למה לאל ג'זירה לרכוש ערוץ כושל?

"הנהגת קטאר רוצה להפיץ נרטיב קטארי של האירועים במזה"ת"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאת סטנלי ריד

>> במבט ראשון, מוכנותה של אל ג'זירה, רשת הטלוויזיה בלוויין בבעלות ובמימון ממשלת קטאר, לשלם כחצי מיליארד דולר עבור ערוץ חדשות הטלוויזיה האמריקאי Current TV, שעם מייסדיה נמנה אל גור, נראית כמו פרויקט גאוותני. ייתכן כי בסופו של דבר נגלה שזה מה שזה.

אך בשנים האחרונות, פיתחה קטאר את אחת מאסטרטגיות ההשקעות הזרות האנרגטיות והמתוחכמות בקרב מדינות המפרץ הפרסי עתירות הנפט והגז. ההתרחבות של אל ג'זירה בארה"ב יכולה להיתפש גם כחלק מתוכניתה לשים את עצמה על המפה ולהשמיע את קולה ברחבי העולם.

"הנהגת קטאר רוצה להפיץ נרטיב קטארי של האירועים במזרח התיכון ובמקומות אחרים", אומר כריסטיאן קוטס אולריקסון, אנליסט בחברת המחקר צ'אטהם האוס. "היכולת לעצב את הנרטיב וכיצד הוא נתפש בארה"ב היא חשובה ביותר", הוסיף.

שליט קטאר, חמד בן ח'ליפה אל-תאני, הדיח את אביו מהשלטון ב-1995 ולקח לידיו את השליטה במדינה הקטנה והפגיעה בחצי האי ערב. הוא פעל נמרצות לשינוי מצבה של קטאר, כשאחד המהלכים הידועים שלו היה הכנסת תאגידים בינלאומיים, בהם אקסון מוביל ורויאל דאץ' של, כשותפים בהקמת מתקני הגז הטבעי הנוזלי (LNG) המיוחדים שנדרשו לניצול משאביה האדירים של המדינה. כתוצאה מכך, קטאר, שהיתה יצרנית נפט קטנה יחסית, היא כיום מעצמת הגז הטבעי הדומיננטית בעולם, ועודפיה התקציביים הם 30-40 מיליארד דולר בשנה.

כספי הנפט והגז איפשרו לשליט ולשותפו העיקרי בשלטון, ראש הממשלה חמד בן ג'אסם אל-תאני, להפוך את דוחא, בירת קטאר הישנונית בעבר, לעיר המזכירה את דובאי, הזוכה לארח כנסים בינלאומיים ואירועי ספורט יוקרתיים. קטאר היא גם כיום המדינה העשירה בעולם במונחים של תמ"ג לנפש, שהתקרב ב-2011 ל-100 אלף דולר. כל הכספים הללו סייעו לקטארים להפוך לשחקנים מרכזיים בתחום הרכישות, וגם בתחום הפוליטיקה. "הנהגת קטאר היא אולי ההנהגה הדינמית והשאפתנית ביותר במפרץ הפרסי", אומר טארק יוסף, מנכ"ל סילאטק, ארגון קטארי ללא כוונת רווח המסייע לצעירים במזרח התיכון להקים עסקים.

שאפתנות זו בולטת באחרונה. בהימור מתוקשר, שהיה כרוך גם בגישור מצד טוני בלייר, לשעבר ראש ממשלת בריטניה, קטאר סייעה באילוץ חברת המסחר בסחורות גלנקור להגדיל את הצעת הרכש שלה עבור חברת הכרייה אקסטרטה, שבה מחזיקה זרוע ההשקעות הממשלתית של קטאר נתח.

אף שקטאר היא מונרכיה בעלת אחיזה חזקה של משפחת המלוכה בשלטון, היא גם המדינה היחידה במפרץ הפרסי שקיבלה בברכה את מהפכות האביב הערבי המסעירות את המזרח התיכון בשנתיים האחרונות. סיוע קטארי היה חיוני בהפלת משטר קדאפי בלוב, והנהגת קטאר היתה מהראשונות שקראו להתפטרותו של נשיא סוריה, בשאר אל אסד. קטאר גם תומכת בממשלתו של מוחמד מורסי במצרים, באמצעות הבטחת השקעות בסך מיליארדי דולרים.

כמה מההחלטות האלה, כמו גם ההשקעה באקסטרטה ועסקות אחרות, הן פשוט החלטות עסקיות טובות. כך גם השקעותיה בחברות כמו של, פולקסוואגן והוכטיף. החלטות אלה מסייעות גם לעוצמתה הפוליטית. "כשרוכשים אחזקות גדולות כאלה, מקבלים גישה לרשת עסקית. זה כמעט אמצעי פוליטי", אמר בשנה שעברה בנקאי השקעות מערבי שביקש להישאר בעילום שם. "הקטארים חושבים שאם יהיו להם הרבה שותפים ארוכי טווח ברחבי העולם, הם לא יוקרבו בעת הצורך", אומר אולריקסן.

בהקשר זה, תוכניתה של אל ג'זירה להתרחב בארה"ב, עשויה להיתפש כחלק נוסף של קמפיין יצירת הגשרים של קטאר. הערוץ באנגלית של אל ג'זירה, שהושק ב-2006, סייע לשנות את תדמיתה של הרשת ככלי של אל קאעדה העוין את ארה"ב, לתדמית של ערוץ חדשות מקצועי שזכה בשלל פרסי עיתונות בארה"ב. הערוץ באנגלית מגיע ל-4.7 מיליון משקי בית בארה"ב לבדה. העסקה לרכישת Current TV תכפיל את מספר הצופים הפוטנציאליים פי 10.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker