ועדת באזל קבעה: יותר חשוב לתת לבנקים מרווח תמרון מלהצר צעדיהם

הקלות משמעותיות נקבעו בדרישות הנזילות לבנקים בעולם מחשש למחנק אשראי שיפגע בכלכלה

בלומברג
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלומברג
דפנה מאור

ראשי הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם הסכימו להקל בדרישות הנזילות מהבנקים בשל חששות כי ללא הקלות ייגרם מחנק אשראי ופגיעה בכלכלה. בנקים יורשו להשתמש במגוון רחב מהמתוכנן של נכסים, כולל מניות מסוימות ואג"ח משכנתאות בתור נכסים לגיטימיים כנגד אשראי - LCR (יחס כיסוי נזילות). על דחיית הגזירה ודילולה חתמו ביום ראשון הרגולטורים הבנקאיים בוועדת באזל לרגולציה על הבנקים, בראשותם של בן ברננקי מהבנק הפדרלי ומריו דראגי, עמיתו באירופה.

התקן החדש ידרוש מהבנקים להחזיק נכסים נזילים (שניתן למכור במהירות כדי לגייס מזומן) בהיקף שיאפשר להם לשרוד מחנק אשראי של 30 יום, כלומר מצב שבו במשך חודש הם אינם יכולים לקבל אשראי לפעולותיהם מבנקים אחרים. זהו רכיב מפתח בחוקי באזל 3, שנכתבו בעקבות משבר 2008 בניסיון למנוע עוד משבר פיננסי עולמי. חוקי באזל 3 ספגו ביקורת קשה על מורכבותם וסבלו מעיכוב ביישומם. מדגם של 209 בנקים שערכה ועדת באזל מצא כי לבנקים חסר במצטבר 2.3 טריליון דולר נכון לסוף 2011 בנכסים כדי לעמוד בדרישות.

בן ברננקיצילום: רויטרס

"לראשונה בהיסטוריה של הרגולציה יש לנו תקן מינימום גלובלי אמיתי לנזילות של בנקים", חגג את ההסכם המדולל נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, מרווין קינג. "היתה זו פשרה בין עמדות שונות מרחבי העולם", הוא הוסיף בתדרוך לאחר הפגישה.

נציגים רבים בכנס, בהם מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי של אירופה, דרשו להקטין את דרישות הנזילות בטענה כי הן יגרמו למחנק בהלוואות בין בנקים, ויקשו על הרשויות ליישם מדיניות מוניטרית, המשפיעה על היצע הכסף והאשראי בכלכלות.

דרישות נזילות קובעות יחס בין נכסים נזילים שבנקים מחזיקים, כמו אג"ח ומזומנים, לבין היקף ההלוואות שהם נותנים לצרכנים, עסקים ובנקים אחרים. דרישת נזילות נועדה להגן על יציבותם של הבנקים: אם הם מלווים בהיקף גדול ביחס לנכסיהם, הם עלולים להיקלע לקשיים במידה שההלוואות לא נפרעות, כפי שקרה במשבר ב-2008.

כאשר נדרש מבנק להחזיק יחס גבוה של נכסים ביחס להלוואות שהוא נותן, הוא עשוי לצמצם את מתן ההלוואות בהתאם להיקף הנכסים. בנקים הזהירו את פורום באזל, שקובע את הכללים הבנקאיים, כי הגדלת יחס הנזילות תאלץ אותם לצמצם הלוואות לעסקים ומשקי בית. "תקן הנזילות החדש לא יפגע כלל ביכולת מערכת הבנקאות הגלובלית לממן את ההתאוששות הגלובלית", אמר קינג. "זוהי גישה ריאליסטית ולא ניסיון להחליש את התקן".

ההקלות העיקריות נוגעות לטיב הנכסים שמותר להחזיק כגיבוי להלוואות: באזל 3 מאפשר להחזיק אג"ח ממשלתיות ואג"ח תאגידיות מסוגים רבים יותר, עם דירוגים נמוכים יותר, וכן מניות מסוימות ואג"ח מגובות משכנתאות. במקור, הנכסים הבטוחים סווגו רק כאג"ח ממשלתיות מסוימות ואג"ח קונצרניות בדירוג גבוה. כללי באזל 3 ייכנסו לתוקף בינואר 2015. עד סוף 2015 יצטרכו הבנקים לעמוד ב-60% מהדרישות ויישומם של הכללים במלואם יתבצע בהדרגה עד 2019 - מועד מאוחר יותר משנקבע בטיוטה שנכתבה ב-2010 לכללים החדשים.

נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, מרווין קינגצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker