותה בתשלומי מס, אלא אם חתמו על ויתור עד אתמול.

שר האוצר הבריטי ג'ורג' אוסבורןצילום: אי–פי

אחד הדברים שעוררו את חמת זעמם של שותפי השמרנים בקואליציה, הליברל-דמוקרטים, היתה השימוש של אוסבורן בביטוי shirkers– בטלנים או משתמטים מעבודה, מול strivers– המתאמצים, או השואפים. ניק קלג, סגן רה"מ ומנהיג הליב-דמוקרטים אמר כי אין שום תועלת בהכרזות שיוצרות פילוג בין "העניים הראויים" לבין "העניים הבלתי ראויים".

הקיצוצים המתוכננים כוללים: הגבלה של העלאות קצבאות אבטלה והשלמת הכנסה ל-1% במקום 2.2% בשנה. הקפאת קצבאות ילדים עד אפריל 2014 והגבלה של העלאות ל-1% בשנתיים הבאות. בדומה לכך יוגבלו העלאות בתשלומי חופשות לידה, קצבאות ילדים לעובדים, קצבאות לעובדי ממשלה ועוד. קצב עליית המחירים בבריטניה בחודש האחרון היה 2.7%, לשם השוואה.

מודל מדינת הרווחה עבר זעזוע חמור עוד לפני המשבר של 2008, אולם המשבר הפיננסי ומשבר החובות בעקבותיו חשפו אותו במערומיו: למדינות רבות אין יכולת לממן אותו. במקומות מסוימים, ובריטניה ללא ספק סובלת מכך במידה לא מועטה, מערכת הרווחה יצרה תמריצים מעוותים לאנשים לא לעבוד. התיקון שצריכות לעבור מערכות הרווחה הוא מסובך מאוד, ואינו יכול להיפתר בקיצוץ גורף ורוחבי, מפני שכך יישפך התינוק עם מי האמבטיה – כפי שטוענים מבקרי תוכנית הקיצוצים בבריטניה

הצורך ברפורמה בולט מאוד לעין בעולם המפותח (בניגוד לכך, בכלכלות המתעוררות, בעיקר בדרום מזרח אסיה, המצב הפוך – אין מנגנוני רווחה, הצורך בהם הולך ונהיה בוער משנה לשנה, והרשויות מודעות לכך). ארה"ב מתחבטת בכך לא פחות כיום, כאשר תקציבי הביטוח הלאומי, מדיקר ומדיקייד – וביטוח הבריאות שייכנס לתוקף בשנה הבאה – תופסים נתח הולך וגדל מהתקציב, ומזינים את הר החובות הגדול.

מערכות המס והרווחה זקוקות לרפורמה – השתיים שלובות זו בזו באופן הדוק, ושינוי דורש עבודה מאוד סבוכה כדי לפתור את הנבכים האינסופיים שלהן. אולם שינוי כזה לא יכול ללכת ללא חשיבה וחקירה מעמיקה גם בנוגע לצדק חברתי וחלוקה הוגנת של הנטל ושל המשאבים.

בבריטניה, בינתיים, הביקורת גואה: מכון המחקר ללימודים פיסקליים בבריטניה פירסם נתונים המראים כי השינויים המוצעים בבריטניה ישפיעו על 7 מיליון משקי בית שבהם עובד אחד או יותר, וכי הקיצוץ הממוצע יהיה 165 ליש"ט לשנה למשפחה. אד בולס, שר האוצר בממשלת הצללים (כלומר המקביל של שר האוצר באופוזיציה), אמר כי הממשלה הבריטית משתמשת במיתוסים לגבי הפגיעה של הקיצוצים. "מיליונרים מקבלים הורדות מס, ו-7 מיליון משפחות עובדות הנאבקות על קיומן משלמות את המחיר על כשלונם הכלכלי של דיוויד קמרון וג'ורג' אוסבורן".

המדיניות הכלכלית של קיצוץ תקציבים וצנע של קמרון ספגה ביקורת אתמול במאמר שפירסם הכלכלן האמריקאי זוכה פרס נובל פול קרוגמן, שכתב כי הקיצוצים המיטו על בריטניה מיתון כפול שאפשר היה להימנע ממנו. לפי הערכות עשויה הכלכלה הבריטית להיקלע למיתון שלישי.

קבוצת התקציב לנשים בבריטניה, שכוללות צוות של מומחים עצמאיים, פירסמה מחקר המראה כי 10% משקי הבית העניים ביותר יפסידו 1.9% מהכנסתם השבועית, וכי העשירון התשיעי יפסיד 1.6% בגלל הקיצוצים. 10% העשירים ביותר לא יפסידו דבר והעשירון השני יפסיד רק 0.1% מהכנסתו. משפחות עם ילדים שבהן אין עובד במשק הבית יפסידו בממוצע 3.8% מההכנסה השבועית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker