קריאות להדיח את ראש עיריית ברלין בשל כישלון בניית נמל התעופה חדש

בניית נמל התעופה החדש של ברלין החלה ב-2006, אך הוא צפוי להיפתח רק בסוף השנה הבאה בעקבות שורה של תקלות בבניה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דייקנות ויעילות היו מאז ומתמיד שתי תכונות שמיוחסות לעם הגרמני. פרויקט בנייתו של נמל התעופה החדש בברלין, אשר נמשכת כבר יותר משש שנים, פוגע בתדמית הזו.

ראש עיריית ברלין, קלאוס ווברייט, אשר סייע לבנות את תדמיתה של העיר כמרכז בוהמייני ונגיש, הודיע אתמול כי יתפטר מתפקידו כיו"ר הפרויקט, לאחר שנודע כי פתיחתו נדחתה בפעם הרביעית. ווברייט יישאר בתפקידו כראש העיר, על אף הקריאות להדחתו.

צילום: אי–פי

פתיחת נמל התעופה החדש BER נקבעה ל-27 באוקטובר, אך ככל הנראה לא תתרחש לפני שנת 2014, בשל תקלות בנייה. הבעיה העיקרית אשר גרמה גם לעיכובים הקודמים היא תקלה במערכת המיגון נגד שריפות.

מתכנני המבנה לא נצמדו להיתרי בנייה למערכת ונטילציה אוטומטית שתסייע להציל אנשים בטרמינל במקרה של שריפה, דיווח העיתון "בילד", לפי מסמכים פנימיים של חברת הבנייה. "בילד" דיווח כי מבחנים שנערכו למערכת לא הראו תוצאות מספקות.

לפי ה"בילד", נמצאו במקום מאות תקלות אחרות, כולל סדקים באריחי הרצפה וחמור מכך, בעיות ברשת המקומית שאמורה לשלוט על כל נמל התעופה - ממערכות הצ'ק אין ועד לתאורת מסלולי ההמראה והנחיתה. מומחים הזהירו גם כי לנמל התעופה אין מספיק דלפקי צ'ק אין ומסועי מטען בכדי להתמודד עם כמות הנוסעים שתגיע למקום בתקופות שיא.

נמל התעופה החדש, שבו מחזיקה ממשלת גרמניה נתח של 26%, אמור היה להיות פרויקט יוקרתי של ברלין, ולהחליף את שני נמלי התעופה הוותיקים והעמוסים בבירה הגרמנית, טגל ושונפלד, שאמורים להיסגר ברגע שייפתח.

הבנייה החלה בספטמבר 2006, ונמל התעופה אמור היה להיפתח במקור ב-31 באוקטובר 2011. עדיין לא נקבע תאריך סופי לפתיחה, אך לפי ההערכות, עשוי נמל התעופה להיפתח רק באוקטובר 2014 או אפילו ב-2015.

העיכובים הרבים הגדילו את עלויות הפרויקט, אשר כבר תפחו ל-4.3 מיליארד יורו (5.7 מיליארד דולר), לעומת הערכה ראשונית ל-2 מיליארד יורו. הדחייה האחרונה צפויה להוסיף כמה מאות מיליוני יורו לחשבון, בשל עלויות בנייה, אובדן הכנסות והעלות של תחזוקת שני שדות התעופה האחרים זמן ארוך מהצפוי.

ווברייט, שעד עתה פיקח על הפרויקט, ספג ביקורת חריפה על כישלונו, ולא רק בשל העיכובים אלא גם בגלל הטענה שידע על הדחייה לפני חג המולד ולא הודיע על כך. מפלגת הירוקים בברלין קראה להתפטרותו של ווברייט. "הוא כבר לא מתאים להיות ראש העיר", אמרה רמונה פופ ממפלגת הירוקים לתחנת הרדיו דויטשלנד-רדיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker