מתיחה גרמה למחיקת 300 מיליון דולר משווי חברת כרייה באוסטרליה

הודעה מזויפת לעיתונות שפרסם ארגון סביבתי מטעם בנק בה נטען כי בוטלה הלוואה לפרויקט מכרה פחם של חברת ווייטהייבן, גרם לצלילת המניה בבורסת סידני

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שווי השוק של חברת הכרייה האוסטרלית ווייטהייבן קול (Whitehaven Coal) נחתך ביותר מ-300 מיליון דולר תוך דקות ספורות במהלך המסחר היום (ב') בבורסת סידני. מניית החברה החלה לקרוס לאחר שארגון סביבתי, שמתנגד לפעילות הכרייה של החברה, פירסם הודעה מזויפת לעיתונות בה נכתב כי הלוואה בנקאית בסך 1.2 מיליארד דולר אוסטרלי, שקיבלה החברה לצורך מימון פרויקט כריית פחם, נשללה ממנה בשל הנזק הסביבתי שהפרויקט עלול לגרום.

הארגון הסביבתי פרונטליין אקשן און קול (Frontline Action on Coal), הנאבק נגד פרויקט פיתוח מכרה פחם של ווייטהייבן בהיקף של 766 מיליון דולר אוסטרלי (803 מיליון דולר ארה"ב) במדינת ניו סאות' ויילס באוסטרליה, פירסם הודעה מזויפת לעיתונות מטעם הבנק אוסטרליה אנד ניו זילנד בנקינג (ANZ), בו נאמר כי ההלוואה שהוענקה לחברת ווייטהייבן לצורך מימון הפרויקט בוטלה עקב "סיכונים למוניטין הבנק וניתוח של כדאיות הפרויקט לאור האקלים התנודתי הנוכחי בשוק יצוא הפחם", לשון ההודעה.

מכרה פחם באוסטרליהצילום: בלומברג

ההודעה עוצבה באופן זהה לעיצוב ההודעות לעיתונות של ANZ, וכללה מספר טלפון להתקשרות לראש חטיבת האחריות התאגידית של ANZ. עם זאת, בפועל המספר היה שייך לארגון הסביבה פרונטליין, ועיתונאים שהתקשרו למספר לצורך קבלת תגובה של הבנק קיבלו הסבר לגבי המניע למתיחה ולהתנגדות לפרויקט הכרייה של ווייטהייבן.

בעקבות ההודעה לעיתונות, שפורסמה על ידי שורה של אמצעי תקשורת באוסטרליה, צללה מניית ווייטהייבן בבורסת סידני בקרוב ל-9% תוך מחיקת יותר מ-300 מיליון דולר אוסטרלי משווי השוק של החברה, בטרם הופסק המסחר במניה. עם זאת, לאחר שבנק ANZ פירסם הודעה בה הכחיש את הדיווחים, והתברר שההודעה לעיתונות היתה למעשה מתיחה שביצע הארגון הסביבתי, חודש המסחר במניה והיא נסגרה בסופו של דבר כמעט ללא שינוי. 

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker